عادت ها- احمد محمدی

 


 

عادت چیست؟

عادت ها رفتارها و آدابی هستند که به طور خودکار انجام می دهیم، و به ما امکان انجام فعالیت های ضروری روزانه مانند مسواک زدن، حمام کردن، لباس مرتب پوشیدن برای رفتن به سرکار ، و کارهایی از این قبیل را بدون اینکه به آن ها فکر کنیم، فراهم می آورد. عادت های ناخودآگاه، منابعی را برای ذهن ما آزاد می کنند که سبب می شوند مغز ما قادر به انجام وظایف پیچیده تری مثل حل مسئله یا تصمیم گیری درمورد شام باشد.

همه ما عادت هایی داریم و روزانه صدها عادت دیگر را هم فعال می کنیم. این عادت ها می توانند به سه دسته تقسیم شوند. اولین گروه، عادت هایی هستند که به آن ها توجهی نداریم، چون بخشی از زندگی ما شده اند، مثل بستن بند کفش یا مسواک زدن. دسته دوم،‌ عادات خوب هستند و ما سخت سعی داریم که بر آن ها مداومت ورزیم مثل ورزش کردن، خوب غذا خوردن یا خوابیدن به اندازه کافی. گروه آخر، عادات بد هستند مثل سیگار کشیدن، پرخوابی یا انجام دادن کارها در لحظه آخر.

طبق تحقیقات انجام شده در دانشگاه Duke ، چهل درصد اعمال روزانه ما بر حسب عادت هستند نه تصمیمات ما. این نکته گویای آن است که می توانیم تغییرات بزرگی را در زندگی خود با حذف عادات بد و جایگزین کردن آن ها با عادات خوب، ایجاد کنیم. افرادی که این موضوع را کاملاً دریافته اند، توانسته اند راه هایی جدید و قدرتمندی را برای تغییر زندگی خویش پیدا کنند.

مستند زندگی رپر معروف سنگال - Didier Awadi
بخوانید

بهترین راه برای تغییر عادات  بد، این است که مستقیماً آن ها را با عادات جدید جایگزین کنیم. زمانی که عادتی جدید پیدا می کنید،‌ ذهن شما مسیر های عصبی جدیدی را ایجاد می کند که به شما کمک می کند تا راحت تر آن عادت ها را انجام دهید.

اما چرا اغلب افراد دوباره به عادت های قبلی خود برمی گردند؟! زیرا مسیرهای عصبی که در نتیجه عادت ها ایجاد شده اند هیچ گاه حذف نمی شوند. آن عادت ها همیشه وجود دارند تا هر زمان که اگر خواستید دوباره برگردید و آن عادت ها را با همان مسیرهای قبلی انجام دهید.  مطمئناً این قضیه، ما را در انجام بسیاری از وظایف روزانه به طور خودکار کمک می کند مثل قدم زدن، دویدن، و غذا خوردن. ما نیاز نداریم که قبل از غذا خوردن، نوشیدن، یا قدم زدن مکث و فکر کنیم! چون بسیاری از مسیرهای موجود هرگز پاک نمی شوند، و بهترین راه برای تغییر عادات بد این است که آن ها را با عادات خوب جایگزین کنیم.

آقای احمد محمدی در ویدئوی فوق، در مورد عادت و نحوه ی ایجاد عادات خوب و ترک عادات بد توضیحاتی ساده و راه حل های مؤثری ارائه می دهند. امیدواریم که مورد توجه شما عزیزان واقع شود.

غلبه بر ترس های درونی - برگزیده ای از فیلم «بتمن آغاز می کند (Batman begins)»
بخوانید

 

 بیشتر بخوانید:

 

ثبت ديدگاه