چگونه به قول و قرارهای خود پایبند بمانیم؟

پس از این که دریافتید از زندگی چه می خواهید و اهدافتان را روی کاغذ آوردید و برنامه و نقشه راهتان را مشخص کردید، باید قدم به قدم آن را اجرا کنید. خب؛ برنامه روی کاغذ که به خودی خود ما را به جایی نخواهد رساند. اما برای اینکه بتوانید آن را پیاده سازید، باید به خودتان قول بدهید.

بله، درست حدس زدید؛ اکنون،‌ نوبت تعهد است؛ این که به خودتان قول بدهید تا رسیدن به نتیجه نهایی، به تلاشتان ادامه دهید. درست است که در مسیرتان، پستی و بلندی های زیادی وجود خواهد داشت و شما را هر از چند گاهی به زمین خواهند زد، اما اینکه تصمیم بگیرید به قولی که به خودتان داده اید، وفادار بمانید یا نه، سرنوشتتان را رقم خواهد زد.

البته همین جا باید به شما یادآوری کنم که پایبند ماندن به قول، آن هم قولی که به خودتان داده اید و کسی جز خودتان از آن مطلع نیست، شاید برای خیلی از ماها به این راحتی ها هم نباشد. وقتی تصمیم می گیرید که از وزنتان کم کنید، اگر یواشکی به دور از چشم کسی، یک تکه کیک بخورید، مگر چه اتفاقی می افتد؟ آسمان که به زمین نمی آید! می آید؟

در همین مسیر، ممکن است عده ای سعی کنند شما را از رسیدن به هدفتان باز دارند؛ همانطور که می دانید، هر کسی از دریچه نگاه خودش به دنیای اطراف و دیگران نگاه می کند؛ دیگران، تصویری از ما در ذهن خود دارند و اصولا سعی می کنند علی رغم تلاش ما در ایجاد تغییر، ما را در همان تصویر و کلیشه قدیمی نگه دارند. شاید شما هم این جمله ها را شنیده باشید:‌

  • خیلی از افراد سعی کرده اند به هدف خود برسند اما موفق نشده اند؛
  • همه می خواهند وزن کم کنند، اگر به این راحتی ها بود که…
  • خوب است نگاهی به خانواده و پیشینه ات بیندازی، آن وقت متوجه می شوی که لقمه خیلی بزرگی برداشته ای.
راه هایی برای رها شدن از افکار و عقاید قدیمی
بخوانید

How to stick to our promises?

خوب به خاطر دارم میشل اوباما، بانوی اول سابق آمریکا در خاطره ای از گذشته اش، در رابطه با اهداف والایش من جمله تصمیم اش به پذیرفته شدن در یک دانشگاه درجه یک (به عنوان اولین نفری که درخاندانش به دانشگاه می رود) به این مورد اشاره می کند؛ وی می گفت “اطرافیانم دوست داشتند من کماکان همان دختری که آنها در ذهن خود به تصویر کشیده بودند، بمانم؛ رفتار و گفتار آنها آنقدر ادامه پیدا کرد که روزی به خودم گفتم شاید من هدف بسیار بزرگی را برای خودم تعیین کرده ام؛ شاید این افراد راست می گویند؛ شاید من باید به همینی که هستم قانع باشم”

وقتی که با این صحبت ها روبرو شدید، تنها کاری که باید بکنید این است که لبخند بزنید و از کنار این افراد عبور کنید؛ یادتان باشد تنها راه برای شکست، تلاش برای راضی نگه داشتن همگان است. ما به این دنیا امده ایم تا اهداف خودمان را جامه عمل بپوشانیم و نکته ای که باید مد نظر قرار دهیم اینست که در مسیرمان به سوی موفقیت، به دیگران آسیبی نرسانیم. اما بدانید که ما مسئول رضایت خاطر دیگران نیستیم. باید قول  و تعهد خودتان را به خودتان یادآوری کنید.

احساسات منفی دشمن درجه یک موفقیت و کمال هستند
بخوانید

در این حین، باید به خودتان یک قول دیگر هم بدهید؛ قول دهید در هر کاری که انجام می دهید، حال می خواهد درس خواندن باشد، نوشتن یک مقاله، آماده کردن شام، یا شرکت در مسابقه دو ماراتن،‌ بهترین باشید. در ادامه خاطراتش، میشل اوباما می گوید *هر نوشته ای که می یافتم را می خواندم، من تصمیم داشتم در هرکاری بهترین باشم*.  خودتان را به کیفیت عالی در همه چیز عادت دهید؛ به کمتر از آن راضی نشوید؛ هر کاری که انجام می دهید، باید بهترین کار در نوع خودش باشد و در آن زمان، از آن بهترش را نتوانید انجام دهید.

برایان تریسی در کتاب فوق العاده اش –فرمول نابغه ها- می گوید بیایید خودمان را متعهد کنیم که هر روز یک درصد بهتر از روز قبل باشیم. در صورت تداوم این روند، بعد از گذشت یک سال، ما ۳۶۵٪ بهتر خواهیم بود. به این ترتیب، به طریقی ناملموس، زندگی مان را دگرگون خواهیم کرد. جادوی اثر مرکب را هیچ وقت دست کم نگیرید.

به قول هایی که به خودتان داده اید، متعهد بمانید. خواهید دید که با همین یک قدم، تبدیل به فرد جدیدی خواهید شد و نگرشتان نسبت به خود، دیگران و دنیای اطرافتان تغییر خواهید کرد و خیلی زود، شاهد موفقیت را در آغوش خواهید کشید.

نحوه مطالعه صحیح کتاب‌های مرتبط با اصلاح خویشتن و خود یاری
بخوانید

ثبت ديدگاه