زندگی و احساس توانمندی در فیلم طرد شده گان The Intouchables (2011)

زندگی زمانی را برای هر فرد خواهد رساند که او خود را ناتوان از زندگی خواهد دید. زندگی را پوچ به نگریستن مینشیند و آنقدر نداشته هایش در زندگی برایش در دید است که دیگر رمقی برای شادی ندارد. حتی اگر ناتوانی جسمی از همه کار تو را باز بدارد آیا دیگر دنیا جای زندگی نیست؟ آیا نمیشود شادتر از یک فرد سالم زندگی کرد؟

The Intouchables

The Intouchables (2011)

و باز هم فیلمی برگرفته از یک زندگی واقعی با برنده شدن در 36 جایزه و 39 نامزدی با درامد بیش از 426 میلیون دلار بهترین فیلم فرانسوی زبان از نظر منتقدان است که موسیقی آن بهترین موسیقی سال شد.معنی این فیلم به دو صورت میتواند باشد طرد شدگان و دست نیافتنی ها. کدام برای معنی نام این فیلم مناسب تر است!

فیلیپه فیلسوف اشرافی و  میلیونر در پاریس  است که سال ها قبل در یک حادثه چتر بازی برای تمام زندگی فلج شده و در حال مصاحبه با نامزدها برای انتخاب پرستار خود است.  دریس یکی از نامزدان خط و خطوط نامزد را حذف می کند و یک سند را  می آورد و از فیلیپه می خواهد تا آن را امضا کند، و ثابت می کند که او به دنبال موقعیت شغلی است تا او بتواند حقوق بیمه بیکاری خود را دریافت کند. فیلیپ چشم اندازی را به دریس ارائه می دهد، او یک دوره آزمایشی یک ماه او را برای کمک و به دست آوردن تجربه ای از او قبول  می کند. سپس دریس می تواند تصمیم بگیرد که آیا می خواهد با او باقی بماند یا نه. دریس چالش را پذیرفته و به عمارت بزرگ فیلیپ می رود و زندگی خسته کننده فیلیپه و کارکنانش را تغییر می دهد.

غلبه بر ناامیدی - برگزیده ای از فیلم بتمن آغاز می کند (Batman Begins)
بخوانید

The Intouchables

فیلم به گونه مداوم تفاوت های زندگی دو قشر را به نمایش می کشد ولی قصدش نقد اجتماعی یا چیزی شبیه آن نیست بلکه فقط می خواهد شما را بیشتر به عمق دوستی بکشاند و مفهوم ساده این دوستی در زندگی را لذت بخشتر کند.

 اثر با هوشمندی از ساختار کمدی عاشقانه بهره می برد تا دوستیِ دو مرد با شخصیت هایی کاملاً متفاوت را به تصویر بکشد. این فیلم راوی دوست داشتن و محبتی است دور از مسائل عشقی که میان دو مرد غیر همجنس گرا به وجود می آید و به رابطه عمیقی منجر می شود که به ندرت خارج از دنیای سینما دیده می شد. این فیلم درباره رفاقت است اما مانند بسیاری از فیلم ها رابطه دوستی در کنار اتفاقات اکشن پر سر و صدای زندگی یا ماجراهای کمدی سطح پایین در درجه ی دوم اهمیت قرار نمی گیرد. طرد شده گان از ابتدا تا انتها پیدایش رابطه ای کم نظیر میان دو شخص کاملاً متفاوت می پردازد. به دشواری می شود فیلمی پیدا کرد که در این زمینه به این خوبی عمل کرده باشد.

از دیالو گ های خوب فیلم صحنه ایست که میگویند

فیلیپ: بهم بگو دریس؛ فکر می کنی چرا مردم به هنر علاقه مندن؟
دریس: نمی دونم، یه تجارته.
فیلیپ: نه، چون این تنها چیزیه که باقی می مونه.

افزایش درآمد به کمک تکنیک های فنگ شویی (2)
بخوانید

The Intouchables

 

فیلیپ با وجود اینکه مجبور است زندگی خود را روی صندلی چرخدار بگذارند و از گردن به پایین اندام خود هیچ حسی ندارد، به گونه جالب توجهی به خوبی با وضعیت زندگی خود کنار آمده است. او آنقدر ثروتمند هست که بتواند از پس هزینه مراقبت ها بربیاید و با کمک یک منشی، یک پرستار و یک مراقب زندگی  پرباری را می گذراند. وقتی بر حسب شرایط مجبور می شود جانشینی برای مراقب قبلی اش پیدا کند، چندین داوطلب با ویژگی های معمول و لازم برای این شغل نزد او می آیند و او با آنها مصاحبه می کند، اما در میان افراد یک شخص عجیب هم حضور دارد. این شخص جیب بر خیابان خواب و سوءاستفاده جویی به نام دریس ( Omar Sy) است. او تنها به این دلیل درخواست مصاحبه ی شغلی داده تا به مأموران دولتی اثبات کند که واقعاً دنبال کار می گردد و به این ترتیب بتواند از نوعی خدمات دولتی که معادل فرانسوی بیمه ی بیکاری هستند، بهره مند شود. فیلیپ تحت تأثیر روش زندگی غیر معمولی دریس در طی مصاحبه قرار می گیرد و او را استخدام می کند. خیلی زود، پس از پشت سر گذاشتن چند مورد بگو و مگو، میان آن ها رابطه ای عمیق به وجود می آید و پایه های رفاقتی بی مانند بنا می شود. احترام قائل شدن دوجانبه، علاقه ی شدید به اتومبیل های سریع و تفاوت ذائقه ی موسیقی آن ها به این رابطه در زندگی قوت می بخشند.

نقل‌قول‌های الهام‌بخش درباره زندگی
بخوانید

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه