زندگینامه بروسلی ستاره ی کنگ فو

بروسلی در ۲۷ نوامبر سال ۱۹۴۰ در سال اژدها طبق طالع‌ بینی چینی ,  و در یک بیمارستان چینی در سانفرانسیسکو متولد شد . پدره بروسلی خواننده ی اپرا بود .و مادرش یک دو رگه ی چینی آلمانی بود .نام اصلی بروسلی جون فان بود که بعدها اسم هنری بروسلی را برای خود انتخاب کرد .او در یک خانواده ی هفت نفره بزرگ شد او دو خواهر و دو برادر داشت .

وقتی بروسلی تنها سه ماه داشت والدینش به هنگ کنگ نقل مکان کردند.

شروع آشنایی بروسلی با هنرهای رزمی به کمک پدرش بود او مهارت های ابتدایی این هنر را از پدرش یاد گرفت و همیشه در حاله تمرین هنر های رزمی بود .بروسلی توسط استادان خبره آموزش دید و در هنر کاراته مهارت بسیاری کسب  کرد . استادش از همکاران و دوستان پدره بروسلی بود . بروس از سن ۱۳ تا ۱۸ سالگی توسط دوست پدرش تعلیم دید .

زندگینامه بروسلی ستاره ی کنگ فو

 در همه ی مدارس هنر های رزمی چینی کلاس های سی فو ییپ من به وسیله ی شاگردان ارشد و درجه بالا آموزش داده میشد .در آن زمان یکی از شاگردان ارشد ییپ من وانگ شون لئونگ بود. او یکی از اشخاصی بود که تاثیر زیادی بر یادگیری بروس لی در کونگ فو داشت . به علت آداب و رسوم خاص چین هیچ کس حاضر نبود به بروسلی آموزش دهد اما ییپ من به طور خصوصی شروع به آموزش بروسلی نمود.

 او علاوه بر کنگ فو بوکس غربی را یاد گرفت و در مسابقات فینال قهرمانی بوکس که در سال ۱۹۵۸برگزار شد با ناک اوت کردن گری الم که در این رقابت ها 3 مرتبه پیروز شده بود به پایان رساند . بروس حتی تکنیک های شمشیر زنی غربی را هم از برادرش فرا گرفته بود.

بروسلی 19 سال داشت که برای ادامه تحصیل به امریکا رفت او تنها 100 دلار بیشتر نداشت و در مدرسه ی فنی با نام ادیسون ادامه تحصیل داد . سپس در دانشگاه واشنگتن در رشته فلسفه مشغول به تحصیل گردید.

در دوران دانشجویی اش با دختره آمریکایی با نام لیندا آشنا شد و سپس ازدواج کرد . آن ها یک فرزند پسر به دنیا آوردن . پسر بروسلی شبیه خودش بود اما مو ها و رنگ پوستش مانند غربی ها بود . بروس در زمانی که وارد آمریکا شد برای تامین مخارج زندگیش به عنوان گارسون در رستوران ها کار میکرد اما این کار را کنار گذاشت و شروع به آموزش دادن کنگ فو کردکه با استقبال فراوان دوستانش مواجه شد.خیلی  از دانشجویان ژاپنی در سیاتل علاقه ی خاصی به مبارزه با بروسلی و شکست او را داشتند اما همیشه بروسلی پیروز میشد .

شکایت کردن مداوم از زندگی شما را از موفقیت دور می کند
بخوانید

بروسلی یادگیری هنرهای رزمی در آمریکا را از سال ۱۹۵۵ شروع کرد. در ابتدای کار او وینگ چون آموزش میداد. هنری که حاصل برداشت‌ ها و آموخته‌ هایش از هنگ کنگ بود.اسمی که او بر روی هنرهای رزمی خود گذاشته بود، جان فان کونگ فو (که معنای لغوی آن کونگ فوی بروسلی است) بود که اساساً روش تغییر یافته وی در وینگ چون بود. از اولین شاگردهای بروسلی یک جودو کار به نام “جس گلاور” بود که مدتی بعد از دستیاران او شد. او قبل از رفتن به کالیفرنیا، اولین مدرسه هنرهای رزمی اش را در سیاتل به اسم “موسسه جان فان کونگ فوی لی” را افتتاح کرد. بروسلی روش های لگد زنی اش را ارتقا بخشید.که چندی بعد با مخالفت چینی های مقیم آمریکا روبروشد زیرا آن ها مخالف آموزش دادن بروسلی به خارجی ها بودند اما بروسلی به حرفه آن ها توجه نکرد .آن ها برای مقابله با بروسلی شخصی با نام  “وان جک مان” را برای مبارزه فرستادند در این مبارزه وانگ به سختی شکست خورد و دندان های جلویش را از دست داد.

زندگینامه بروسلی ستاره ی کنگ فو

بروس لی بعد از آموزش دادن هنر های رزمی تصمیم گرفت در  مسابقات کاراته شرکت کند تا مردم بیشتر او را بشناسند . به همین دلیل در سال ۱۹۶۴ در میدان ورزشی لانگ بیچ با اجرای چند حرکت نمایشی با سرعت و قدرتی خیره‌کننده نامش را بر سر زبان‌ ها انداخت.

پدر بروس لی که یک ستاره مشهور اپرای کانتونیایی بود.توسط پدرش وارد عرصه ی سینما شد .بروسلی از کودکی به بازیگری علاقه داشت و در کودکی در چند فیلم سیاه و سفید کوتاه بازی نمود.
بروسلی نه تنها در کنگ فو بلکه در بازیگری استعداد بسیار زیادی داشت .او در سن یک سالگی در فیلم )دختر شهر دروازه طلایی) نقش داشت و در شش سالگی در فیلم های) سرگذشت یک پسر بچه( و )اژدهای کوچک( و در دوران جوانی نیز در فیلم )ژن های گوهم( بازی کرده  که این فیلم توجه بسیاری را به خود جلب کرد . بروسلی با بازی در این فیلم، تکنیک های کاربردی فنون رزمی از کونگ فوی چینی را به تصویر کشید و او موفق شد در این زمینه محبوبیت و شهرت پیدا کند بروسلی در 18 سالگی در 1 فیلم نقش آفرینی کرد .

آشنایی با بازاریابی سبز و 4 استراتژی کلیدی برای موفقیت در آن
بخوانید

در سال ۱۹۶۶ بود که بعد از به نمایش گذاشتن لانگ بیچ منجرو به ملاقات یکی از کارگردانان با بروسلی شد و از او برای ایفای نقش در  سریال (زنبور سبز) دعوت به همکاری کرد که بروسلی دعوت به ایفای نقش بپردازد و بروسلی هم پذیرفت و این اولین جرقه بود برای راه یافتن بروس لی به سینما.

در سریال (زنبور سبز) در نقش یک مبارز قهرمان ایفای نقش کرد .و موفق شد اهمیت و قدرت و جذابیت کن فوی چینی را به خوبی به نمایش بگذارد . بعد از محبوبیت و شناخت ووشو به غربی ها در یکی از مجلات و انتشارات فیلم آمریکا چنین نوشته شد : که بروسلی از سرزمینی با اداب و رسوم کهن، و با فرهنگ غنی و باستانی و پهناور آمده که در چشم غربی ها این کشور پر از رمز و راز است.

اجرای حرکات و تکنیک های کونگ فوی چینی که بروسلی آن را اجرا می کرد برای مردم جالب و جدید بود. در سال ۱۹۶۷ بود که بار دیگر بروسلی در هنگ کنگ در فیلم (برادر بزرگ) نقش داشت و بار دیگر هنرکونگ فو را به مردم دنیا نشان داد.

حتی تعداد زیادی از بازیگران مشهور ‌هالیوود علاقه مند به آموزش کنگ فو توسط بروسلی بودند .می‌ خواستند از او فنون کونگ فو یاد بگیرند. استیو مک‌ کویین، جیمز کوبارن، لی ماروین از جمله کسانی بودند که با بروس آشنا شدند و از او مهارت‌ هایی آموختند.

4 قدم برای بالا بردن اعتماد به نفس و خودباوری
بخوانید

بروس لی بعد از نقش آفرینی در چند سریال و فیلم در آمریکا تصمیم گرفت به هنگ گنگ برگردد و در کشور خودش فیلم بازی کند .که با استقبال کارگردانان روبرو شد و با بازی در فیلم های کارگردان معروف چینی بازی کرد و موفق شد فروش تمامی فیلم‌ های هنگ کنگی را شکست.

زندگینامه بروسلی ستاره ی کنگ فو

 بروسلی در هالیوود آمریکا در سال ۱۹۷۱موفق شد با بازی در فیلم  خشم اژدها محبوبیت و شهرت بسیاری بدست آورد..

پس از موفقیت بروس لی در هنگ کنگ، هالیوود برای پیشنهاد همکاری به سراغ او آمد و کمپانی برادران وارنر به او پیشنهاد بازی در فیلم اژدها وارد می شود را دادند .که از معروف ترین فیلم های جهان شناخته شد .

پس از بازی در این فیلم همه یقیق داشتند که او از بهترین و حرفه ای ترین رزمی کارها است . پس از آن بروسلی تصمیم گرفت خودش کارگردان فیلم هایش باشد و در سال ۱۹۷۲ شرکت فیلمسازی خود به نام “کنکورد” را دایر کرد و خود کارگردانی فیلم راه اژدها یا بازگشت اژدها را به عهده گرفت.

بروسلی در فیلم راه اژدها با یکی از قهرمانان کاراته مبارزه کرد که مبارزه ای بی نظیر و جذاب بود . چند سال بعد با همکاری یک شرکت فیلم سازی فیلم اژدها وارد می شود را ساخت . و به آرزوی خود رسید و تبدیل یه ستاره در هالیوود شد .و این فیلم رکورد قبلی فروش فیلم های قبلی را شکست .

 از آخرین فیلم های بروسلی فیلم بازی با مرگ بود که بروسلی تصمیم داشت قسمتی از فیلم برداری را در کره ی جنوبی بگیرد اما به علت خستگی زیاد او این تصمیم عملی نشد اتفاق ناگواری افتاد که موجب مرگ او شد .  

به عنوان یاد بود و احترام به بروسلی پس از مرگش در سال 1993سازمانها و دانشکده های هنری و شرکت های تولید کننده فیلم ، هالیوود آمریکا تابلویی درخشان و پر نور از پنج ستاره طلا و نقّاشی فیلمی که بروس در آن نقش آفرینی کرده بود را در هالیوود نصب کردند.

 

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه