مذاکره – برنامه فکرانه – احمد محمدی – قسمت دوم

بردن مذاکره به سمت یک نتیجه برد- برد

تمرکز این مرحله روی یک نتیجه برد برد می باشد. یعنی هر دو طرف احساس کنند از طریق فرآیند صحبت کردن به نتایج مثبتی دست پیدا کرده اند و نقطه نظر آنها هم در نظر گرفته شده است. معمولاً بهترین نتیجه یک نتیجه ی برد-برد است. اگر چه ممکن است همیشه به این مطلوب نرسیم. اما باید تلاش کرد که هدف نهایی مذاکره این نتیجه باشد.

در این مرحله با پیشنهاد کردن استراتژی های جایگزین و سازش کردن می توانید مذاکره را به سمت نتیجه برد-برد ببرید. توافقنامه زمانی که شرایط و منافع هر دو طرف در نظر گرفته شود به توافق دست پیدا می کنند.بسیار ضروری است که هر دو طرف با دید مثبت ,خواهان دستیابی به یک راه حل قابل قبول باشند. هر گونه توافقی باید کاملا واضح و روشن باشد و هر دو طرف کاملا آگاه باشند که در مورد چه چیزهایی با هم توافق کرده اند.

مرحله پس از مذاکره و پیگیری اجرا کردن تعهدات
این مرحله, مرحله ی بعد از توافق است .باید به توافق پایبند بود و همچنین باید پیگیری نمود که طرف مقابل هم طبق توافق عمل کند. توافق صورت گرفته در مذاکره باید دقیقا اجرا شود.

ویزیتوری - برنامه فکرانه - احمد محمدی
بخوانید

عدم توافق اگر توافق صورت گرفته در فرآیند مذاکره اجرا نشود و یا در کل به توافق نرسند ، یک جلسه دیگر گذاشته می شود تا در آن جلسه دوباره برنامه ریزی کنند.با این روش از ناراحتی و حتی درگیری طرفین جلوگیری می شود. این کار نه تنها باعث هدر دادن وقت نیست بلکه می تواند از آسیب دیدن روابط آن ها در آینده نیز جلوگیری کند. در نشست بعدی، مراحل مذاکره باید تکرار شود. وضعیت از از نو بررسی و هر ایده و یا منافع جدیدی در نظر گرفته شود. در این مرحله دادن راه حل های جایگزین و یا آمدن شخص دیگری برای میانجیگری ممکن است مفید باشد.مذاکرات غیر رسمی برخی مواقع ممکن است بهتر باشد مذاکرات به طور غیررسمی صورت گیرد. در چنین مواقعی، هنگامی که یک اختلاف نظر مطرح می شود، ممکن است امکان اینکه از طریق مراحل فوق به طور رسمی به موضوع رسیدگی شود وجود نداشته باشد. با این وجود، به خاطر سپردن نکات کلیدی مراحل مذاکره رسمی ,می تواند برای موقعیت های مختلف غیررسمی نیز مفید باشد.

گوش بفرمایید

 

بیشتر بخوانید:

1397/4/9 22:04:04 اردیبهشت 15ام, 1397|پادکست ها|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه