مستند بدن انسان در تنگنا – چشم (بینایی) – قسمت دوم

 


 

چشم انسان عضوی بسیار پیچیده است و شامل ۴۰ سیستم جزئی تر از جمله شبکیه(retina)، مردمک(pupil)، عنبیه(iris)، عدسی(lens) و عصب نوری(optic nerve) و … می باشد. شبکیه شامل تقریبا ۱۳۷ میلیون سلول ویژه می باشد که در مقابل نور پاسخ داده و پیغام هایی را به صورت الکتریکی به سمت مغز از طریق رشته های عصبی ارسال می کند. در بخش خاصی از مغز که ویژوال کورتکس (visual cortex) نام دارد، این پالس های الکتریکی به رنگ، عمق و … تفسیر می گردند و به ما امکان دیدن تصاویر را می دهند. چشم، رشته های عصبی و ویژوال کورتکس اجزاء جداگانه می باشند که ۱.۵ میلیون پالس مختلف را در کسری از ثانیه تفسیر می نمایند. اگر هر یک از این اجزاء مختلف وظایف خود را  به درستی انجام ندهند چشم قادر به انجام وظیفه خود نمی باشد.

پلک ها، بافت های منحصر به فردی هستند که پوشش مخاطی متحرکی را تشکیل می دهند که تمام سطح کره را می پوشاند. بنابراین پلک ها خط مقدم دفاع سطح چشم در مقابل خشکی و آسیب ها می باشند

عنبیه، قسمت رنگی می باشد. مردمک، سوراخی است در وسط عنبیه  که مقدار نور ورودی را تنظیم می نماید. وقتی چشم در محیط پر نور قرار داشته باشد، مردمک تنگ می شود تا مقدار نور کمتری وارد چشم شود؛ و برعکس زمانی که چشم در محیط کم نور قرار داشته باشد، مردمک گشاد می شود تا نور بیشتری وارد آن شود. اندازهٔ مردمک توسط ماهیچه‌های موجود در عنبیه با توجه به شدت نور تنگ و گشاد می گردد. این عمل در اثر تحریک اعصاب پاراسمپاتیک و سمپاتیک صورت می پذیرد.

اعتماد به نفس - برگزیده از فیلم اگه می تونی منو بگیر (Catch me if you can - 2001)
بخوانید

عدسی، عضوی است که دو طرف آن محدب می باشد، قابل انعطاف، بدون رگ و شفاف با قطر ۹ میلیمتر و ضخامت ۴ میلی متر است. بین مایع زلالیه و زجاجیه چشم قرار دارد. عدسی در پشت مردمک قرار دارد و عمل تطابق و متمرکز کردن نور بر روی شبکیه را انجام می دهد. عدسی به وسیله رشته هایی به ماهیچه مژکی متصل می شود.

مشیمیه، پرده نازک سیاه رنگی است که دور شبکیه را احاطه می کند. این پرده تعداد زیادی رگ های خونی دارد که مواد غذایی را به بخش هایی از شبکیه می رساند.

همچنین حرکات کره چشم به وسیله ۶ عضله خارج کره چشمی که به اطراف کره چشم می چسبد کنترل می شود.

آکادمی بازار سمیناری به نام موفقیت را با حضور استاد احمد محمدی، مدرس، مشاور و سخنران انگیزشی برگزار می نماید. در این سمینار استاد احمد محمدی تمام ابزارهای موفقیت را در شرایط سخت و ناامید کننده، برای شما تدریس خواهند نمود. برای کسب اطلاعات در مورد نحوه ی ثبت نام در این سمینار و آشنایی با محتوای آموزشی آن می توانید روی لینک زیر کلیک نمایید. 

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

بیشتر بخوانید:

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه