زندگینامه پاول دورف موسس تلگرام

«پاول دورف» (Pavel Durov) زمانی که به همراه برادرش نیکلای در سال 2006 شبکه‌ی اجتماعی VK را راه اندازی کرد فکرش را هم نمی‌کرد زمانی یکی‌از بزرگ‌ترین شبکه های اجتماعی اروپایی را راه اندازی کند و مدیر آن شود. محبوبیت و شهرت این شبکه در زادگاهش به جایی رسید که VK را فیسبوک و پاول دورف را مارک زاکربرگ روسیه لقب دادند. ولی همین محبوبیت در کشوری با فضای سیاسی بسته، مهمترین تفاوت آن‌دو را سبب شد؛ یکی (زاکربرگ) در بستر فراهمِ میهنش پله‌های ترقی را طی کرد و به جایگاه شایسته‌ای رسید، دیگری (پاول) از طرف حکومت کشورش تحت پیگرد قرار گرفت و ناگزیر وطنش را ترک کرد و نفی بلد شد.

ولی در دنیای امروزی به زور نمی‌توان جلوی استعداد‌ها و پیشرفت ها را گرفت. زاکربرگ روس‌ها از کشوری جزیره‌ای به نام فدراسیون «سنت کیتس و نویس» (Saint Kitts and Nevis) تابعیت گرفته تا از مزاحمت‌های کرملین در امان باشد. او به شغلی که در روسیه آغاز کرده بود ادامه داد. پاول در سال 2013 و کمی قبل از مهاجرتش به کمک برادرش که پروتکل امن MTProto را ساخته بود یک اپلیکیشن پیام‌رسان به نام تلگرام (Telegram) راه اندازی‌کرد کرد، اپلیکیشنی که به‌تازگی جشن 100 میلیون کاربر فعالش را گرفته و با سرعت در حال رشد وبهبود است.

‌‌‌‌
«پاول والریویچ دورُف» (Pavel Valeryevich Durov) در سال 1984 در سن پترزبورگ روسیه متولد شد ولی بیش‌تر دوران کودکی‌اش در شهر زیبای تورین در ایتالیا طی شد. پدرش دکتر والری دورف، لغت‌شناس بود و در ایتالیا مشغول به کار بود . پاول هم در همان‌جا به یک مدرسه‌ی ایتالیایی رفت اما پس از برگشت به روسیه در سال 2001، در سن پترزبورگ درسش را ادامه داد و در نتیجه در رشته‌ی پدرش از دانشگاه همان شهر با کسب رتبه‌ی اول فارغ‌التحصیل شد. او چند سال بعد یعنی در سال 2012 داستان زندگی‌اش را در کتابی به نام « کد پاول دورُف» (Code of Pavel Durov) آورد.

با این ترفند ساده ذهن خود را آگاهانه آموزش دهید
بخوانید

دورف جوان و باهوش در سال 2006 وقتی‌که تنها 22 سال داشت بنای VKontakte را گذاشت که بعدا به‌صورت VK درآمد. زمانی که او و برادرش این وب‌گاه را با یکدیگر اداره می‌کردند، شرکت‌شان به ارزش بالغ بر 3 میلیارد دلار رسید. در سال 2011 به دلیل مخالفت‌های پاول با سیاست‌های جریان حاکم، نیروهای امنیتی کشور روسیه خانه‌ی پاول را در سن پترزبورگ به محاصره درآوردند اما ماجرا بعد از یک ساعت خاتمه پیدا کرد.

در دسامبر سال 2013 پاول را مجبور کردند 12 درصد از سهام شرکت خود را به «ایوان تاورین» (Ivan Tavrin) صاحب Mail.ru، که یکی از بزرگ‌ترین و معروف ترین شرکت‌های اینترنتی روسیه بود بفروشد. در جریان این واگذاری، تاورین هم در رد و بدلی فرمایشی، این 12 درصد را به شرکت متبوعش داد تا در مجموع، با سهمی که قبل تر طی سرمایه‌گذاری روی VK در اختیار داشت، 52 درصد از سهام VK و متعاقبا کنترل آن را در دست بگیرد. مدتی بعد هم سهام باقی مانده به مالکیت mail.ru درآمد تا به‌تنهایی صاحب این شبکه‌ی اجتماعی شود تا زیره نظر و فرمان دولت کشور روسیه عمل کند.

پاوِل دورُف، در 2013 میلادی پس از اتفاقاتی که برای شبکه‌ی اجتماعی‌اش افتاد به همراه برادرش نیکلای، و اپ پیام‌رسان تلگرام را راه اندازی کرد. ولی تجارب VK به او آموزش داده بود که هرگز نباید مکان جدیدش را در روسیه انتخاب کند؛ به‌ همین علت تلگرام در برلین آلمان احداث شد. برای رسیدن به ادعای «سریع‌تر و ایمن‌تر» دو لایه‌ی رمزگذاری مطمئن برای این اپلیکیشن استفاده کرد. امنیت تلگرام به حدی مورد توجه و دقت بوده که گفته می‌شود حتی اعضای گروهک داعش نیز کاربر تلگرام هستند. البته باید بدانید که تا مدت‌ها پاول به عنوان کسب‌و‌کار به تلگرام نگاه نکرد و همین چندی پیش یک میلیون دلار دیگر از سرمایه‌ی شخصی‌ خودش برای ادامه‌ی کار آن هزینه کرد.

دورف در اول آوریل 2014 تحت فشار از هیات مدیره‌ی شرکتش، VK، استعفا داد. در 16ام همان ماه وقتی ماموران اطلاعاتی روسیه مشخصات تظاهرات‌کنندگان اوکراینی را در ماجرای جزیره‌ی «کریمه» خواستند، پاول نه‌تنها از دادن آن‌ها امتناع کرد بلکه در صفحه‌ی شخصی خود در شبکه‌ی اجتماعی VK از این درخواست پرده برداشت و آن را غیرقانونی دانست.

چگونه در مذاکرات مهم تجاری برنده باشیم؟
بخوانید

در 21ام آوریل همان سال او را از مدیر عاملی نیز کنار زدند. و شرکت ادعا کرد این تصمیم پس از درخواست استعفای دورف از هیات مدیره گرفته شد؛ خودِ دورف بعدها اعلام کرد شرکتش توسط افراد وابسته به حکومت تصاحب شده بود و  هیچ چاره‌ای جز ترک آن را نداشته است. در نتیجه پاول دورف ناخواسته مجبور به مهاجرت از وطنش شد؛ او پس از خارج شدن از خاک کشور روسیه به رسانه‌ها اعلام کرد برنامه‌ای برای بازگشت به کشورش را ندارد و معتقد است در شرایط امروز  کشورش آمادگی کسب‌و‌کارهای اینترنتی را ندارد.

دورف با سرمایه‌گذاری 250 هزار دلاری در صنعت شکر «سنت کیتس و نِویس» شهروندی این کشور را دریافت کرد و حدود 300 میلیون دلار از دارایی‌های نقدی‌اش را در بانک‌های کشور سوییس گذاشت تا از دست‌درازی دولت  کشور روسیه در امان باشد.

پاول دورف خود را یک فعال سیاسی، آزادی‌خواه و گیاه‌خوار می‌داند. او در 27 سالگی یعنی در سال 2011 یک میلیون دلار به بنیاد ویکی‌پدیا بخشید . در سال 2014 به عنوان مستعدترین رهبر زیر 30 سال در اروپای شمالی برگزیده شد. جسارت پاول در جو امنیتی کشور روسیه مثال‌زدنی بود؛ او حتی در جریان افشاگری‌های «ادوارد اسنودن» در سال 2013 به او پیشنهاد کار داد تا برای توسعه‌ی نرم‌افزارهای امنیتی با یکدیگر همکاری داشته باشند .

شخصیت و صحبت‌های جنجالی پاول دورف همیشه مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. مدل لباس پوشیدن او و علاقه‌ی بسیارش به فیلم ماتریکس همیشه از سوژه‌ های خبرنگاران بوده است. او یک بار در مصاحبه‌ای با وبگاه TechCrunch گفت: «اگر بخواهم بسیار ساده بگویم، مهم نیست چند اپ پیام‌رسان دیگر وجود دارد چون همه‌شان به جز برنامه تلگرام بی‌خود هستند.» پاول به دلایل امنیتی و علاقه‌ بسیار زیاد شخصی است که همیشه در سفر است. از عکس‌هایی که در صفحه‌ی اینستاگرام‌اش می‌گذارد مشخص است در عکاسی نیز مهارت دارد. او حفظ امنیت و حریم شخصی را بی‌قیمت می‌داند و چند اتفاق تروریستی را عاملی برای تغییر در مسیری که خودش در پیش گرفته نمی‌بیند.او معتقد است تهدیدات حریم شخصی خیلی بیش‌تر و خطرناک‌تر از تهدید‌های تروریستی می باشند . او در طی مصاحبه‌ای با CNN در مورد این موضوع که تلگرام پیام‌رسان مورد علاقه‌ی اعضای دولت اسلامی عراق و شام (داعش) است و در حملات تروریستی اروپا از آن استفاده کرده گفت: «این بخش تاریک فناوری می باشد افزودن یک در پشتی بر روی اپ‌های رمزگذاری‌شده بیش‌تر به کمک تروریست‌ها می‌آید تا نیروهای امنیتی». پاول اعتقاد دارد همان‌طور که اپل در برابر خواسته‌ی سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا (سیا) هیچگاه کوتاه نیامد و قفل آیفون مورد نظر آن‌ها را باز نکرد، برنامه پیام‌رسانی مثل برنامه تلگرام که مدعی اولویت دادن به امنیت است هرگز نباید وارد چنین بازی خطرناکی شود. چراکه در دنیای دیجیتال  امروزی اگر راه نفوذی برای نیروهای امنیتی قرار داده شود قطعا سوء استفاده‌کنندگان هم قادر به استفاده از آن خواهند بود.

خلاقیت کودکان خود را با این 15 روش علمی رشد و پرورش دهید
بخوانید

البته دورف  جوان در بستن شبکه‌های تلگرامی که  فعالیت و تبلیغات گروه‌های تروریستی یا غیر اخلاقی می‌کنند با دولت‌ها همکاری می‌کند؛ اما این به معنای در اختیار گذاشتن راهی برای دسترسی  به اطلاعات کاربران توسط ماموران دولت‌ها نیست؛ البته حداقل اکنون این‌گونه است، زیرا که شایعات  بسیاری از دیدارهای مدیر عامل شرکت گوگل، ساندار پیچای، با دورف به گوش می‌رسد و این که پیشنهاد 1 میلیارد دلاری برای خرید تلگرام مطرح شده است. باید منتظر ماند و دید در صورت انجام این خرید، با سابقه‌ی نه چندان درخشان شرکت گوگل در حراست از حریم خصوصی کاربران، چه اتفاقی برای آرمان «سریع‌تر و ایمن‌تر» تلگرام خواهد افتاد.

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه