شرطی شدن ذهن – برگزیده ای از فیلم یادگاری (Memento 2000)

درحال بارگذاری...

چرا ذهن شرطی می گردد؟

برای دست یابی به نتایج مطلوب، باید طرح کلی که شما از پول ٬ ثروت ٬ موفقیت و … در ضمیر ناخوآگاه  دارید با اهداف و خواسته های شما تطابق داشته باشد. گاهی نفوذ به ناخودآگاه ساده نیست.

پس چگونه می توانیم دریابیم که آن طرح ٬ در ذهن ما چگونه می باشد؟

با نگاهی به اوضاع بیرونی زندگی خود، در میابیم که زندگی بیرونی انعکاس دنیای درون ما، در واقع انعکاس عمیق ترین احساسات پنهان ما و همچنین انعکاس ذهن شرطی شده ما می باشد. بنابراین با تحلیل جنبه های مالی زندگی و نیز با گذر به خاطرات کودکی ٬ تا حد زیادی می توانیم به شیوه  تفکر پنهان خود، برای مثال در مورد پول  پی ببیریم . لازم است نخست کشف نمایید که در ناخودآگاه شما چه خبر است، احساسات عمیق شما چه می گویند و بعد آن ها را ریشه یابی نمایید.

اگر به این نتیجه رسیدید که این افکار و الگوها برای شما ناکارآمد و غیر ضروری به نظر می آیند ٬ وقت آن است که آن ها را رها نموده و به مرحله بعدی بروید.

پیش از ورود به جاده تغییر ٬ ترس های خود را از جمله ترس از شکست و ترس از دست دادن همه چیز پس از موفقیت، رها نمایید. برای نمونه هدف شما از کسب ثروت، رسیدن به امنیت نباشد، زیرا در آن صورت همه مسیر را با حس ترس و ناامنی طی خواهید نمود. ممکن است از گذشته مالی خود و یا رویکردهای مالی، والدین و اطرافیان عصبانی باشید. عصبانیت انگیزه ای بسیار قوی می باشد، اما اگر با عصبانیت به پول دست یابید، در پایان برای رهایی از خشم و کسب آرامش ٬ پول های خود را از دست خواهید داد و اگر بخواهید پول خود را حفظ نمایید، آرامش نخواهید داشت .
یک راه برای کسب ثروت٬ الگو برداری از شیوه ی تفکر ثروتمندها می باشد. زیرا ثروتمندها، دارای ذهن شرطی شده ثروتمندی هستند.
شما چگونه فردی می باشید؟ آیا باورهای شما همانند ثروتمندها می باشد؟ یا افراد متوسط؟ یا حتی افراد ضعیف؟
آیا عادت ها و رفتارهایشان همانند ثروتمندها است؟ ( مسلماً منظور عادت های بد نیست، بلکه عادت ها و رفتاری می باشد که بر اساس حس ثروتمند بودن است )
برای مثال، در رستوران غذا را با توجه به قیمت آن انتخاب می نمایید یا با توجه به اینکه چه چیزی دوست دارید میل نمایید؟
آیا شخصیت شما مانند یک شخص  ثروتمند می باشد؟ آیا احساس شما نسبت به خودتان مانند یک شخص ثروتمند است؟
این جمله را به خود بگویید: من ” N ” میلیارد تومان پول دارم .
چقدر باور کردنی بود؟
علاوه بر این ها ٬ جنبه های بیرونی ثروتمندان هم مثل دانش تجارت و مدیریت مالی سرمایه گذاری درست و البته خلاقیت را  باید یاد گرفت.

معنا دادن به کار - برگزیده ای از فیلم مانی بال (Maneyball-2011)
بخوانید

چرا ذهن شرطی می گردد؟

سال هاست که، بسیاری از ما جملاتی از این دست می شنیدیم:
پول بد است؛ پول ریشه همه بدی ها می باشد؛تا کوخی نباشد کاخی هم نیست؛ پول علف خرس نیست؛ تا دزدی نکنی ثروتمند نمی گردی؛.از راه درست نمی توان ثروتمند شد؛ پول حرف اول را می زند؛ پول ٬ پول می آورد؛ افراد ثروتمند، ثروتمندتر و فقرا ، فقیرتر می گردند؛ پول ریشه همه بدیهاست و …

آموزه های مذهبی، برنامه های تلویزیونی، والدین و جامعه، در تمام سال های گذشته سرگرم تبلیغ ارزش های منفی پول و ثروتمند بوده اند.

دیده ها را هم به لیست شنیده ها اضافه نمایید :

آیا والدین و اطرافیان ما از پول خود درست استفاده می نمودند؟
آیا سرمایه گذاری و خریدهای درستی انجام میدادند؟
آیا اهل ریسک بودند یا به دنبال امنیت و به فکر روز مبادا؟
آیا پول را به سادگی به دست می آوردند یا به سختی؟
آیا راحت پول خرج می کردند یا با ترس و محدودیت؟
آیا صحبت در باره پول در خانواده و در میان اطرافیان لذت بخش و مثبت بود یا همراه با حسرت و کمبود و حتی همراه با مشاجره ؟
اگر مواردی از این دست را تجربه نموده اید، به احتمال زیاد بدون این که خود بدانید یا بخواهید٬ این شنیده ها و دیده ها، ذهن شرطی شده امروز شما را ساخته اند و همین الگوها به اشکال گوناگون در زندگی شما تکرار می گردند. البته تجربیات شخصی را نباید از قلم انداخت، دختری که همیشه پول تو جیبی خود را از پدرش می گیرد ٬ می آموزد که همواره پول در اختیار مردان است، نه خانم ها. ممکن است ناخودآگاه این فرد ٬ اجازه تلاش برای استقلال مالی را به او ندهد. و یا شخصی که دعواهای شدید پدر و مادر بر سر پول را مشاهده نموده و یا فردی که تجربه سرزنش های والدین در مورد پول را داشته، حتی اگر چیزی به یاد نیاورد باز هم تحت تأثیر این تجربه ها خواهد بود .

اعتماد به نفس - برگزیده از فیلم اگه می تونی منو بگیر (Catch me if you can - 2001)
بخوانید

این مطالب، مهم ترین مواردی بودند که بدون این که متوجه آن ها گردیم، ذهن شرطی شده مارا جهت می دهند . به ذهن خود خوراک مثبت و مفید برسانید تا با بهترین باورها شرطی گردد و انرژی نامحدود کائنات را به زندگی خود سرازیر نماید .

1397/4/24 15:30:03 تیر 29ام, 1397|ویدئو ها|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه