شغل شما چیه؟! – احمد محمدی

 


 

شغل شما چیست ؟ این سؤال یکی از نخستین سؤالاتی است که افراد معمولاً در اولین ملاقات خود با فرد جدید از وی می پرسند. بدون تعجب مشاهده می کنیم که اکثر بزرگسالان اغلب اوقات خود را در محل کار خود سپری می کنند و به همین خاطر شغل ما می تواند حتی زندگی بیرون از محل کارمان را تحت تأثیر قرار دهد. شغل ما می تواند بخش اعظمی از هویت ما را شکل دهد و نشان دهد که چه چیزهایی برای ما دارای اهمیت است.

مطالعات روان شناسی بسیاری بر جنبه ی خاصی از شغل یعنی معنای آن در حال انجام است. این تحقیقات نشان می دهد که معنادار بودن شغل هم برای فرد و هم برای شرکت مفید است و حتی کارمندان در مشاغل کسالت آور هم می توانند راه هایی را برای معنادار کردن و مفهوم یافتن وظایف خویش بیابند.

در نگاه اول شغل معنادار و رضایت شغلی باهم مرتبط هستند. این قضیه اثبات شده است که شغل معنادار باعث رضایت شغلی می گردد. اما در مورد پیش بینی ترک کار افراد باید گفت که شغل معنادار مشخصاً بهتر از رضایت شغلی است ، اشخاصی که شغل خود را بیشتر بامعنا می دانند نسبت به اشخاصی که رضایت شغلی کمتری دارند، تمایل کمتری به از دست دادن شغل خویش دارند . به علاوه شغل معنادار موجب افزایش رضایت از زندگی و کاهش افسردگی می شود.

شما می توانید به سه شیوه زیر به شغل خویش معنا و مفهوم ببخشید:

1-از میان وظایف خود، انرژی و زمان بیشتر را صرف آن دسته از تکالیفی کنید که برایتان لذت بخش تر است .
2- سپری کردن زمان با همکاران منفی نگر می تواند معنا و لذت شغل شما را کمرنگ کند. پس بهتر است در روابط خود با اطرافیان تجدید نظر نمائید.
3- نگرش و تفکر خود را در رابطه با شغل خود تغییر دهید و توصیفی تازه برحسب نتایج مثبت اخذ شده که شغلتان بر محیط اطراف و جامعه داشته، ارائه دهید.

پیشنهاد می شود برای روشن تر شدن مطالب مذکور کلیپ فوق را ملاحظه بفرمایید. در این ویدئو  آقای احمد محمدی به همراه ذکر نمونه مطالب را برایتان به گونه ای مفید و مختصر شرح خواهند داد.

 

 

 

ثبت ديدگاه

12 − 9 =

همایش اختصاصی

زمان و تاریخ همایش

معارفه های دوره آموزشی

تاریخ و زمان دوره های معارفه