چگونه با کناره‌گیری از روابط عاطفی می‌توان از گذشته رهایی یافت؟

“اگر شما همیشه درمورد گذشته صحبت می‌کنید، نمی‌توانید فردای بهتری داشته باشید.”  «چارلز کِترینگ»

اکثر مردم نمی‌دانند که چطور گذشته خود را رها کنند. در ادامه داستانی در این رابطه می‎‌خوانید. وقتی که دوقلوهایم به دنیا آمدند برای کمک در کارهای خانه به فردی نیاز داشتم. یک زن خوبی را پیدا کردم که اسمش نائومی بود. زمانی که من اولین بار او را دیدم در اواخر چهل سالگی بود. یک روز او سرگذشت زندگی‌اش را برایم تعریف کرد. او در بیست سالگی ازدواج کرده بود. ازدواجش سنتی بود اما همسرش را خیلی دوست داشت و پس از یک سال از او باردار شده بود. او می‌گفت: “یک روز شوهرم مست به خانه آمد. نشست که غذا بخورد اما از دستپخت من خوشش نیامد و بدون هیچ ملاحظه‌ای شروع به کتک زدن من کرد. من فریاد کشیدم:  بس کن دیگه، من باردارم. اما او مست بود و آنقدر مرا زد تا خسته شد.”

 بالاخره نائومی خودش را به منزل برادرش که در آن نزدیکی زندگی می‌کرد، می‌رساند. برادرش او را به بیمارستان می‌برد اما دیر شده بود و بچه زنده نمی‌ماند. چند ماه بعد، پس از فشارهای برادر نائومی، شوهرش او را طلاق می‌دهد.

نائومی می‌گفت: ” من هرگز نمی‌توانم او را ببخشم و فراموش کنم.” 25 سال پس از آن شب وحشتناک ” من نمی‌توانم این بلایی که به سر من آورد را فراموش کنم. من هرگز دوباره ازدواج نخواهم کرد. ” او در حالی که اشک می‌ریخت صحبتش را خاتمه داد. نائومی درمورد آن شب وحشتناک با عصبانیت و آشفتگی حرف می‌زد انگار که این اتفاق چند روز پیش رخ داده است. ظاهراً نمی‌خواست که دست از گذشته بردارد و در گذشته باقی مانده بود و حال و آینده‌ اش هم توسط آن تعیین می‌شد.

یک روز نائومی را به دوستم؛ راشل معرفی کردم که او را هم برای کار در خانه استخدام کرده بود. چند روز بعد راشل گفت که نائومی داستان دردناک زندگی‌اش را برای او هم تعریف کرده است. نائومی گذشته را نادیده نمی‌گرفت و به آن چسبیده بود و مرتب آن را در ذهن خود مرور می‌کرد و بار عاطفی شدیدی برای او ایجاد شده و زندگی‌اش را ناخوشایند می‌ساخت.

زندگینامه برایان تریسی ، مدیر موفق در فروش
بخوانید

How can you get over the past by quitting emotional relationships?

نائومی برای یک سال در خانه من کار کرد و از آن پس تصمیم گرفتم که خودم تمام وقت در خانه باشم. نائومی یک بار عاطفی سنگینی را بر دوش خود احساس می‌کرد و برای رهایی از آن امتناع می‎ورزید. او دائماً آن را در ذهن خود داشت و اگر گوش شنوایی پیدا می‌کرد داستان زندگی‌اش را شرح می‌داد و تمام عمر خود را هم با یاد و خاطره این اتفاق می‌گذراند.

” رهایی از گذشته مثل لنگر انداختن کشتی است در حالی که آن به سوی افق در حرکت است”  «رِمِز ساسون»

بار عاطفی چیست؟

بار عاطفی زمانی ایجاد می‌شود که عادت کنید دائماً به خاطرات ناراحت کننده، عذاب وجدان، عصبانیت، خشم و احساسات جریحه‌دار فکر کنید. همانطور که باری را بر دوش خود همه جا حمل می‌کنید و در هر صورت این بار سنگین و آزاردهنده است، حمل بار عاطفی نیز به شما این اجازه را نمی‌دهد تا گذشته خود را رها کنید. بار عاطفی اغلب مسیر زندگی شما را مشخص می‌سازد و رفتار، احساس، عمل و برخورد شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد، درست همانند نائومی که تمام ابعاد زندگی خود را متأثر از اتفاق ناگوار زندگی‌اش قرار داده بود.

هرچه بار عاطفی سنگین‌تر باشد ذهن شما بیشتر مشغول می‌شود، انرژی شما را کاهش می‌دهد و زندگی را برای شما غمگین، دردناک و ناخوشایند می‌سازد. این کاملاً به شما بستگی دارد که بار سنگین عاطفی را برای باقی عمرت بر دوش بکشید یا انتخاب کنید که آن را نادیده بگیرید. انتخاب با خود شماست، می توانید با شرکت در سمینار موفقیت یاد بگیرید که چگونه احساسات و افکار منفی خود را تحت کنترل خود درآورید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

اگر شما تجربه تلخی در گذشته زندگی خود دارید که نقطه عطفی در زندگی شماست و همه چیز حول محور آن می‌چرخد این مسئله مشکل بزرگی را در زندگی‌تان ایجاد می‌کند یا کناره‌گیری از روابط عاطفی را انتخاب کنید و  اجازه ندهید که تحت تأثیر آن قرار گیرید.

7 گام مؤثر برایان تریسی برای عملکرد بهتر در روز
بخوانید

چگونه به وسیله کناره‌گیری از روابط عاطفی می‌توان از گذشته رهایی یافت؟

یکی از مؤثرترین شیوه‌ها برای رهایی از گذشته تمرین کناره‌گیری از روابط عاطفی است. تا حدی کناره‌گیری از روابط عاطفی به شما کمک می‌کند تا از گذشته آشفته خود خلاص شوید و از احساسات ناخوشایند خود پشتیبانی می‌کنند.

” کناره‌گیری از روابط عاطفی مثل قیچی است که طناب‌هایی که بار شما را به دوشتان بسته، می‌بُرد.”    «رِمِز ساسون»

زمانی که از گذشته رها نشوید، قلبتان جایگاه عشق و شادی نخواهد بود. اما زمانی که گذشته را فراموش کنید، در ذهن و قلبتان جایگاهی برای عشق، شادی و خوشی پیدا می‌کنید.

کناره‌گیری از روابط عاطفی مجدد چیست؟

  • کناره‌گیری از روابط عاطفی مهارت مفیدی است که شما می‌توانید یاد بگیرید و تمرین کنید مثل یادگیری رانندگی، آشپزی کردن یا هر مهارت دیگری که می‌خواهید کسب کنید. این مهارت شما را قادر می‌سازد تا گذشته را در ذهن خود مرور نکنید، احساسات منفی را رها کنید، شادی را به جای غم و خشم انتخاب کنید. کناره‌گیری از روابط عاطفی همچنین به آرامش و خونسردی در شرایط ناخوشایند و سخت کمک می‌کند. تکنیک‌های مختلفی برای تمرین کناره‌گیری از روابط عاطفی وجود دارند.
  • راه رهایی از گذشته این است که آن را به ذهن خود نسپارید و به آن اجازه ندهید تا رشد و شکوفایی داشته باشد.
  • اگر توجه خود را بر خاطرات ناخوشایند قطع کنید، با تغذیه دادن به آنها احساسات و افکار را متوقف می‌‌سازید و از رشد و پیشرفت آنها در ذهن و قلبتان جلوگیری می‌کنید. چگونه گذشته‌ی خود را نادیده می‌گیرید تا حال و آینده را کنترل کنید؟ جواب ساده است. مطلقاً بر خاطرات تلخ گذشته متمرکز نشوید.

آنچه که شما باید انجام دهید در اینجا آمده است:

1. یک گام مهم برای رهایی از گذشته این است که از تمایل خود برای رویدادهای تلخ گذشته آگاه باشید.

2. به آنچه که در ذهنتان می‌گذرد، توجه داشته باشید و دقت کنید که چند وقت یکبار این افکار و خاطرات منفی به ذهن شما خطور می‌کند؟

6 راهکار برای کنار آمدن با  احساس سرخوردگی و ناامیدی در زندگی
بخوانید

3. هنگام ظهور این خاطرات بد در ذهنتان به میزان استرس و خشم خود دقت کنید.

4. زمانی که خاطرات بد به ذهنتان خطور می‌کند شما دو انتخاب دارید:

  • می‌توانید از گذشته‌ها یاد کنید و به خشم و عصبانیت اجازه دهید که در درون شما بیشتر شود
  • و یا می‌توانید این افکار ناخوشایند را متوقف سازید.

5. با استفاده از تکنیک کناره‌گیری از روابط عاطفی- تغییر ذهن به سوی مثبت- می‌توانید از فکر کردن به گذشته خودداری کنید. چگونه این شیوه را تمرین می‌کنید و از گذشته رها می‌شوید:

  • با جایگزین کردن خاطرات مثبت به جای افکار منفی
  • نوشتن فهرستی از خاطرات خوب که شما دوستشان دارید
  • توجه نکردن به خاطرات دردناک هنگام آگاه شدن از ظهور آنها در ذهنتان
  • رها شدن از گذشته و مشغول کردن ذهن به خاطرات خوشایند به جای پرداختن به خاطرات تلخ گذشته و عصبانی شدن

از حالا تلاش کنید که از گذشته و خاطرات تلخ مرتبط با آن رها شوید و از رویدادهای شیرین زندگی‌تان لذت ببرید.

افراد با شخصیت محکم اجازه نمی دهند که شرایط و عواطف بد بیرونی و گذشته تلخ، آرامش و احساسات درونی آنان را تحت تأثیرات منفی خود قرار دهد. آنان تنها از گذشته خود عبرت می گیرند، در زمان حال زندگی و برای آینده خود برنامه ریزی و تلاش می کنند. طبق مقاله فوق مهارت کناره گیری عاطفی، مهارتی اکتسابی است و تنها با کمی تمرین، تفکر و تمرکز بر روی تکنیک های فوق قابل دستیابی می باشد.

بنابراین معطل نکنید با انجام تکنیک های فوق خود را از بند گذشته تلخ خود رها سازید. همچنین می توانید با شرکت در سمینار موفقیت که به زودی توسط آکادمی بازار برگزار می گردد، از استاد احمد محمدی تمامی مهارت ها و ابزارهای لازم برای داشتن یک زندگی شاد و موفق، مانند تمرکز، هدفگذاری، تصویرسازی ذهنی و همچنین مهارت مهمی که در بالا هم مورد بحث قرار گرفت یعنی مهارت کناره گیری عاطفی، را بیاموزید. جهت حضور در این سمینار شاد و انگیزشی کافی است روی لینک زیر کلیک نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه