زندگینامه جف بزوس( بنیان گذار آمازون)

جف بزوس مؤسس، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره‌ی بزرگ‌ترین ومعروف ترین فروشگاه اینترنتی جهان یعنی آمازون است. او کسب و کارهای دیگری همچون روزنامه‌ی واشنگتن پست و شرکت فضایی بلو اوریجین نیز دارد؛ اما معروفیت اصلی خود را از آمازون به دست آورد. در ابتدا وب سایتی که جف بزوس تاسیس کرد ، برای فروش کتاب بود اما اکنون وب سایت جف بزوس به بزرگترین و مشهورترین فروشگاه اینترنتی دنیا تبدیل شده . جف بزوس در  ۲۷ جولای ۲۰۱۷ با ثروثی بیش از 90 میلیون دلار از بیل گیتس پیشی گرفت و ثروتمند ترین فرد دنیا شد. که تا کنون توانسته رتبه ی خود را حفظ کند .جف بزوس با بالا رفتن ۲.۵ درصدی سهام آمازون ثروتش به 100 میلیارد دلار رسیده است .

جف بزوس در سال ۱۲ ژانویه‌ی ۱۹۶۴ در آلبوکرکی نیومکزیک متولد شد . پدربزرگ مادری‌ جف بزوسلارنس پرستون جایس بود او یکی از اعضای اولیه‌ی کمیسیون انرژی‌های اتمی در آمریکا بود؛ او قبل از فعالیت در کمیسیون انرژی، در سازمان دارپا مشغول به کار بود و از اعضای مهم آن حساب میشد. جف بزوس پدربزرگش را به‌عنوان الگوی زندگی خود قرار داده است .

زندگینامه جف بزوس( بنیان گذار آمازون)

مادر جف تنها 17 سال داشت که او را به دنیا آورد و تنها یک سال با همسر خود زندگی مشترک داشت . وقتی جف چهار ساله بود مادرش با میگوئل مایک بزوس ازدواج کرد . مایک بزوس در دانشگاه نیومکزیکو مشغول به فعالیت بود که پس از ازدواج با مادره جف ، او را به فرزند خواندگی پذیرفت و نام خانوادگی او به بزوس تغییر یافت .

مادر جف بزوس ، در زمان تولد او تنها ۱۷ سال داشت و ازدواجش با پدر جف تنها حدود یک سال به طول انجامید. در آوریل سال ۱۹۶۸، وقتی جف چهار سال داشت،‌مادرش با میگوئل مایک بزوس ازدواج کرد. مایک بزوس در دانشگاه نیومکزیکو به کار مشغول بود و پس از ازدواج، جف را به فرزندی پذیرفت. به همین دلیل نام خانوادگی جف از آن به بعد به بزوس تغییر یافت.

جف بزوس از چهار تا شانزده سالگی تابستان‌ها در مزرعه‌ی دامپروری پدربزرگش مشغول به کار بود ، کارهایی چون تعمیر آسیاب را انجام می‌داد. پس از ازدواج میگوئل با مادر جف بزوس،  آن ها  به هیوستون تگزاس رفتند و پدر خوانده ی جف در شرکت Exxon مشغول به کار شد. این نقل مکان  سبب شد تا جف بزوس سال‌های چهارم تا ششم تحصیل  خود را در مدرسه‌ی ریور اوکس در هیوستون بگذراند.

زندگینامه بیل گیتس و مراحل درخشش او
بخوانید

از همان سال های ابتدایی جف بزوس علاقه ی خود را به علم و مهارت های فنی نشان داد. او در زمان کودکی خود با کیت‌های الکترونیکی مختلف تمرین می کرد . او حتی برای اتاق خود آژیر خطری اختراع کرده بود .پس از چند سال او به همراه خانواده اش به میامی فلوریدا نقل مکان کردند . جف بزوس تحصیلات دبیرستانی خود را در میامی  پالمتو گذراند .

زندگینامه جف بزوس( بنیان گذار آمازون)

او دانش آموز موفق و زرنگ دبیرستان بود و با عضو شدن در برنامه های آموزشی در دانشگاه فلوریدا مدال سیلور نایت را دریافت کرد. و حتی توانست بورسیه ی تحصیلی ملی را از دبیرستان خود دریافت کند. جف بزوس در سال 1986موفق به فارغ التحصیلی رشته ی الکترونیک و کامپیوتر در مقطع کارشناسی از دانشگاه پرینستون شد .  موفقیت های پی در پی او سبب شد که به عنوان عضو افتخاری انجمن علمی فی بتا کاپا انتخاب شود. و حتی در دوران تحصیلش  برای دریافت مدال تائو بتا پی انتخاب شد . جف بزوس در زمان دانشجویی خود مدیر قسمت پرینستون ، سازمان دانشجویی تحقیقات فضایی (SEDS) بود.

جف بزوس پس از فارغ التحصیل شدن به  وال استریت رفت و در آنجا شغل های مربوط به رشته های کامپیوتری را تست کرد . یکی از اولین و بزرگترین پروژه های او طراحی و بهبود بخشی شبکه ای برای تجارت و بازاریابی جهانی برای شرکتی به نام  Fitel بود. که در آن زمان او پیشنهاد هایی از شرک اینتل و بل نیز داشت. بعد از آن جف بزوس در بنکرز تراست (Bankers Trust) و سپس در شرکت سرمایه‌گذاری D. E. Shaw & Co شروع به کار کرد. جف بزوس در سال ۱۹۹۴ برای مسافرت از شهر نیویورک به سیاتل می‌رفت که درآن زمان ، طرح کسب و کار سایت آمازون را پیاده‌سازی کرد. مانند خیلی از استارتاپ‌های آن زمان کشورآمریکا، آمازون نیز کارش را از یک گاراژ آغاز کرد.

جف بزوس مشغول کار برای شرکت بسیار بزرگ سرمایه‌گذاری در نیویورک بود و از کار در آن شرکت  درآمد بالایی به دست می آورد . ولی وقتی جف بزوس متوجه گسترش و محبوبیت اینترنت در بین مردم دنیا شد به این کار بسیار علاقه نشان داد. جف بزوس با توجه به اینکه در آن سال ایالات متحده‌ی آمریکا شرکت های فروش پستی محصول که دارای دفاتر فیزیکی نبودند را از پرداخت مالیات منع کرده بودجف  شغل دایم و پر درآمد خود را کنار گذاشت و تصمیم به تشکیل شرکت جدیدی را گرفت. در این راه والدین جف بزوس حقوق بازنشستگی خود را به عنوان سرمایه اولیه خود در اختیار او قرار دادند .

زندگینامه پر فراز و نشیب اپرا وینفری
بخوانید

در اوایل روز های کاری شرکت آمازون آن ها یک زنگ را مختص هر خرید توسط مشتریان قرار داده بودند که با به صدا در آمدن هر زنگ آن ها برای شناسایی خریدار دور هم جمع می شدند . سپس با گذشت چند هفته تعداد خریدار ها افزایش یافت به حدی که آن ها مجبور شدند زنگ را قطع کنند.  کارمندان شرکت آمازون و کسانی که در مورد این شرکت تحقیق کردند به این نتیجه رسیدن که جف بزوس مدیری بسیار دقیق و جزئی نگر است که باید در مورد همه ی رویداد ها و اتفاقات شرکت آگاهی داشته باشد .

جف بزوس در سال ۲۰۰۰ شرکتی با نام فضایی بلو اوریجین را تأسیس کرد. بزوس همیشه علاقه‌ و توجه بسیاری به فضا داشت او حتی ایده های مختلفی برای ایجاد شهرهای فضایی، مراکز تفریحی ، گردشی و هتل‌هایی که می تواند تا دو میلیون نفر را به دور زمین می‌گردانند، درفکر می‌پروراند. در سال‌های اولیه تشکیل شرکت بلو اوریجین ، با احتیاط و پنهان کاری اطلاعاتی به همراه بود. اما در سال ۲۰۰۶  به‌ صورت رسمی به همه معرفی شد؛ دلیل این شهرت، خرید زمینی بسیار بزرگ برای تشکیل کارخانه‌ی آزمایشگاهی در تگزاس بود.

جف بزوس هدف اصلی از تأسیس بلو اوریجین را راحت تر کردن سفرهای فضایی اعلام کرد. او معتقد بود شرکتش مانند خیلی از استارتاپ‌های دیگر تلاش می‌کند تا افراد مختلف بتوانند به آسانی به فضا سفر کنند. جف در مصاحبه‌ای که در نوجوانی با میامی هرالد انجام داد، از هدف تشکیل بلو اوریجین  صحبت کرد. جف هدف نهایی خود را خالی شدن زمین، تمیز نگه داشتن و تبدیل آن به پارک تفریحی اعلام کرد.

زندگینامه استیو جابز و پیدایش سیب هوشمند
بخوانید

جف بزوس مذاکراتی در سال ۲۰۱۳ با ریچارد برانسون، مدیر و موسس ویریجین گروپ و رئیس هیئت مدیره‌ی ویرجین گالکتیک انجام داد و هدف و نظریه های خود را برای او شرح داد . جف بزوس برای تحقق اهدافش حاضر بود با افراد مختلف اعم از آن هایی که پتانسیل‌های مالی و فکری بالا دارند وارد  مذاکره شود. جف سیاره‌های مورد نظر سفرها و آزمایشات بلو اوریجین را بسیار گسترده و زیاد  بیان می‌کند وفقط به هدف اصلی یعنی سفر و زندگی مردم در فضا فکر می کند. بر اساس اعتقاد و نظریه جف بزوس این هدف نهایی بسیار بلند مدت است؛ولی ارزش  گذاشتن زمان و صرف هزینه‌های زیاد را دارد.

جف بزوس  حتی یکی از اولین سرمایه‌گذاران گوگل است. و از دیگر شرکت‌هایی که بزوس در آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده است می توان به  شرکت یونیتی بایوتکنولوژی اشاره کرد . که هدف این شرکت کم کردن سرعت یا حتی توقف روند پیری در انسان‌ است . جف بزوس در سازمان‌های خیریه  نیز سرمایه‌گذاری می‌کند. اوحتی  مؤسسه‌ی خیریه‌ای با نام بزوس فامیلی فاندیشن را نیز تشکیل داد که یک خیریه‌ در راه تحصیل است . سرمایه‌ی اصلی این خیریه ازهمان  سود اولیه والدین بزوس در سرمایه‌گذاری آمازون تأمین شده است .

زندگینامه جف بزوس( بنیان گذار آمازون)

جف بزوس در سال ۱۹۹۹ ازطرف مجله‌ی تایم به‌عنوان فرد اول سال انتخاب شد. در سال ۲۰۰۸، او ازسوی مجله‌ی یو اس نیوز اند ورلد ریپورت به‌عنوان یکی از بهترین رهبران آمریکا برگزیده شد.جف حتی  یک دکترای افتخاری نیز از دانشگاه کارنگی ملون دریافت کرده است.

مجله‌ی کسب و کار هاروارد در سال ۲۰۱۴ او را به‌عنوان مدیرعامل سال 2014برگزید . جف بزوس به مدت سه سال دربین ۵۰ رهبر برتر و خبره ی جهان از دید مجله‌ی فورچن قرار گرفت. او در سال ۲۰۱۵ در صدر این لیست قرار گرفت. از کسب آخرین افتخارات او می‌توان به دریافت جایزه‌ی ۲۵۰ هزار دلاری هاینلین برای تجاری‌سازی سفرهای فضایی در سال ۲۰۱۶ اشاره کرد. او این جایزه را به مؤسسه‌ی SEDS که زمانی در آن جا عضو بود بخشید.

ثبت ديدگاه