فواید طلائی اعتراف به اشتباهات

همه ما اشتباه می کنیم. حاضرم شرط ببندم آنهایی که می گویند تا به حال در زندگیشان اشتباه نکرده اند، دستاورد های خاصی هم در زندگی نداشته اند و قطعا به جایی هم نرسیده اند. یک بار یک نابغه گمنام به من گفت: وقتی که پای اشتباهات خودمان وسط است، ما اغلب وکلای خیلی خوبی می شویم و از خودمان خیلی خوب دفاع می کنیم؛ اما وقتی دیگران اشتباه می کنند، ما تبدیل به قضات خیلی خوبی می شویم و آنها را قضاوت می کنیم. وقتی اشتباه بزرگی می کنیم، ممکن است در همان ابتدای کار با خودمان بگوییم: اوه؛ حالا چه کسی از این مسئله خبردار خواهد شد یا آیا می توانم این قضیه را مخفی نگه دارم؟

اگر خیلی خوش شانس باشید، شاید فرصتی برایتان پیش بیاید و بتوانید قبل از اینکه کسی از ماجرا با خبر شود، اشتباهتان را جبران کنید. اما در صورتی که اشتباهتان سریعا بر همه آشکار شود یا به سرعت نتایج منفی خود را بروز دهد، بهترین کاری که از دستتان بر خواهد آمد، این است که مسئولیت را قبول کنید، عذرخواهی کنید و آنچه که از دستتان بر می آید برای بهبود اوضاع و جبران مشکلات انجام دهید. به خاطر داشته باشید که این احتمال وجود دارد که اعتراف سریع و در عین حال صادقانه به اشتباهتان، مجازات سنگین تری برایتان رقم نخواهد زد.

یک سفر با 7 گام موثر برای پیشرفت در زندگی‌تان
بخوانید

اما اگر سعی داشته اید که اشتباهتان را مخفی کنید، بدانید که دارید با آتش بازی می کنید. لو رفتن قضیه بعد از تلاش بیهوده جهت پنهان نگه داشتن آن هیچ گاه نتیجه مثبتی نداشته است. ما شاهد مثال های زیادی در این ارتباط در تاریخ هستیم. کنفسیوس هم ۲۵۰۰ سال پیش به این مساله اشاره کرده است؛ وی می گوید: از اشتباهاتتان شرمنده نباشید و به آنها اعتراف کنید. در همین ارتباط، هوارد بیکر، سناتور سابق ایالات متحده که مسئولیت بررسی رسوایی واترگیت را بر عهده داشت هم می گوید:‌ همیشه لاپوشانی مسئله، و نه اصل قضیه، هست که باعث بروز مشکلات می شود.

در موقع اعتراف به اشتباهمان، آیا فقط باید در حضور رئیس این کار را انجام دهیم؟ اشلی کوبرت، کارشناس PR، در این زمینه می گوید الزامی در این کار نیست.  وی معتقد است باید مناسب ترین و در نتیجه، مرتبط ترین فرد را انتخاب کرده و مسئله را با وی در میان بگذاریم. به نزد آن فرد بروید، به صورت روشن و خلاصه اتفاقات روی داده را برایش تشریح کنید. از وی بابت همکاری و کمک، و زمانی که در اختیارتان قرار می دهد، تشکر کنید. بابت مشکل پیش آمده یک بار عذرخواهی کنید و سپس، راه حل های پیشنهادی تان جهت رفع مشکل یا جبران خسارات را مطرح نمایید. با این کار، حداقل توانسته ایم خودمان را در برابر جریمه پنهان کاری مصون نگه داریم؛ اگر رئیسمان به ما گفت که قضیه را لاپوشانی کرده ایم، دست کم می توانیم بگوییم که افراد مرتبط با قضیه در جریان ماجرا هستند.

فواید مدیتیشن و راهکارهایی برای بهتر انجام دادن تمرین های آن
بخوانید

در پایان اجازه دهید که مجددا به سخت ترین قسمت ماجرا برگردیم و توصیه هایی از آلن نورتن، که در TechRepublic می نویسد، در ارتباط با زمانی که فهمیده اید چه اشتباه بزرگی مرتکب شده اید به شما بگویم. وقتی متوجه اشتباهتان شدید، چند نفس عمیق بکشید؛ سپس، چند سوال مثل سوالات زیر از خودتان بپرسید:

  • آیا مایلم ریسک های غیرضروری و البته خطرناکی جهت تصحیح اشتباهم قبول کنم؟
  • آیا به دلیل ترس و نگرانی دست و پایم را گم کرده ام و نیاز به کمک دیگران دارم؟
  • آیا می توانم بدون اینکه اوضاع را از اوضاع فعلی، بد تر کنم، مشکل را رفع کنم؟

در اغلب موارد شما می توانید بدون نیاز به اینکه همه را با خبر کنید، مشکل را رفع و رجوع کنید. اما کایلا کروپنیک والش، کارشناس توسعه مهارت های شغلی می گوید: اگر پیش قدم شوید و مسئولیت کاری که صورت گرفته را قبول کنید، باید سعی کنید که آرام بمانید و به صورت شمرده و با سرعتی معقول، ماجرا را برای وی شرح دهید؛ به خاطر داشته باشید که طرز رفتار صادقانه تان تاثیر خود را بر فردی که با وی صحبت می کنید خواهد گذاشت؛ در صورتی که عصبی و نگران باشید، مطمئن باشید که آنها را هم عصبی و نگران خواهید ساخت.

معنای آرامش ذهن چیست و چگونه به دست می آید؟
بخوانید

به گذشته تان رجوع کنید؛ آیا در چنین شرایطی بوده اید؟ اینکه اشتباه مرتکب شده تان را اطلاع دهید؟ در نهایت چطور تصمیم گیری کردید، چه تجاربی از آن ماجرا کسب کردید؟ شاید بتوانید از آنها در موارد دیگر در آینده استفاده کنید.

 

 

 

مطالب مرتبط:

ثبت ديدگاه