چگونه ضمن انجام امور روزانه، زمانی را برای کارهای مورد علاقه اختصاص دهیم؟

ما در طی روز با کارهای بی شماری روبرو هستیم که باید آنها را به انجام برسانیم و زمانی را هم به انجام کارهایی که منجر به کاهش استرس و خستگی ما می شوند اختصاص می دهیم. در نتیجه، دیگر زمان آزادی برایمان باقی نمی ماند که به انجام کارهایی که واقعا مشتاق انجام دادن انها هستیم، اختصاص دهیم بنابراین، مدام انجام آنها را به تعویق می اندازیم.

یک لحظه این صحنه را در ذهنتان تصور کنید: کارهایی که ما مجبور به انجامش هستیم و کارهایی که باید برای رفع خستگی ناشی از انجام کارهای قبلی انجام دهیم غالب وقتمان را می گیرند و ما می مانیم و یک دنیا کارهای مورد علاقه و انجام نداده.

خب؛ با این وجود ما چطور می توانیم کارهایی که واقعا دوست داریم را در میان برنامه شلوغ کاری مان انجام دهیم؟ وقتی اوضاع آرام می شود، وقتی مشتریان می روند و خیل عظیم کارهای روزانه مان به انجام می رسند و تعطیلات پایان می یابد و پروژه مان به اتمام می رسد و بچه ها بزرگ می شوند و ما بازنشسته می شویم، شاید هم از شنبه، شنبه ای که هیچ وقت نمی آید و…اصلا به این فکر کرده اید که شاید در یکی از این مراحل، عمرمان به پایان برسد و ما از این دنیا خداحافظی کنیم؟

هیچ وقت زمان در دسترس ما بیشتر از آنچه که امروز هست، نخواهد بود. اوضاع هیچ تغییری نخواهد کرد، آرام تر نشده یا از مشغله هایمان هم کم نخواهد شد. همیشه پروژه ها، سفر ها، کارها، کارهای عقب افتاده، مشتری ها، تعطیلات، بیماری و مرگ وجود خواهند داشت. ما این چند ماه و شاید هم چند سال اخیر در دام این مسائل افتاده ایم؛ قرار نیست در آینده چیزی تغییر کند. چالش هایی که با آنها مواجهیم قرار نیست عوض شوند؛ قرار نیست یک شبه اتفاقی بیفتد و اوضاع و احوال را به نفع ما تغییر دهد؛ بلکه این ما هستیم که باید زمان را برای انجام کارهای مد نظرمان پیدا و در حقیقت خلق کنیم.

چگونه تغییر افکار منجر به تغییر زندگی‌تان می شود؟
بخوانید

خب، در اولین مرحله باید بنشینید و فکر کنید و دریابید که دقیقا چه کاری را می خواهید انجام دهید اما انجام آن را مدام به تعویق می اندازید؟ اصلا دوست دارید چه کار کنید؟ چه کاری شما را خوشحال می کند؟ به شما احساس مثبت و مفید بودن یا لذت می دهد؟ چه کاریست که انجام آن باعث می شود عشق شما به زندگی افزایش یابد؟ آن چه کاریست که احساس می کنید فقط شمایید که باید آن را در این دنیا به انجام برسانید؟ اجازه بدهید چند مثال در این زمینه برایتان بیاورم:

 • بهتر ساختن زندگی دیگران
 • کار کردن روی مهارت شخصی
 • کشت گل و گیاه
 • عشق ورزیدن به دیگران و انجام کارهای عام المنفعه
 • خلق و راه اندازی یک سازمان/NGO
 • کوه نوردی
 • آموزش به دیگران
 • سفر
 • نوشتن کتاب
 • رسیدگی و مراقبت از سالمندان / کودکان
 • رسیدگی و مراقبت از حیوانات

خب؛ شما کاری که می خواهید و دوست دارید اما انجام نمی دهید را شناسایی کردید؛ حال باید دید که چطور می توان آن را از همین امروز عملی کرد. اگر شما بتوانید حتی برای نیم ساعت، کاری که واقعا عاشقش هستید را انجام دهید، چه احساسی نسبت به خودتان خواهید داشت؟ خوب فکر کنید و احساستان را روی کاغذ بیاورید. این زمان را در میان کارهایتان بیابید. در تقویمتان تاریخ اتمام را علامت بزنید، برای خودتان یک یادداشت محبت آمیز بنویسید تا آن را فراموش نکنید، ریمایندر گوشی تان را تنظیم کنید، به بقیه تصمیمتان را اعلام کنید. و در نهایت، آن را انجام دهید.

با سه کلمه، مشکل خود را به فرصت تبدیل کنید
بخوانید

زمان تلویزیون نگاه کردنتان را کاهش دهید، کمتر در اینترنت بچرخید، زمانی که به سیگار کشیدن یا صرف هله هوله می گذرانید را کاهش دهید. همین الان به هفته گذشته فکر کنید؛ هفته پیش را چطور گذراندید؟ برای اینکه بتوانید انتخاب هایتان را افرایش دهید، بهتر است به مدت یک هفته، تمام کارهای روزانه تان را یادداشت کنید؛ به این ترتیب متوجه خیل عظیمی از کارهایی خواهید شد که تنها با کاهش زمانی که به آنها اختصاص می دهید، می توانید زمان قابل توجهی را برای خود آزاد کنید؛ چه بسا بتوانید برخی از آن کارها را کنار بگذارید. البته تمامی این کارها به میزان ارزش و عشق شما نسبت به کاری که می خواهید انجام دهید بستگی دارد. هرچه دلایل انجام کارتان قوی تر باشد، بهانه های انجام ندادن آنها قدرت کمتری خواهند داشت. خب، آیا دلایلتان به اندازه کافی قوی هستند؟

همیشه در حال شکایت از کمبود وقت هستیم، همیشه ناراحتیم که چرا تمام وقت ما صرف شغل و کارهای روزمره می شود، همیشه در حال صحبت از آرزومایمان هستیم و ناراحتیم که چرا برای تحقق بخشیدن به رویاهایمان و یا حتی برای انجام کارهای کوچکی که باعث شادی و پیشرفت ما در زندگی می شوند، وقت کافی نداریم! با استفاده از راه حلی که در مقاله فوق ارائه شده است، جایی برای بهانه و ناراحتی باقی نمی ماند. کمی بر روی خودتان و برنامه زندگی روزمره خود تمرکز کنید تا ببینید که برای انجام امور مورد علاقتان وقت کافی وجود دارد، تنها باید یک سری کارهای بیهوده و زمانبر را از زندگی خود حذف کنیم. در حقیقت نیاز به یک اولویت بندی و مدیریت زمان خوب داریم. 

مدیریت زمان یکی از مهارت های بسیار مهم است که یادگیری آن سبب پیشرفت های بسیار بزرگی در زندگی شما می گردد. به خاطر اهمیت این مهارت، آکادمی بازار سمیناری به نام «موفقیت» برگزار می نماید که در آن استاد احمد محمدی مدرس، مشاور و سخنران انگیزشی به شما این مهارت و همچنین سایر مهارت های مورد نیاز برای موفقیت را به شما خواهند آموخت. معطل نکنید! بر روی لینک زیر کلیک نمایید تا در این سمینار مثبت و پرنشاط شرکت نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه