پشتکار و اراده – برگزیده ای از فیلم بتمن آغاز می کند (Batman Begins)

درحال بارگذاری...

پشتکار و اراده چیست؟

«اگر اراده کنید و پایداری داشته باشید، بی شک موفق خواهید شد» – رالف والدو امرسون (Ralph Waldo Emerson)

فرق میان افراد موفق و افراد شکست خورده در پشتکار و اراده زیاد در راه رسیدن به هدف می باشد. بنابراین علت موفقیت افراد موفق، پشتکار بالایی است که آنان  در راه رسیدن به هدف دارند. معنی پشتکار در فرهنگ فارسی عمید به‌صورت زیر می باشد:

  1. سعی و کوشش در کار
  2. قوه ی انجام دادن و به پایان رساندن کاری
  3. استقامت و پایداری در پیش بردن امری

پشتکار در انجام امور ، یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین صفاتی می باشد که مرز باریکی بین انسان‌های موفق و انسان‌های شکست‌خورده است. هر فردی دوست دارد در زندگی خود موفق گردد و به استانداردهای ذهنی خود هرروز نزدیک‌تر گردد و این کار نیازمند داشتن پشتکاری فوق‌العاده است. برای بسیاری از ما اتفاق افتاده که گاهی با یک جمله یا یک فیلم یا کتاب متحول می گردیم و انگیزه می‌گیریم که حرکت نماییم به سوی دستیابی به اهداف خویش. به‌ این‌ ترتیب هدفی را  بر میگزینیم که به آن دست یابیم و در هنگام شروع به کار، با انگیزه‌ی بسیار بالا و پرشور و با انرژی کار را آغاز می نماییم، اما بعد از گذشت مدتی دل سرد می گردیم و دیگر مانند قبل کار نمی‌کنیم و آن را رها کرده و دیگر برای رسیدن به آن هدف تلاش نمی نماییم.

دقیقاً در چنین لحظاتی است که تفاوت بین انسان موفق و انسان ناموفق آشکار می گردد. انسان موفق کار را ادامه می‌دهد و می‌داند که این پشتکار و پیگیری است که سبب موفقیت و کسب نتیجه می گردد.

در کلیپ کوتاه برگزیده شده از فیلم «بتمن آغاز می کند (Batman Begins)»، موضوع اراده و پشتکار مطرح گردیده است. به همین خاطر تصمیم بر آن شد که مطالبی را در رابطه با اراده و پشتکار خدمت شما عزیزان تقدیم گردد. بر همه ما لازم است که بکوشیم، این صفات برجسته را در خود تقویت نماییم تا به موفقیت در هر زمینه ای دست بیابیم.

چطور پشتکار و اراده‌ خود را بالا ببریم؟

۱-بالا بردن پشتکار و اراده با هدف گذاری

یکی از بهترین روش هایی که می‌توان پشتکار خود را افزایش داد، استفاده درست از هدف‌گذاری می باشد. اگر بدانید برای هدفی تلاش می‌کنید، در میانه‌ی مسیر دل سرد نمی‌شوید و دست از کار و تلاش برنمی‌دارید و باپشتکار و اراده‌ی بالا ادامه می‌دهید! برای نمونه برای خودتان دقیقاً مشخص نمایید که می‌خواهید در چه دانشگاهی درس بخوانید، ماشین مورد علاقه‌ی خودتان را بخرید و مستقل گردید، یک شرکت جدید ایجاد نمایید یا وارد حوزه‌ی جدید در زمینه‌ی کسب‌ و کار گردید. هر چه دقیق‌تر هدف‌گذاری کنید احتمال موفقیت را بیشتر می نمایید، هدف‌هایی را انتخاب نمایید که دوست دارید و واقعاً هدف‌های خود شما می باشند، نه اهدافی که جامعه و اطرافیان به شما تلقین نموده اند.

یادآوری خاطرات - برگزیده ای از فیلم یادگاری (Memento 2000)
بخوانید

برای نمونه فردی که دانشجوی رشته‌ی پزشکی بوده و با ۹۰ واحد پاس کرده رشته‌ی پزشکی را رها نمود و وارد رشته‌ی تغذیه شد، می‌گفت حالم در رشته‌ی تغذیه خوب است، دنیای من تغذیه است. شاید کمی غیرمنطقی به نظر برسد که شخصی از  رشته‌ی پزشکی انصراف دهد و وارد رشته‌ی تغذیه گردد! اما نکته‌ی جالب اینجاست که این فرد در رشته‌ی خود به یک متخصص عالی تبدیل گردیده است و با استفاده از رژیم‌درمانی بیماری‌هایی را درمان نموده است، که بسیاری از پزشکان در درمان آن‌ها باید انواع داروها و عمل‌های جراحی را آزمایش نمایند. اما این شخص به دلیل علاقه‌ی زیاد خود و بامطالعه‌ی بسیار زیاد و تخصصی تبدیل به یک فرد بسیار موفق در رشته‌ی خود گردیه است و حال خوبی دارد. او می‌گوید حس می‌کنم ۲۰ سالم است، چون هم انرژی زیادی دارم و از کارم لذت می‌برم و هم برخی اوقات بیشتر از جوانان کار و تلاش می‌کنم و گذر زمان را در مطب خودم احساس نمی نمایم.

۲- بالا بردن پشتکار و اراده با پیدا کردن چرایی

چرایی خودتان را برای رسیدن به یک هدف پیدا نمایید. نیچه (F. Nietzsche) می گوید: «هر کس چرایی زندگی را بداند، چگونگی آن برایش قابل‌ تحمل می گردد

 باید چرایی کار خود را بدانید، بدانید چرا می‌خواهید به آن هدف دست یابید؟ اگر چرایی خود را پیدا نمایید، در زمان‌هایی که شرایط سخت و دشوار می گردد به کار خود ادامه می‌دهید و دست از کار و تلاش برای رسیدن به اهداف خود نمی‌کشید برای پیدا کردن چرایی خود بسیار دقیق گردید و با خودتان خلوت نمایید.

  • چرا می‌خواهید به این اهداف دست یابید؟
  • آیا به این دلیل می‌خواهید به هدفی دست یابید که سایرین می‌گویند خوب است؟
  • واقعا برای دستیابی به هدف خود دلیل محکم و قانع‌کننده‌ای دارید؟

انسان‌هایی که چرایی خود را پیدا می‌کنند در شرایط سخت و دشوار کم‌تر غر می‌زنند و بیشتر تلاش می نمایند، تا اوضاع را بهتر نمایند و بر روی کار خود تمرکز می نمایند. زمانی که چرایی هدف خود را پیدا نمایید یک محرک درونی دارید که به شما سوخت و انرژی می‌دهد تا با پشتکار و اراده‌ی بالا برای رسیدن به اهداف خود تلاش نمایید. چرا بعداً؟!  همین حالا چرایی اهداف خود را بیابید!

۳- بالابردن پشتکار و اراده با تجسم خلاق

تجسم خلاق یکی از بهترین روش‌های افزایش اراده و پشتکار است. در مورد اهداف خود تجسم خلاق نموده و با خودتان خلوت نمایید، در ذهن خود ببینید که به اهداف خود دست یافته اید و آن حس لذت و شادی را احساس نمایید. این نکته‌ی مهم را به یاد داشته باشید که ذهن انسان فرق میان تجسم و واقعیت را متوجه نمی گردد، پس با خیال راحت خود را در حالتی ببینید که به هدف خود دست یافته اید و در مورد هدف خود و احساس شادی و شور خود تجسم خلاق نمایید.

ترس های زندگی - احمد محمدی
بخوانید

تجسم خلاق باعث می‌شود ذهن شما باور نماید که شما قادرید به هدف خود دست یابید. در ذهن خود، خودتان را فردی ببینید که بسیار با اراده است،  با استفاده از تجسم خلاق می توان پشتکار و اراده را بالا برد، خودتان را ببینید که در زمان‌های سخت برای دستیابی به هدف خود تلاش نموده و در نهایت موفق می گردی و شادی و شور  بسیار زیادی را احساس می‌کنید.

برای تجسم خلاق می‌توانید به یک محیط آرام بروید و خودتان را در حال دست‌یابی به هدفی که دوست دارید مجسم نمایید. خود را شخصی مجسم نمایید که آن‌ قدر اراده و پشتکار دارد بتواند به تمام اهدافی که خودش برای خودش تعیین نموده، دست یابد.

۴- بالا بردن پشتکار و اراده با تمرین‌های کوچک

تمرین های کوچک در زمینه‌ی بالا بردن پشتکار و اراده معجزه می‌کنند. سنگ بزرگ نشانه‌ی نزدن است، اگر احساس می‌کنید که پشتکار و اراده‌ی ضعیفی دارید با خودتان عهد ببندید که برای رفع این مشکل قدم‌های کوچک بردارید.

برای رسیدن به اهداف بزرگ  ابتدا از قدم‌های کوچک آغاز نمایید، یک هدف را در نظر بگیرید که خیلی وقت است آن را در ذهن دارید، هدفی باشد که مثلاً در ۱۰ روز بتوان به آن رسید. برای خود برنامه‌ای تنظیم نمایید که روزی ۱۵ دقیقه از وقت خود را به انجام امری اختصاص دهید که شما را به آن هدف کوچک می‌رساند. ۱۵ دقیقه زمان زیادی نمی باشد و شما می‌توانید دشوار ترین امور و شرایط را هم حداقل ۱۵ دقیقه تحمل نمایید، حتی اگر از آن کار را یا شرایط متنفر باشید. خودتان را متعهد نمایید که روزی ۱۵ دقیقه زمان صرف انجام کارهایی بکنید که شمارا به هدف می‌رساند.

برای مثال یک کتاب انتخاب کنید که روزی ۱۵ دقیقه آن را مطالعه کنید و متعهد شوید که هرروز این کار را انجام دهید. بعد از گذشت زمانی تعجب خواهید کرد که چطور باروزی فقط ۱۵ دقیقه توانستید کتابی را که مدت‌ها می‌خواستید بخوانید را به اتمام برسانید.

یک نکته‌ی مهم: ممکن است در طول مسیر روزهایی باشد که نتوانید تمرین خود را انجام دهید و ناامید گردید، توصیه می‌کنیم که کل تمرین را کنار نگذارید، بلکه از فردا دوباره کار خود را آغاز نمایید و به تمرین کردن ادامه دهید. پس از این که در چند پروژه‌ی کوچک موفق گشتید، به‌شدت احساس می نمایید پشتکار و اراده شما افزایش یافته است. این موفقیت‌ها باعث افزایش اعتمادبه‌نفس شما هم می‌شود و می‌توانید کم‌کم به سمت اهداف بزرگ خود بروید.

جبران عمل متقابل در فروش- احمد محمدی
بخوانید

۵- بالا بردن پشتکار و اراده با تفکر به نتیجه نهایی

یکی از جالب‌ترین راه‌ کارهایی که باعث بالا رفتن پشتکار و اراده می گردد اندیشیدن به نتیجه می باشد. یعنی هنگام تلاش برای دستیابی به خواسته یا هدفی تمام توجه خود را به نتیجه‌ی پایانی معطوف نماییم و با تمام قدرت خود به راه خویش ادامه دهیم.

ممکن است در ذهن خود بگوییم، در این زمان این کار کمی سخت است، اما نتیجه ی تحمل این زحمت‌ها موفقیت است. گاهی فاصله‌ی ما تا رسیدن به اهداف ما تنها  کمی سخت کوشی می باشد. برایان تریسی (Brian Tracy) دریکی از کتاب‌های خود بیان می دارد که: «کمی سخت تلاش کردن تا به‌ حال هیچ‌کس را نکشته است». باید در ذهن خود به این نتیجه برسید که برای رسیدن به هدف خود این سخت‌کوشی ارزشش را دارد، باید بتوانید در شرایط سخت، روحیه‌ی خود را حفظ نمایید و به تلاش کردن ادامه دهید.

یادمان باشد ضربات پیاپی قطرات آب است که می‌تواند به دل صخره‌ی سنگی نفوذ نماید. آب با آن جنس لطیف با سخت‌کوشی و استمرار به دل صخره‌های سنگی نفوذ و راه خود را باز می نماید. سراسر عالم طبیعت درس‌هایی برای زندگی دارند و باید این درس‌ها را آموخت.

موفقیت یعنی یک درصد الهام گرفتن و ۹۹درصد عرق ریختن

یعنی برای رسیدن به موفقیت‌های بزرگ، پشتکار و اراده‌ای بزرگ نیاز است. به هر میزان که هدف شما بزرگ‌تر باشد، باید برای آن زمان بیشتری بگذارید و بیشتر تمرکز و بیشتر کار نمایید یا به بیانی بهتر به نقل از  ادیسون باید بیشتر «عرق ریخت»

نکته‌ی پنهان در زمینه‌ی پشتکار و اراده این مفهوم است که اگر طبق مورد اول هدف نداشته باشید در میانه‌ی راه سرگردان می گردید و نمی‌دانید اصلاً برای چه باید این‌قدر سخت تلاش نمایید.. باید اهداف خود را دقیق و مشخص تعیین کرده باشید تا در مواقعی که شرایط سخت می‌شود ناامید نگردید.

با همه‌ی راهکارهای ارائه‌شده در مورد پشتکار و اراده، ممکن است گاهی در زندگی خود دچار سردرگمی شوید یا واقعا از تلاش کردن خسته گردید. پیشنهاد ما برای مواقعی که واقعا حس می‌کنید خسته گشته اید و توان ادامه دادن را چه از لحاظ ذهنی و چه ازلحاظ روحی ندارید، این است که درنگی نمایید برای چند روز به جسم و روح خود استراحت و اجازه بدهید باتری‌های روحی و جسمی شما شارژ دوباره گرد.  ما انسان هستیم و گاهی به استراحت‌های اساسی نیازمندیم، هرگاه احساس خستگی کردید کمی استراحت نمایید، اما یادتان باشد اگر هدفتان را دقیق انتخاب کرده‌اید، بعد از هر استراحت باقدرت تمام برای رسیدن به اهداف خود تلاش نمایید.

 

بیشتر بخوانید:

1397/4/24 15:22:50 تیر 26ام, 1397|ویدئو ها|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه