زندگینامه والت دیسنی موسس دیسنی لند

والت دیسنی که اسم واقعی اش والتر الیا دیسنی بود ، در سال  ۱۹۰۱  میلادی در شهر شیکاگو به دنیا آمد خانواده والت کشاورز بودند و بسیار زحمت کش پدر والت ایرلندی و مادرش آمریکایی بود. والت فرزند چهارم خانواده بود او 4 تا برادر و خواهر داشت و به علت فاصله سنی که بین برادران و خواهرانش وجود داشت بین او ویکی از برادرانش که روی نام داشت رابطه ای صمیمانه بود .که سال ها بعد نیز روی یکی از شریک های والت در کمپانی والت دیسنی شد . در سن 13 سالگی بود که والت تحصیلات خود را ادامه داد و وارد رشته ی نقاشی شد و در دبیرستان نیز همین رشته را ادامه داد .

زندگینامه والت دیسنی موسس دیسنی لند

زمانی که در دبیرستان تحصیل میکرد و مشغول انتشار یک نشریه بود جنگ جهانی اول شروع شد اماچون سنش قانونی نشده بود موفق نشد در جنگ شرکت کند و در صلیب سرخ به عنوان راننده شروع به کار کرد . بعد از آن به فرانسه رفت و در آنجا مسئولیت کشیدن نقاشی و کارهای گرافیکی بر روی ماشین های صلیب سرخ را بر عهده گرفت.

پس از اتمام جنگ جهانی اول در مطبوعات مختلفی شروع به کار های نقاشی و کاریکاتوری کرد . و اما در سال 1920 بود که دیسنی با همکاری یکی از همکارانش به اسم آیورک در ساخت یک فیلم کارتونی در کانزاس سیتی شرکت کردند. والت با یک دوربین عاریتی در یک گاراژ شروع به تمرین کرد. که تمرین در این گاراژ سبب تجربه ی بیشتر او شد که موفقیت های بزرگی را برای او به ارمغان آورد که سبب ساخت فیلم کارتونی شد .
و دیسنی از این نقطه راه روشنی را آغاز کرد که نتیجه ی آن درخشش چشمگیر و شهرت جهانی آن بود . والت دیسنی سبب باز شدن دریچه ای جدید به دنیایی دیگر گشود ، دنیایی که سادگی هایش نه تنها برای کودکان بلکه برای بزرگ ترها نیز جذابیتی چشمگیر داشت.

7 حقیقتی که باید را در مورد خودتان بدانید
بخوانید

اگرچه والت دیسنی هنگام ساخت فیلم های کوتاهی مانند : «کلاه قرمزی»، « مو طلایی و سه خرس»، «گربه نره» و «هانس و لوبیای جادویی»، افسانه های قدیمی را توصیف می کرد، اما از این افسانه های قدیمی به عنوان نقطه شروعی برای ایده های جدید استفاده کرد.

یکی از نخستین فیلم های کارتونی که به ساخت دیسنی بود از لحاظ مالی برای والت بسیار زیان زده واقع شد و در آن نتوانست به موفقیت برسد اما او قصد داشت ساختن فیلم های کارتونی را ادامه دهد و از این کار دست نکشید و ناامید نشد . سپس در سال 1923 میلادی با اینکه فقط چهل دلار بیشتر نداشت به هالیوود رفت و شروع به ساختن کارتون کرد . و در هالیوود با اینکه چندین بار موفق نشد سپس توانست استادیوی جدیدی را راه اندازی کند که در آن فیلم های کارتونی و واقعی بسازد و سرمایه ی اولیه این استدیو را برادرش روی به والت داد .

زندگینامه والت دیسنی موسس دیسنی لند

استودیوی والت که در ۱۶ اکتبر ۱۹۲۳ میلادی تأسیس شد، و نام کمپانی «والت دیسنی» انتخاب شد . یکی از کار های بزرگش آفرینش شخصیت کارتونی با نام «میکی ماوس» بود. و از اولین فیلم های این کمپانی با نام «آلیس در سرزمین عجایب» 2 روز پس از تأسیس آن ساخته شد . والت خودش به تنهایی ۱۵۰۰ نقاشی مختلف برای ساخت قسمت اول این سریال کارتونی تهیه کرد. از سال ۱۹۲۴ تا ۱۹۲۶ در حدوده ۶۰ قسمت از سری فیلم های «آلیس» ساخته شد.

5 راهکار موثر برای رهایی از در جا زدن و عدم پیشرفت در کار و زندگی
بخوانید

از سال ۱۹۲۸یعنی از زمان ظهور فیلم های ناطق بر پرده سینما، فیلم های کارتونی والت دیسنی خیلی مورد توجه همه مردم و همه سنین بوده است. «کشتی بخار ویلی» که از اولین فیلم های کوتاه والت دیسنی است، در سال ۱۹۲۸ ساخته شد و میکی ماوس اولین شخصیت کارتونی خلق شده توسط او در قالب حیوان بود.

دیسنی و کمپانی های مختلف آن، به دلیل ساخت فیلمها، کارتونهای جدیدو تکنیک های نوین فیلمسازی، موفق به دریافت ۴۸ جایزه اسکار از سوی «آکادمی علوم و هنر تصاویر متحرک» شدند. علاوه بر این، کمپانی دیسنی چندین بار از طرف مجامع هنری مختلف آمریکایی و بین المللی مورد تجلیل قرار گرفت. این هنرمند که ۳۰ جایزه اسکار را به اسم خود درآورد، در سال ۱۹۶۶ در شهر لس آنجلس درگذشت.

زندگینامه والت دیسنی موسس دیسنی لند

با درگذشت والت ،اما استودیوهای متعدد دیسنی به همان سبک والت دیسنی به فعالیت خود ادامه دادند. در سال  ۱۹۷۱ میلادی، «دیسنی ورلد» با مقیاسی بزرگتر از دیسنی لند در حومه شهر «اورلاندو» واقع در ایالت «فلوریدا» افتتاح شد. اولین پارکی که در خارج از آمریکا به نام دیسنی احداث شد ، پارک «دیسنی لند توکیو» است که در سال ۱۹۸۳ بود و در شهر توکیوی ژاپن ایجاد شد. در سال ۱۹۹۰ نیز اولین دیسنی لند اروپا در فرانسه، واقع در نزدیکی پاریس ساخته شد.

زندگینامه استیو جابز و پیدایش سیب هوشمند
بخوانید

 

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه