زندگینامه پر فراز و نشیب اپرا وینفری

خانم اپرا وینفری یکی از معروف ترین و تاثیرگذارترین مجری های تلویزیونی جهان است که زندگی پرفراز و نشیبی داشته. اپرا وینفری ثروتمندترین آمریکایی آفریقایی قرن بیستم معرفی شده است. اپرا وینفری از معروف ترین نیکوکارها و خیر سیاهپوست آمریکا می باشد که کارهای خیرخواهانه زیادی در حوزه های مختلف انجام داده است طبق بررسی های انجام شده اپرا وینفری یکی از زن های پر نفوذ در سراسر جهان است.

زندگینامه پر فراز و نشیب اپرا وینفری

اپرا وینفری کسی که روزی از فرط تنگدستی گونی بر تن می کرد و اکنون به یکی از ثروتمندترین و موفق ترین افراد دنیا تبدیل شده .  اپرا گِیل وینفری در 29 ژانویه 1954 در می سی سی پی یکی از ایالت های جنوب آمریکا متولد شد. نام پدرش «ورنن وینفری» بود که در ارتش مشغول به کار بود. مادر اپرا وینفری «ورنیتا لی» خدمتکار منازل بود. زمانی که اپرا وینفری متولد شد ، مادرش 18 ساله و پدرش 20 ساله بود. او تا شش سالگی با مادربزرگش در روستاهای می سی سی پی زندگی می کرد. مادربزرگ اپرا به او روش خواندن و نوشتن آموخت  به طوری که اپرا وینفری در سن 3 سالگی کتاب انجیل و سرودهای مذهبی را از حفظ میخواند .

اپرا وینفری تا سن 12 سالگی با مادرش در شهر میلواکی زندگی می کرد. به اپرا در زمان کودکی آزار و اذیت زیادی شد، او با اینکه خیلی مورد آزار و اذیت قرار گرفت و از درون ناراحت بود اما در مورد این موضوع هیچ وقت با سی صحبت نکرد . با با تمام همه ی این مشکلات اما توانست به صورت جهشی دو سال از مدرسه را پشت سر بگذارد و در مدرسه دانش آموز نمونه و محبوب معلمان شده بود .

اپرا وینفری 13سال داشت که برای ادامه تحصیل در مدارس معتبری که برای سفید پوستان بود در اطراف شهر کمک هزینه ای گرفت . اپرا وینفری به دلیل وضع مالی بد نمیتوانست مانند دیگر همکلاسی های خود به تفریح در داخل شهر برود  و خوشگذرانی کند .

لبخند زدن در شرایط ناگوار را بیاموزید
بخوانید

اما اپرا وینفری بعد از مدتی مثل خیلی از جوانان دهه 1960 از خانه فرار کرد. مادر اپرا از دستش خسته شده بود به طوری که میخواست او را به کانون اصلاح و تربیت بسپارد ولی چون ظرفیش پر بود نتوانست .سپس مجبور شد تربیت اپرا را به عهده ی پدرش بگذارد .و در سال 1971 اپرا وینفری به نشویل مرکز ایالت تنسی آمریکا پیش پدرش رفت . اپرا وینفری بسیار آسی دیده بود و مورد آزار و اذیت های زیادی قرار گرفته بود اما به خودش قول داد که زندگیش را تغییر دهد . پدر اپرا که یک ارتشی سختگیر بود در این راه به دخترش کمک کرد تا بتواند زندگی خود را از نو شروع کند .

اپرا ویفری در ابتدا تصمیم به ادامه تحصیل گرفت و پدرش او را در این راه خیلی تشویق کرد . اپرا مجبور شد هر هفته یک کتاب بخواند در در موردش بنویسد .

اپرا وینفری همیشه شاگرد زرنگ مدرسه بود و توانست باز هم جزو شاگردان محبوب مدرسه شناخته شود .او به تیم سخنرانی در مدرسه پیوست .و در مسایقه ملی شرح نمایش نفر دوم شد .

با برنده شدنش در سخنرانی مدرسه مبلغی را به دست آورد که کمک هزینه ای برای ورود به دانشگاه دانشگاه ایالتی تنسی که برای سیاه پوستان بود شد . اوپرا وینفری در دانشگاه رشته ی ارتباطات و هنرهای کلامی را انتخاب کرد و در آن رشته ادامه تحصیل داد. اپرا شغل در زمینه ی رسانه را از 17 سالگی آغاز کرد او هم دانشجو بود هم به صورت نیمه وقت برای رادیو گزارشگری میکرد .و توانست در 18 سالگی از دانشگاه جایزه دختر شایسته را کسب کند .

زندگینامه آنتونی رابینز ، راز ثروت و موفقیت او
بخوانید

زندگینامه پر فراز و نشیب اپرا وینفری

اپرا وینفری در ابتدای ورود به دانشگاه برای برگزاری دو نمایش 2 جایزه گرفت در سال 1976 بود که به صورت رسمی مجری تلویزیون شد . و او بجز گویندگی و گزارشگری مجری تلویزیون شده بود

در سال 1983 بود که برنامه صبح گاهی ای ام شیکاگو را اجرا کرد. که یکی از برنامه های پر طرفدار بود و رقبای زیادی داشت و در عرض یک سال به پر بیننده ترین برنامه ها تبدیل شد. که در سال 1985 اسمه برنامه به «شوی اپرا وینفری» تغییر اسم داد. در همان سال بود که اپرا وینفری در فیلم «به رنگ ارغوان» به گارگردانی استیون اسپیلبرگ ایفای نقش کرد .و برنده جایزه بهترین مکمل زن شد .

برای اولین بار در سال 1986 برنامه اپرا به صورت سراسری در آمریکا پخش شد، این برنامه تا سال 2011 در حدود25 سال به طول انجامید و در 145 کشور پخش شد .

شوی تلویزیونی اپرا وینفری در مردم تغییرات بسیار قابل توجه و بزرگی ایجاد کرد  به طوری که اپرا وینفری توانست از تاثیرگذارترین زنان در آمریکا و همچنین ثروتمندترین زن سیاهپوست در تمام جهان شناخته شود.

عشق و علاقه ی زیاد اپرا وینفری به بازیگری سبب تاسیس موسسه ای به نام  موسسه فرهنگی هنری هارپو شد.موسسه هارپو از بزرگ ترین تولید کننده های  برنامه های تلویزیونی است. اپرا وینفری در سال 1988 جایزه موفقیت در زندگی را دریافت کرد.

اپرا وینفری در سال 1987 به دلیل بهترین اجرا و کارگردانی سه جایزه ی امی گرفت . سال بعد هم توانست جایزه ی بهترین گوینده سال رادریافت کند. و اپرا وینفری تنها زن جوانی بود که توانست آن جایزه را دریافت کند . اپرا وینفری تا کنون توانسته 34 جایزه امی را بگیرد .

5 ویژگی اصلی سرویس های خدماتی
بخوانید

اپرا وینفری در سال 1991 قبل از آن که کمیسیون قضایی سنای آمریکا قانون حمایت از کودکان را به تصویب برساند، یک پایگاه اطلاعاتی از محکومان آزارهای جنسی کودکان ایجاد کرد و فعالیتش را آغاز نمود .

اپرا وینفری توانست یک برنامه زنده به اسم «باشگاه کتاب اپرا» یا «باشگاه کتابخوانان» را اجرا کند که خدمت بزرگی برای برای صنعت چاپ و نشر به شمار می رفت معرفی کتاب در این برنامه ها به صورتی بود که فروش بالای آن را تضمین میکرد در سال 1999بنیاد ملی کتاب برای قدر دانی از اپرا وینفری به او مدال طلا اهدا کرد .

زندگینامه پر فراز و نشیب اپرا وینفری

از دیگر فعالیت های خیرخواهانه اپرا وینفری، فعالیت هنری در شبکه ای که مخصوص زنان است بود. اپرا وینفری سال 2000 در شبکه «اپرا انجل» برای کسانی که زندگی خود را صرف بهبود زندگی دیگران می کنند جایزه 100 هزار دلاری تعیین کرد.

اپرا مبلغ 10 میلیون دلار برای ساختن مدرسه ای در مرتون انگلیس کمک کرد. این مدرسه برای تحصیل افرادی است که توان مالی بالایی ندارند.

موسسه ی خیریه اپرا وینفری با اهدافی چون تامین سلامت، بالا بردن توانایی  آموزش، رفاه و آسایش زنان و کودکان فقیر در کل دنیا تاسیس شده است. از فعالیت های موسسه ی خیریه اپرا وینفری دادن بورسیه تحصیلی،و اختصاص دادن میلیون ها دلار برای پیشرفت درآموزش به دانش آموزان، تاسیس مدرسه برای دختران در کشور آفریقای جنوبی، تامین نیاز هایی چون: غذا، لباس، کفش، لوازم التحریر، کتاب، اسباب بازی برای کودکان آفریقایی، اهدای مدرسه ی نظامی برای دختران و تلاش های انسان دوستانه می باشد.

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه