چگونه بر ترس هایی که مانع پیشرفتمان می شوند غلبه کنیم؟

چند بار شده است که احساس کرده اید شما، بدترین دشمن خودتان هستید؟‌ به احتمال زیاد، بارها دیده اید که چه چیزی میان شما و زندگی رویایی تان وجود دارد؛ بله، خودتان. من به عنوان یک روانشناس در لس آنجلس، با سه دهه سابقه فعالیت، استراتژی های مختلفی طراحی کرده ام که به شما کمک می کنند تا بر ترس ها و مقاومتی که شما را از داشتن زندگی رویایی و آنچه که دوست دارید، محروم می سازند، غلبه کنید. اما در ابتدا، قصد دارم به شما توضیح دهم که چرا در وهله اول، این ترس و مقاومت را احساس می کنید.

ترس بر تمامی تصمیماتی که ما در زندگی می گیریم، حاکم است. این یک واقعیت زیستی است و از تکامل نشات می گیرد. اگر انسان ها از هیچ چیزی نمی ترسیدند، ما در  این دنیا، که مملو از حیوانات بزرگ تر و قوی تر از ماست، تا به این لحظه، دوام نمی آوردیم. ما ترسیدیم؛ ما مواظب و محتاط بودیم و توانستیم باقی بمانیم. همچنین، ترس باعث شد ما به زندگی در محیط های جمعی و جوامع روی بیاوریم. ما از اینکه از قبیله بیرونمان بیندازند، و در نتیجه، از گرسنگی بمیریم، ترسیدیم و در نتیجه، سعی کردیم به گونه ای رفتار کنیم که دیگران از ما خوششان بیاید و بخواهند که با ما مراوده داشته باشند.

10 رازی که برای موفقیت کسب و کارتان باید بدانید
بخوانید

انگیزه های برخواسته از ترس طی هزاران سالی که از تکامل انسان گذشته است، خوب جواب داده اند. اولین قدم به سوی رهایی از این ترس ها، تشکر از نیاکان و به رسمیت شناختن صدای درون سرتان است که به شما می گوید دست نگه دارید، آهسته بروید، منطقی باشید.

به محض اینکه تصویری از آنچه که آرزویش را دارید برای خود بسازید، این صدای هشدار دهنده اعتبار، ارزش، صحت، درستی و توانایی شما در تحقق آن را مورد سوال قرار می دهد. این صدا سعی دارد تا از شما محافظت کند. از این صدا، متشکر باشید؛ سپس، آن را به کناری قرار دهید و مجددا روی آرزو ها و آمالتان متمرکز شوید.

به خاطر داشته باشید: هدف واقعی از زندگی، این است که به واقع، زندگی کنید.

البته نا دیده گرفتن آن صدا به این راحتی ها هم نیست. انتخاب خواسته قلبی تان در برابر ترس ها و تردید ها می تواند واقعا دشوار باشد. اما هر لحظه، هر روز، قرار گرفتن رویاهایتان در برابر ترس هایتان، مهم ترین انتخابی است که پیش رو دارید و امیدوارم آن را به درستی انجام دهید.

Overcoming fear

شما باید به خودتان اجازه دهید تا احساساتتان را درک و احساس کنید. اینکه ترس و نگرانی تان را انکار کنید، فایده ای برای شما ندارد؛ در عوض، شما در برابر تغییر فلج خواهید بود. اما پذیرفتن آن، به شما کمک می کند تا تردید به خود را مهار کنید. سپس، می توانید با 3 استراتژی ای که در پایین بیان خواهم کرد، با ترس و مقاومتی که شما را عقب نگه می دارد، بجنگید.

چکیده کتاب موفقیت، یک آرمان ارزشمند از نگاه ارل نایتینگل(2)
بخوانید

1. از همین الان شروع کنید

اکنون را دریابید؛ هر چه سنتان بیشتر می شود، بیشتر به اهمیت این جمله پی خواهید برد. هر لحظه، می توانید دست به کار شوید و تغییری که می خواهید را در زندگی تان ایجاد کنید. دانستن اینکه در مسیر درست قرار دارید احساس طراوت و شادی به شما خواهد بخشید و شما با قدرت بیشتری به مسیرتان ادامه خواهید داد. از همین لحظه، قدم کوچکی همچون استراتژی شماره ۲ به سمت هدفتان بردارید.

2. یک برنامه عملیاتی آماده کنید

هدفتان را به قدم های قابل سنجش تقسیم کنید. اگر رویایتان، در نظرتان واقعی به نظر نمی آید. شاید دلیلش این است که قصد دارید در یک بار تلاش، کارهای زیادی را به انجام برسانید. اما باید بدانید حتی اهداف غیرواقعی را هم می توان با تقسیم کردن به بخش های کوچک تر، ممکن و دست یافتنی ساخت.

3. منعطف باشید

حتی زمان هایی که ما روی پروژه های شخصی مان هم کار می کنیم، گاهی احساس می کنیم که مجبور به انجام کارهایی هستیم که علاقه زیادی به آنها نداریم. این مساله، می تواند تعلل و این دست و آن دست کردن را در میان ما ایجاد کند. به همین منظور، سعی کنید تا انعطاف لازم را در برنامه تان لحاظ کنید. مثلا، اگر می خواهید کتاب بنویسید، زمان آن را باز بگذارید و هر وقت احساس آمادگی کردید، آن را انجام دهید. همچنین، می توانید ترتیب نگارش فصول را هم به دلخواه خود و در لحظه نگارش تعیین کنید و در این مورد هم دست خود را باز بگذارید. کمی به خودتان آزادی عمل بیشتری بدهید تا این احساس اجبار را از خودتان دور کنید. آیا این راه ها می توانند از ترس شما در شروع قدم برداشتن در مسیر ساخت رویاهایتان بکاهند؟

بررسی ارتباط انواع تیپ های شخصیتی با پیشرفت و ارتقا شغلی
بخوانید

ثبت ديدگاه