مستند کودکان مبتلا به اختلال نقص توجه و بیش فعالی – ADHD/ADD – قسمت دوم


نقاط ضعف و علائم افراد مبتلا به اختلال نقص توجه و بیش فعالی- ADHD/ADD

سه ویژگی اولیه اختلال نقص توجه و بیش فعالی، بی توجهی، بیش فعالی و بی قراری است. علائم کودک مبتلا به اختلال نقص توجه بستگی به این دارد که کدام یک از ویژگی های فوق غالب باشد.

کودکان مبتلا به ADHD ممکن است:

  • بی توجه باشند، اما بیقرار یا بیش فعال نباشند.
  • بیش فعال و بیقرار باشند، اما نتوانند توجه کنند.
  • بی توجه، بیش فعال و بیقرار باشند (متداول ترین نشانه های اختلال نقص توجه و بیش فعالی).

کودکانی که نشانه های بی توجهی ADHD را دارند، اغلب به چشم نمی آیند، زیرا آن ها مزاحمتی ندارند. اگرچه، نشانه های بی توجهی عواقب دارد: والدین و معلمان، به خاطر حرف گوش نکردن آن ها عصبانی می شوند، عملکرد ضعیف در مدرسه دارند، و یا به خاطر عدم توجه به قوانین بازی، با دیگر کودکان برخورد می کنند. چون ما از بچه های کوچک انتظار داریم که بیش فعال و شلوغ باشند (رفتارهای بی قراری)، شاهد رفتارهایی چون بالارفتن از جاهای خطرناک، و رفتارهای بدو توهین آمیز،‌ خصوصاً در سن پیش دبستانی هستیم. در سن چهار یا پنج سالگی، اغلب کودکان یاد می گیرند به دیگران توجه کنند، هنگام آموزش دیدن آرام سرجای خود بنشینند و اینکه هر چه به ذهنشان رسید را سریعاً به زبان نیاورند. بنابراین زمانی که کودکان ADHD به سن مدرسه می رسند، از سه مشکل بیش فعالی، بی توجهی و بی قراری رنج می برند.

مستند بدن انسان در تنگنا - چشم (بینایی) - قسمت دوم
بخوانید

نقاط قوت و مثبت افراد مبتلا به اختلال نقص توجه و بیش فعالی- ADHD/ADD

  • خلاقیت: کودکانی که ADHD دارند، می توانند به طور قابل توجهی خلاق باشند. کودکی که رویاپردازی می کند و هم زمان ده نوع فکر مختلف در سر دارد؛ یک حل کننده مشکل حرفه ای، ایده پرداز یا یک هنرمند مبتکر و نوآفرین می باشد. با اینکه کودکان مبتلا به اختلال نقص توجه و بیش فعالی به آسانی حواسشان پرت می شود، ولی گاهی چیزهایی را می بینند که دیگران نمی بینند.
  • انعطاف پذیری: چون کودکان مبتلا به ADHD همزمان چند انتخاب دارند، آن ها خیلی زود به چیزی پایبند نمی شوند و برای ایده های مختلف آمادگی تغییر دارند.
  • دارای شور و اشتیاق بالا و خود جوش: کودکان مبتلا به اختلال نقص توجه و بی فعالی به ندرت کسل کننده هستند. آنها به چیزهای مختلفی علاقه دارند و شخصیت های پر جنب و جوشی دارند. به طور خلاصه، اگر آن ها خسته نباشند، ( گاهی حتی زمان هایی هم که خسته هستند)، با آن ها سرگرمی و شادی زیادی خواهید داشت.
  • پرانرژی و کوشا: زمانی که کودکان مبتلا به ADHD انگیزه داشته باشند، خیلی سخت کار و بازی می کنند تا اینکه موفق شوند. در حقیقت زمانی که مشغول به کار مورد علاقه خود باشند،‌ پرت کردن حواسشان بسیار سخت است، خصوصاً اگر فعالیتشان عملی و تعاملی باشد.
مستند بدن انسان در تنگنا - حواس (درد) - قسمت دوم
بخوانید

به خاطر داشته باشید که ADHD هیچ ارتباطی با هوش و استعداد ندارد. و بسیاری از کودکان مبتلا از لحاظ ذهنی و هنری بسیار خوب هستند.

در ادامه خواهشمندم جهت ملموس گشتن مطالب، به مشاهده قسمت دوم مستند فوق بپردازید.

آکادمی بازار سمیناری به نام موفقیت را با حضور استاد احمد محمدی، مدرس، مشاور و سخنران انگیزشی برگزار می نماید. در این سمینار استاد احمد محمدی تمام ابزارهای موفقیت را در شرایط سخت و ناامید کننده، برای شما تدریس خواهند نمود. برای کسب اطلاعات در مورد نحوه ی ثبت نام در این سمینار و آشنایی با محتوای آموزشی آن می توانید روی لینک زیر کلیک نمایید. 

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

 

بیشتر بخوانید: 

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه