زندگینامه مایکل جردن ستاره یNBA

مایکل جردن در ۱۷ فوریه ۱۹۶۳ در نیویورک به دنیا آمد . او در یک خانوداه ی پرجمعیت به دنیا آمد و پنجمین فرزند خانواده بود . او در حدود ۱٫۹۸ سانتیمترقد داشت و وزنش 98 گیلوگرم بود . پدرش به عنوان ناظر فنی در کارخانه جنرال الکتریک مشغول به کار بود  و مادرش نیز کارمند بانک بود.پدر مایکل جردن به او آموخت که در زندگی از تلاش و کوشش دست نکشد و به زندگی خیابانی آلوده نشود.

خیلی ها او را بسکتبالیستی بزرگ و از ماهر ترین بازیکنان این رشته از ورزش می دانند .او الگوی تمام بسکتبالیست های جهان است او ستاره ای بود که دو بار از دنیای بسکتبال خدافظی کرد اما به دلیل عشق و علاقه اش به این ورزش بازگشت .

مایکل جردن از سن کودکی به ورزش بسکتبال علاقه ی بسیاری داشت و وقتی وارد دبیرستان شد نتوانست در تیم بسکتبال مدرسه عضو شود . اما این باعث نشد که تلاشش را کنار بگذارد بلکه سبب شد تمرینات خود را جدی تر دنبال کند و موفق شد سال بعد عضو تیم بسکتبال شود .او بعد از اتمام دوران دبیرستان وارد تیم بسکتبال دانشگاه کارولینای شمالی شد و زیره نظر (دین اسمیت) به بازی پرداخت.

زندگینامه مایکل جردن ستاره یNBA

مایکل جردن اوایل سال حضورش در این تیم عنوان بهترین بازیکن را از سوی کنفرانس غرب ازان خود کرد و در همان سال بود که همراه با تیمش به مقام قهرمانی کنفراس غرب دست یافت. تیم دانشگاه کارولینای شمالی موفق شد با جامپ شات جردن مقابل دانشگاه جورج تاون پیروز شود و قهرمان رقابت‌های انجمن ملی ورزشکاران دانشگاهی شود . مایکل جردن درمسابقات کنفرانس غرب لیگ دانشگاهی به  عنوان امتیازآورترین بازیکن شناخته شد . نشریه اسپورتینگ نیوز دوسال پیاپی او را بهترین بازیکن انتخاب کرد .مایکل جردن بعد از سه سال تیم را ترک کرد و به شیکاگو در لیگ NBA پیوست .مایکل قبل از پیوستن به تیم شیکاگو در المپیک 1984 به عنوان یکی از ملی پوشان بسکتبال آمریکا موفق شد مدال طلا را دریافت کند .

وقتی مایکل جردن به تیم شیکاگو بولز ملحق شد، این تیم شکست های پی در پی را پشت سر میگذاشت و در بازی های خانگی تماشاچیان این تیم فقط 6000 نفر بود اما جردن موفق شد خیلی سریع اوضاع را عوض کند سبک خاص و جنگنده بودن او در مسابقات سبب میشد که همه یاد  جولیوس اروینگ، ستاره بسکتبال دهه  بیفتند . مایکل پرش‌های بلندی داشت و هنگام انداختن توپ در تور ازسبد  آن آویزان میشد  که  توجه تماشاگران را جلب میکرد .مایکل جردن در اوایل حضورش درNBAبه عنوان برترین بازیکن شناخته شد و حتی در  گروه  تیم منتخب ستارگان لیگ هم قرار گرفت.

لبخند زدن در شرایط ناگوار را بیاموزید
بخوانید

مایکل جردن به دلیل شکستگی پا نتوانست نتوانست در ۶۴ مسابقه شرکت کند ، اما در اولین بازی پس از بهبودی پایش با تیم  بازیپلی‌آف مقابل بوستون سلیتک آماده بازی شد و ۴۹ امتیاز کسب کرد. و در دومین بازی پلی‌آف هم موفق شد ۶۳ امتیاز برای تیمش کسب کند که در تاریخ  همه ی بازی‌های پلی‌آف NBA یک رکورد به حساب می آمد . جردن در سال های ۱۹۸۶ ـ ۱۹۸۷ به تنهایی توانست یک موفقیت  دیگر به دست آورد و با یک میلیون و ۵۰۰ هزار رای در تیم منتخب NBA قرار گرفت.

مایکل جردن بعد از ویلت چمبرلین یکی از اولین بازیکنانی بود که موفق شد در یک فصل سه هزار امتیاز به دست آورد .  در آن زمان بود که مایکل افتخارات پی در پی را به تنهایی به دست می آورد . اما تیم شیکاگو بولز تا سال ۱۹۸۸ موفق نشد از مرحله اول پلی‌آف بالاتر بیاید.

زندگینامه مایکل جردن ستاره یNBA

جردن همیشه برای پیشرفت در بازی هایش تمرکز بسیاری میکرد که باعث شد در سال 1988یکی از مدافعان برتر سال در بسکتبال انتخاب شود . او از با ارزش‌ترین بازیکنهای NBA  بود و از نخستین بازیکنانی بود که بیشترین امتیاز را گرفته بود و بیشترین توپ گیری از حریف را در کارنامه ی خود به ثبت رساند .و به همین دلیل از ستارگان با ارزش  تیم NBA شناخته شد.

در آن سال ها با پیوستن بازیکنان سرشناسی همچون اسکاتی پیپن ، بیل کارترایت، هوریس گرانت و جان پاکسون به تیم شیکاگو بولز ،این تیم قدرتمند تر شد و در سال 1991 با شکست دادن تیم  لس آنجلس لیکرز به عنوان قهرمانی NBAدست پیدا کرد . و درسال بعد نیز این تیم با پیروزی نهایی در مقابل  پورتلند تریل بلیزرز یک بار دیگر قهرمان لیگ حرفه‌ای بسکتبال آمریکا شد. علاوه بر این جردن در المپیک ۱۹۹۲ بارسلونا عضو «تیم رویایی» آمریکا بود. در آن سال ها کمیته‌ المپیک تصمیم گرفت که قانون ممنوعیت حضور بسکتبالیست‌های حرفه‌ای در رقابت‌های المپیک را لغو کند . بنابراین تیم آمریکا در آن بازی‌ها به آسانی پیروز شد و مایکل جردن دومین طلای المپیک خود را به دست آورد.

تقویت هوش اجتماعی برای بهبود کسب و کار و ارتقا کیفیت زندگی
بخوانید

بازنشستگی غیر منتظره

در سال ۱۹۹۳ ، تیم شیکاگو بولزبعد از پیروزی مقابل تیم نیویورک نیکس در چند بازی پلی‌آف سنگین، به دیدار نهایی راه یافت و مقابل تیم فینیکس سانز قرار گرفت. تیم  مایکل جردن برای سومین سال پیاپی قهرمان NBA شد و خود مایکل نیز بار دیگر به عنوان با ارزش ترین بازیکن این لیگ برگزیده شد. متاسفانه  در تابستان همان سال ، جیمز جردن پدر مایکل توسط دو سارق کشته شد .و جردن در غم و اندوه از دست دادنه پدرش بسکتبال را کنار گذاشت و در سال 1993 از بازی بسکتبال خداحافظی کرد .

اما جردن یک بار دیگر درسال ۱۹۹۴ ـ ۱۹۹۵ به  تیم شیکاگو بولز بازگشت،  مردم در طی این مدت از او سوال میکردند که آیا می تواند مانند قبل بازی کند یا خیر ؟

مایکل جردن به خوبی بازی میکرد اما دیگر کند و سنگین شده بود .تیم  شیکاگو بولز در آن سال در بازی  با تیم پلی‌آف مغلوب اورلاندو مجیک شد. جردن تصمیم گرفت در سال بعد مصمم تر باشد و با قدرت به تمرین هایش ادامه دهد و به همه نشان دهد که باز هم می تواند مانند گذشته پیروز شود . تیم شیکاگو بولز در سال ۱۹۹۵ ـ ۱۹۹۶ با ۷۲ برد و ۱۰ باخت به  عنوان برترین تیم در تعداد بردها در یک فصل NBA دست پیدا کرد. مایکل جردن هم با به دست آوردن قدرت خود و شرایط مناسب موفق شد برای هشتمین بار یکی از امتیاز اورترین ستارگان انتخاب شود . حتی اوتبدیل به دهمین بازیکن NBA شد که در دوران بازی  حرفه‌ای‌اش ۲۵ هزار امتیاز کسب کرده است.

تیم شیکاگو بولز در این فصل با پیروزی بر تیم سیاتل سوپر سونیکس به چهارمین قهرمانی خود در NBA رسید. تماشاگران این بازی در فینال هیچ وقت درخشش مایکل جردن در زمین بازی را فراموش نمیکنند  این مسابقه در سومین سال مرگ پدرش برگزار شد .

تیم مایکل جردن در سال های ۱۹۹۶ ـ  ۱۹۹۷ به شرایط دشواری رسید اما توانست این سختی را پشت سر بگذارد و به  مرحله پلی‌آف راه پیدا کند. مسدومیت و بیماری تعدادی از بازیکنان تیم شیکاگو بولز سبب شد برای این تیم دردسر شود. در رقابت‌ نهایی  این تیم بود که جردن ویروس معده  گرفت اما با این وجود در مسابقات شرکت کرد و به همراه تیمش برای پنجمین بار قهرمان NBA شد . در سال ۱۹۹۷ ـ ۱۹۹۸ شیکاگو بولز برای بار دیگر به پلی‌آف رسید و با رقبای سرسختی مواجه شد. با این حال ، مانند سال‌های قبل پیروز شد و جردن هم برای ششمین بار به عنوان با ارزش ترین بازیکن دیدار فینال NBA  رسید .

مثبت اندیشی مهارتی که یادگیری آن کلید طلایی خوشبختی است
بخوانید

زندگینامه مایکل جردن ستاره یNBA

در این مدت مایکل جردن به دلیل موفقیت هایش  توانست ثروت زیادی جمع کند . او علاوه بر درآمدی که از راه بازی بسکتبال به دست می آورد، از تبلیغات تجاری برای شرکت ها نیز در آمد بالایی به دست می آورد . به علاوه جردن مالک یک باشگاه گلف بود و ادکلن‌هایی نیز با نام او روانه بازار می‌شد که در دو ماه اول حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار عدد از آن به فروش رسید. در سال ۱۹۹۷ او با باشگاهش یک قرارداد ۳۰ میلیون دلاری امضا کرد که باعث شد او را تبدیل به پر درآمدترین ورزشکار جهان کند او سالانه حدود ۴۰ میلیون دلار هم از سایر راه‌ها درآمد به دست می آورد.

جردن در سال ۱۹۹۹ یک بار دیگر اعلام بازنشستگی کرد. بسیاری از طرفداران بسکتبال او را بزرگ‌ترین بازیکن تاریخ این ورزش می دانند و بازنشستگی او پایان عصر طلایی بسکتبال لقب گرفت.

مایکل جردن در سال ۲۰۰۰ سهامدار و رییس باشگاه بسکتبال واشنگتن ویزاردز شد او  سومین سیاه پوستی بود که مالک یک تیم NBA می‌شود. وی همچنین بخشی از سهام تیم هاکی واشنگتن کپیتالز را خرید.

در سپتامبر ۲۰۰۱ ، پس از ماه‌ها شایعه، جردن اعلام کرد که قصد  بازی در تیم واشنگتن ویزاردز را دارد و گفت میداند که دیگر مانند 25 سالگی اش نیس اما هنوز هم میتواند خوب بازی کند ، با بازگشت او به تیمش ، اعضای تیم روحی تازه گرفتند  و جردن پس از این که برای سیزدهمین بار در تیم منتخب ستارگان NBA قرار گرفت، همراه واشنگتن ویزاردز برای حضور در پلی‌آف تلاش کرد، اما به دلیل آسیب دیدگی زانو نتوانست تیمش را در ادامه فصل همراهی کند.

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه