7 وسواس فکری که می توانند باعث پیشرفت شما شوند(2)

در مقاله قبلی، شما را با چند وسواس فکری مثبت آشنا ساختیم؛ آینده خودتان را با متعهد ساختن به آنها، بیمه کنید.

4. میل شدید به شکرگذاری و قدرشناسی

این نوع وسواس فکری، فوق العاده است؛ قبول دارید؟ آن دسته افرادی که این تفکر را در خود ایجاد کرده اند، همیشه زیبایی، فرصت، متانت، و شوخ طبعی را حتی در سخت ترین لحظات زندگی می بینند. آنها نه تنها مظاهر این احساس قدرشناسی را از خود بروز می دهند، بلکه شکرگذاری را در عمق وجود خود احساس می کنند.

این دسته از افراد، حتی در اوقاتی که سایرین فقط درد و رنج را می بینند و از زمین و زمان گلایه می کنند، میل و شوقی وصف ناپذیر برای دیدن خوبی و تفسیر وقایع زندگی با تمرکز بر نعمات آن دارند  و تحت همه شرایط، قدردان شرایط خود هستند.

5. میل و علاقه شدید به کسب دانش

افرادی که چنین میل و اشتیاقی در خود دارند، گرسنه و تشنه دانش، آموختن و رشد هستند. اما از همه مهم تر، آنها می خواهند نحوه صحیح استفاده از آن دانش را در زندگی شان بیاموزند. دانش یک چیز است؛ دانستن چگونگی، چرایی و اما و اگر ها، یک چیز دیگر است.

اگر باهوش بودن را به عنوان ظرفیت شما برای یادگیری تعریف کنیم  و دانش را مترادف با آنچه که آموخته اید در نظر بگیریم، خرد، یعنی دانستن زمان، مکان و دلیل پیاده کردن وبه کار بردن آن دانش به طرز خاص خود در زندگی. افرادی که فکر و ذکرشان درگیر کسب خرد است، اوقات زیادی را صرف یادگیری و اندیشیدن می کنند و در زمینه های مختلف به یادگیری می پردازند. و برای این کار، به مطالعه جدی کتب فلسفی، مذهبی و روحانی می پردازند. اگر سری به خانه های این افراد بزنید، خواهید دید که کتابخانه ایشان انباشته از کتب ارسطو، افلاطون، بودا، لائو و هزاران فیلسوف و خردمندان دیگر است.

چگونه عادات خوب را در خود ماندگار و تثبیت کنیم؟
بخوانید

6. میل و علاقه شدید به شخصیت خوب

آن هایی که نسبت به داشتن شخصیت بی ت، وسواس فکری دارند، می دانند که صرف باهوش بودن، شوخ طبعی، محبوبیت و شخصیت خوب داشتن برای ادامه زندگی شان کافی نیست. آنها معتقدند که شخصیت، تعهد فردی آنها به مجموعه ای از اصول و استاندارد های اخلاقی، به مراتب فراتر از طلا، قدرت یا پرستیژ و کلاس است. آنها از شخصیت خود محافظت می کنند و سعی می کنند خودشان را در موقعیت هایی که آنها را مجبور به بروز و انجام رفتاری خلاف اصول شخصیتی شان می کنند، قرار ندهند. ضمنا، آنها نسبت به خودشان بسیار سخت گیرند؛ آنها با تکیه بر عواطف و احساساتشان، رفتار بدشان را توجیه نمی کنند.

آنها تلاش می کنند تا مهربان و دلسوز باشند. غرور و درستی و صداقتشان را نمی توان خرید و در چنین مواردی نیز دست به مصالحه نمی زنند. چنین افرادی، عمیقا از احترام، اعتماد و تحسین دیگران برخوردارند. آنها از نواقص غرور بیجا و خودخواهی مطلع بوده و سعی در رفع آنها دارند. این افراد، به قول خود نیز پایبندند.

آنها پای مسائل اعتقادی شان می ایستند. یکی از زیبایی های داشتن چنین وسواس فکری اینست که همگامی که روبروی اینه می ایستید، می بینید که فرد درون آینه را می شناسید و می توانید عمق وجودتان را در آن ببینید.

از تغییرات مثبت و موثر در کار و زندگی شخصی استقبال کنید
بخوانید

7. میل و علاقه شدید به رشد

افرادی که خودشان را موظف و متعهد به رشد می دانند، از توقف و ایستایی بیزارند. آنها از شنیدن جملاتی همچون: من همینم که هستم یا دیگر از من گذشته است، فرار می کنند.

  • آنها خودشان را به چالش می کشند و به دنبال فرصتی برای رشد، بالیدن و تبدیل شدن به فردی بهتر از خود کنونی شان هستند.
  • آنها رشد در زمینه های مختلف روحی، ذهنی، احساسی، حرفه ای و روابطشان را دنبال می کنند؛ روی خودشان کار می کنند و سعی دارند با مرور گذشته شان، مسیری بهتر و عاری از خطاهای گذشته را برای آینده شان ترسیم کنند.
  • آنها در کارگاه ها و سیمنار های مختلف شرکت کرده و از بسته های آموزشی رشد شخصی بهره می جویند. آنها اهل مطالعه اند؛ ورزش می کنند، غذای سالم می خورند و مرتب خودشان را به بیرون از منطقه امنشان هل می دهند.
  • آنها از چالش ها استقبال می کنند و خودشان را وقف رشد در تمامی زمینه های زندگی، و نه فقط یک یا چند حیطه خاص، می کنند.

در انتها، باز هم تاکید می کنم که وسواس فکری همانند شمشیری دولبه است؛ اما اگر بتوانید زمینه هایی که داشتن چنین وسواسی شما را در آنها به پیش می راند، شناسایی کنید، می توانید در رده های بالای صنعتتان، هرچه که باشد، قدم بزنید. وسواس های فکری مثبت را شناسایی کنید و فرمان زندگی تان را در دست بگیرید.

50 مورد ساده که هم اکنون بدون هیچ تلاشی تحت کنترل شماست
بخوانید

مطالب مرتبط:

ثبت ديدگاه