زندگینامه تیم کوک ، مدیری که باعث رشد شرکت اپل شد

تیم کوک در سال ۲۰۱۱، سمت مدیرعاملی  شرکت بزرگ اپل را در دست گرفت . و شرکت اپل با پیشنهاد حقوقی ۳۸۷ میلیون دلاری، تیم کوک را به یکی ازگران‌ترین مدیر ارشد اجرایی در دنیا تبدیل کرد. درست وقتی که به نظر می‌رسید شرکت اپل دوران محصولات انقلابی خود را پشت سر گذاشته است، تیم کوک موفق شد اعتبار تاریخی این برند را زنده کند. تصمیم تیم کوک برای ادامه‌ی راه استیو جابز و حفظ آرامش شخصی او که توانست اپل را از نوسانات و دشواری ها به ثباتی شگفت‌انگیز برساند، تیم کوک را به دومین افسانه‌ی شرکت اپل تبدیل کرد.

از کودکی تا دانشگاه

تیموتی دی کوک، در سال ۱۹۶۰ ملادی در شهر رابرتزدیل ایالت آلابامای آمریکا متولد شد . پدر او ، کارگر کارخانه‌ی کشتی‌سازی و مادرش ، خانه‌دار بود. تیم، دو برادر نیز داشت. تیم دوران دبیرستان خود را در مدرسه‌ی رابرتزدیل به اتمام رساند و در سال ۱۹۷۸ میلادی، به‌عنوان دومین دانش‌آموز زرنگ این دبیرستان فارغ‌التحصیل شد.

بعد‌ از آن، تیم در رشته‌ی مهندسی صنایع وارد دانشگاه آبرن آلاباما شد و بعد از فارغ‌التحصیلی در ۱۹۸۲، تحصیلاتش را در رشته MBA در دانشگاه کسب‌وکار دوک ادامه داد. در سال ۱۹۸۸، او علاوه بر دریافت مدرک کارشناسی ارشد مدیریت خود، توانست مدرک فوکوا اسکولار را اخذ کند  این مدرک از معتبرترین عنوان های افتخاری دانشگاه دوک است و هرسال، فقط به ده درصد از دانش‌آموختگان و فارغ‌التحصیلان این دانشگاه داده می‌شود.

زندگینامه تیم کوک ، مدیری که باعث رشد شرکت اپل شد

ورود به دنیای فناوری

تیم کوک که در زمان دانشجویی علاقه ی بسیاری در زمینه تکنولوژی را در سر داشت، در زمان کمی بعد از فارغ‌التحصیلی، کارش را با شرکت رایانه‌ای ماشین‌های تجاری آی‌بی‌ام شروع کرد و حدود ۱۲ سال در این شرکت حضور داشت. او در روزهای آخر این دوران، سمت مدیر اجرایی شرکت نورث امریکنرا برعهده گرفت و مسئولیت تولید و پخش کامپیوترهای شخصی آی‌بی‌ام را در آمریکای شمالی و آمریکای لاتین بر عهده گرفت.

در سال ۱۹۹۴میلادی، تیم کوک به سمت مدیر ارشد عملیاتی قسمت فروش شرکت اینتلیجنت الکترونیکسبرگزیده شد و بعد از سه سال، شرکت کامپیوتری کامپک از او دعوت کرد که معاونت بخش خرید و ریاست بخش انبار این شرکت را به عهده بگیرد.

زندگینامه حسین فتاحی مدیر شرکت امرسان
بخوانید

فعالیت حرفه‌ای در شرکت اپل

تیم کوک تنها شش ماه در شرکت کامپک فعالیت کرد و بعد‌ از آن برای مصاحبه‌ی شغلی به اپل رفت. در آن دوران، شرکت اپل روزهای درخشانی را نمی‌گذراند. فروش کم شده بود و سوددهی این شرکت نیز سیری نزولی پیدا کرده بود. دوستانش به او میگفتند که از تصمیم خود صرف‌ نظر کند،اما تیم بسیار تحت تأثیر ایده های استیو جابز قرار گرفته بود. او بعدها گفت:

تمام مشاهدات منطقی به من می‌گفتند که هرگز نباید موقعیت رو به رشد خود را در شرکت کامپک رها کنم. روزی که به اپل ملحق شدم، به صدای درونیم گوش کردم، نه به توصیه همکارانم. هنوز پنج دقیقه از مصاحبه‌ی استیو جابز با من نگذشته بود که حضور در اپل را قبول کردم.

کوک کار خود را در اپل، به‌عنوان سمت مدیر ارشد فروش و عملیات جهانی و رئیس قسمت خدمات مشتریان آغاز کرد. او در این پست روابط میان فروشندگان و توزیع‌کنندگان را بهبود وتوسعه بخشید و  واحد مکینتاش شرکت اپل را نیز رهبری کرد.

کوک کارخانه‌ها و انبارهای شرکت را بست و آن‌ها را با تولیدکنندگان قراردادی جایگزین کرد. و به همین علت دستگاه‌های زیاد تری در مدت  زمان کمتری تولید شدند و در خط فروش قرار گرفتند. یک سال بعد از پیوستن تیم کوک به شرکت اپل یعنی در سال ۱۹۹۸، این شرکت موفق شد از ضررهای بسیار سنگین سال قبل خلاص شود و بار دیگر به سوددهی برسد.

زندگینامه تیم کوک ، مدیری که باعث رشد شرکت اپل شد

در سال ۲۰۰۴، وقتی که جابز برای طی یکی از دوره‌های درمانی خود در بیمارستان بستری شده بود، تیم کوک در حدوده دو ماه به‌عنوان جانشین موقت سرپرستی شرکت اپل را برعهده گرفت.

در سال۲۰۰۵ میلادی، کوک به سرمایه‌گذاری‌های دیگری روی آورد که سبب تضمین آینده شرکت میشد ، مانند قراردادهای طولانی مدت با تولیدکننده‌های فلش مموری و قطعات ذخیره‌سازی کامپیوتری که مبنای حافظه‌های آیفون و آیپد شد. کوک با کم کردن هزینه‌ها و خلاقیت در شیوه ی بازاریابی، موفق شد شرکت اپل را مجددا به رشد برساند.

زندگینامه آدام موسری مدیر جدید اینستاگرام
بخوانید

در سال ۲۰۰۷، کوک به مقام مدیریت عملیاتی در اپل رسید. در همین سال بود که شرکت اپل آیفون را به دنیا معرفی کرد، محصولی که به چهره‌ی تکنولوژی تلفن همراه رنگ دیگری می‌داد. در سال ۲۰۰۹ کوک توانست به ریاست اجرایی شرکت اپل دست یابد . در همان سال او به جابز پیشنهاد داد که عمل پیوند کبد راقبول کند و  حتی خود نیز  برای این کارداوطلب شد . ولی جابز اصلا با این کار موافقت نکرد. در سال ۲۰۱۱، هیئت‌مدیره با مرخصی استعلاجی جابز موافقت کرد. در این زمان تیم کوک مسئول عملیات اجرایی (روزبه‌روز)  در شرکت اپل بود و تصمیم‌گیری‌های بسیار مهم شرکت را استیو جابز برعهده داشت.

زندگینامه تیم کوک ، مدیری که باعث رشد شرکت اپل شد

مدیر اجرایی اپل

استیو جابز که  با بیماری سرطان می‌جنگید، در سال ۲۰۱۱ از مقام مدیرعاملی کناره گیری کرد و تیم کوک به‌عنوان مدیرعامل جدید شرکت اپل انتخاب شد. شش هفته بعد، استیو جابز به علت داشتن بیماری سرطان پانکراس درگذشت.

و در آوریل سال ۲۰۱۱، مجله‌ی تایمز تیم کوک را در رده ی۱۰۰ مرد بانفوذ سال قرار داد.

در سال  2012 بود که ، تیم کوک تغییراتی اساسی در تیم اجرایی شرکت اپل به وجود آورد.

از بزرگ‌ترین دستاوردهای اپل در زمان مدیرعاملی تیم کوک

در سال ۲۰۱۴، اپل با مدیریت تیم کوک  یکی از بزرگ‌ترین و مهمترین خریدهای تاریخ خود را انجام داد ، این شرکت، بیتس موزیک و بیتس الکترونیکسرا به مبلغ ۳ میلیارد دلار خریداری کرد.

در ماه ژوئن سال ۲۰۱۴، طی یک کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان، تیم کوک اعلام کرد که آخرین نسخه‌از سیستم‌عامل اپل برای کامپیوتر و گوشی‌های همراه آماده‌ شده است و در سپتامبر همان سال،شرکت اپل از گوشی‌های آیفون 6 و آیفون 6 پلاس خود رونمایی کرد که هر دو گوشی نسبت به مدل های قبلی خود صفحات نمایش بزرگ‌تری داشتند و ، ویژگی‌های جدیدی مانند Apple Pay و Burst Selfies به آن‌ها اضافه‌ شده بود. بعلاوه کوک نخستین محصول زمان مدیریت خود را به اسم اپل واچ که یک گجت پوشیدنی بود و فاکتورهای مربوط به تناسب‌ اندام و سلامت کاربر را اندازه می‌گرفت، به دنیا معرفی کرد.

زندگینامه اینگوار کمپراد از کبریت فروشی تا تاسیس برند IKEA
بخوانید

در دوران مدیریت تیم کوک بود که، آیفون رشد کرد و آیپدهای جدیدی نیز به بازار عرضه کرد تا این خط تولید اپل از پیشرفت باز نماند.  البته نمی‌توان منکر شد که شرکت اپل در این مدت نوساناتی در سود و فروش خود داشته است. در سال‌های اخیر، با وجود رکود جهانی اقتصاد، سیاست های مدیریتی تیم کوک برای بالا نگه‌داشتن سود به روش بالا بردن قیمت‌ها، زیاد موفقیت‌آمیز نبوده است. و با پایین آمدن توان اقتصادی مردم در خرید کشورهایی که رکود را تجربه ‌کردند،سبب شد به محصولات اندرویدی روی آورند و فروش اپل کاهش یافت. تیم کوک در سال ۲۰۱۶ به کشور چین سفر کرد تا در مورد بسته شدن آی‌‌تونز استور و آی‌‌بوکز با مقامات دولتی این کشور صحبت کند.

سبک رهبری

تیم کوک هرروز در ساعت۴ صبح ایمیل‌های خود را چک می‌کند و همیشه عادت دارد جلسات هفتگی یکشنبه‌شب‌ها را از قبل با کارکنان خود هماهنگ کند. او در سال ۲۰۱۳ اعلام کرد که استراتژی رهبری او بر سه مبنا «مردم، راهبردها و اجرا» تمرکز دارد.و شرکت اپل با وجود رهبری تیم کوک، کمک‌های خیریه اش را افزایش داده است. علاوه بر این او در سال ۲۰۱۳ لیزا جکسون،که رئیس سابق آژانس حفاظت از محیط‌ زیست بود ، را استخدام کرد تا به شرکت اپل در پیشرفت فعالیت‌های مرتبط به انرژی‌های تجدید پذیر کمک کند.

زندگی شخصی

از علایق تیم کوک پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و ورزش در باشگاه ‌است. او بر حفظ حریم زندگی شخصی‌اش تأکید بسیاری دارد.

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه