زندگینامه امید کردستانی مدیر تجاری موفق در گوگل

امید کردستانی در سال ۱۳۴۳ در پیرانشهرمتولد شد .او در سن ۱۴ سالگی بعد از فوت پدرش دراثر سرطان به همراه مادر و برادرش ابتدا به انگلستان و پس از آن به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرد و در شهر سن خوزه واقع در ایالت کالیفرنیا ساکن شدند. امید کردستانی موفق به کسب لیسانس رشته مهندسی برق از دانشگاه ایالتی سن خوزه شد و به سمت مهندسی مدت زمانی را در شرکت HP کار کرد.
امید چند سال بعد، برادی رسیدن به اهدافش در زمینه تجارت وارد دانشگاه استانفورد شد و موفق شد در سال ۱۹۹۱ مدرک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی را دریافت کند. جالب است بدانیم که دانشگاه استانفورد محل فارغ التحصیلی بنیانگذاران گوگل و یاهو است.
امید کردستانی در سال ۱۹۹۹ از کار در کمپانی Netscape استعفا داد و به عنوان نفر دوازدهم به کادر اجرائی ۱۱ نفره گوگل ملحق شد و مدتی نگذشت که به سمت مدیر ارشد بازاریابی و توسعه بین الملل منصوب شد، و فروش آن را از تقریباً صفر به ۳ میلیارد دلار رسانید.

مایک هومر رئیس سابق امید کردستانی در Netscape ادعا دارد که کار کردن مداوم و آموزش های سخت در این شرکت کمک قابل توجهی به موفقیت امید در گوگل کرده است. در مدت حضور امید در این کمپانی، او موفق شد بازده مالی آن کمپانی را در مدت ۱۸ ماه از ۸۸ میلیون دلار در سال به ۲۰۰ میلیون دلار در سال برساند.
امید کردستانی کارش را در Netscape در قسمت فروش OEM شروع کرد و در مدت 4 سال حضور خود در آن کمپانی مسئولیت مسئولیت برقراری ارتباطات تجاری با شرکت هایی مانند سیتی بانک، اسکایت، ebay، اینتل، تراولاسیتی، آمازون و AOL را به عهده داشت. وی قبل از Netscape در بخش های بازاریابی، توسعه تجاری و مدیریت تولید شرکت هایی مانند HP فعالیت می کرده است.

زندگینامه امید کردستانی مدیر تجاری موفق در گوگل

امید کردستانی که 53  سال دارد از خودنمائی و جلوچشم بودن در رسانه ها دوری می کند و همواره بدون اینکه بخواهد جلب توجه کند به وظایف بزرگش می پردازد و امروزه امپراتور گوگل است. او میگوید که خوش بینی و امیدوار بودن به آینده از ویژگیهای مشترک بین مهاجران است،و این موضوع نقش بسیار مفیدی در دستاوردهای شغلی اش داشته است.
مصاحبه شغلی امید کردستانی در شرکت گوگل برای تصدی گری مدیر فروش و توسعه دور یک میز پینگ پونگ در اتاق کنفرانس توسط سرگی برین؛ از بنیانگذاران گوگل، انجام شد. او اول سئوالات خودش را مطرح کرد سپس  با اعتراف به ناتوانی اش در مصاحبه با فردی بسیار ماهر، همه ۱۱ نفر پرسنل آنجا را به پای میز مصاحبه کشاند. این قضیه ۵ ساعت طول کشید و در اتمام، امید همه کارمندان را به صرف شام به یک رستوران دعوت کرد و آنگاه رسماً در گوگل استخدام شد.
امید را درشرکت گوگل به دلیل لباس پوشیدنش به طور رسمی و برخورد صمیمانه و بسیار گرم از همکاران و روئسایش می شناسند. او نیمی از تایم های کارش را در مسافرت به سر میبرد. روزی که معاون فروش و خدمات آنلاین شرکت گوگل درکشور آلمان با امید به سفر کاری میرود و زمانی که در ماشین از خواب بیدار میشود، مشاهده میکند که امید در پشت فرمان هنگام رانندگی با گوشی موبایل بر گوش و لپ تاپ بر زانواش، مشغول رانندگی با سرعت ۱۵۰ کلیومتر در ساعت است وامید به آرامی به او می گوید: که دارم تلفن مهمی را جواب میدهم.

  کارهایی که در 30 سالگی انجام می‌دهید و در 50 سالگی از آنها  لذت‌ می‌برید
بخوانید

امید کردستانی در نخستین نگاه به گوگل متوجه شد که ترافیک زیاد این سایت یکی ازمهم ترین دارائی آن است. امید از این ترافیک استفاده کرد و آگهی های تکی و کوچکی را که هرکدام با کارت های اعتباری، به شرکت گوگل پرداخت می شدند، را به میلیون ها دلار رساند، به طوریکه اکنون ۹۹ درصد از درآمد شرکت گوگل از همین آگهی ها تامین میشود. او به تدریج همکارانه قبلی خود در Netscape را هم به همکاری در گوگل دعوت کرد.
او با صاحبان آگهی های Netscape هم صحبت کرد و به آنها گفت بیایید و یک آگهی کوچک در گوگل بگذارید و امتحان کنید ببینید خوشتان می آید یا خیر . آنها هم این پیشنهاد را پذیرفتند و کم کم با نتایج خیلی خوبی که از گوگل به دست آوردند . و بیشتر آن ها از مشتریان پر و پا قرص و ثابت شرکت گوگل شدند.
امید کردستانی اکنون، در دنیای میلیارد دلاری رقابت تبلیغات تلویزیونی، نه تنها با صاحبان کوچک آگهی، بلکه با انواع گوناگونی از آژانس های بازاریابی ـ تبلیغاتی که برای مشتریان خود حسابی چانه میزنند هم قرارداد می نویسد.

زندگینامه امید کردستانی مدیر تجاری موفق در گوگل

امید کردستانی معاون ارشد گوگل

امید کردستانی در میان مدیران ارشد گوگل یک دیپلمات به تمام معنا می باشد.

مزایای فروش اینترنتی در مقایسه با فروش سنتی چیست؟
بخوانید

یکی از مدیران گوگل می گوید: وقتی در سطح اجرائی شرکت گوگل که بعضی اوقات بحرانی به وجود می آید، امید به نوعی نقش میانجی را بازی کرده و غائله را به نحوی خاتمه میدهد. وجود او در موقعیت های بحران زده یک نعمت است. کردستانی اعتقاد دارد که در عرصه تجارت برای برقراری ارتباط، اعتمادسازی و پایبندی به وعده ها حرف اول را میزند.
او زمانی که می خواهد شخصی را استخدام کرده یا با کسی همکاری کند ، از او آزمون فرودگاه می گیرد. کردستانی در توصیف این روش می گوید: اگر مجبور شوم به همراه این شخص چند ساعت را در فرودگاه بگذرانم. دلم میخواد از این چند ساعت استفاده کنم و لذت ببرم و حتی گفت‌ و گوی مفید و مثبتی با او داشته باشم. بعد از خود این سوال را می پرسم که آیا این آدم دارای چنین ویژگی هایی است یا خیر؟

امید کردستانی معاون ارشد گوگل درباره اولین ملاقاتش با لری و سرگی (بنیانگذاران گوگل) چنین می گوید: حس کردم که این دو آدم دارای اعتماد به‌ نفس، اراده بالا و ایده‌ های بلند پروازانه بسیار بالا هستند و حتی به ای باور رسیدم که اگر به‌ جای اینترنت آن ها می‌ خواستند لحاف‌ فروشی هم راه بیندازند، در آن کار نیزموفق می شدند . به همین علت بود که به آنها پیوستم.
مجله تایم در سال ۲۰۰۶ از امید به‌ عنوان یکی از صد نفری که به دنیای ما را رنگ دیگری بخشیده‌ اند، یاد کرده است.
امید کردستانی یکی از ثروتمندترین ساکنان منطقه شمال کالیفرنیا است. مجله سن‌ خوزه در آن سال ها ارزش خالص ثروت او را ۹/۱ میلیارد دلار برآورده کرده است.

زندگینامه امید کردستانی مدیر تجاری موفق در گوگل

همکارانش به او لقب “آقای دیپلمات” در گوگل را داده اند؛ در دره ی سیلیکون کمترکسی، آن هم از افراد مهم شرکت ها، پیدا می شود که لباس به صورت رسمی بپوشد، و اگر هم بپوشند فقط در موقعیت های مهم و خاص است؛ اما امید کردستانی از ابتدا وهمیشه با کت‌ و شلوار اتو کشیده و کراوات تمیز و منظم سر کار حاضر میشود. حتی همه امید را به خوش‌ رویی و برخورد گرم و صمیمی می‌ شناسند؛ او به شیوه‌ی مردمان سرزمین مادری و برخلاف فرهنگ آمریکایی، دوستان، همکاران و حتی مدیرانش، برین و پیج را بغل میکند و به‌ گرمی با همه رفتار میکند.
امید کردستانی پس از ۱۰ سال در ۲۰۰۹ میلادی شرکت گوگل را ترک کرد و به‌ طورشخصی به مشاوره‌ ی تجاری پرداخت. اما مجددا در سال 2۰۱۴ با درخواست های مکرر لری پیج به شرکت گوگل برگشت و به او سمت مدیر تجاری داده شد. قبل از او “نیکش آرورا” که توسط خود کردستانی استخدام شده در این سمت به مدیریت مشغول بود.
اما مدتی بعد که موسسان گوگل تصمیم گرفتند شرکت هولدینگ “آلفابت” (Alphabet) را احداث کنند وشرکت گوگل یکی از زیر مجموعه های آن شود کردستانی مجددا از گوگل خارج شد؛ هرچند او به عنوان مشاور ارشد آلفابت با لری پیج و سرگی برین در ارتباط نزدیک است.

4 نکته که در شناسایی افراد قابل اعتماد باید در نظر گرفته شود
بخوانید

امید کردستانی در ۱۴ اکتبر ۲۰۱۵ به دعوت “جک دورسی”، موسس توییتر، ریاست هیات مدیره این شرکت را بر عهده گرفت؛ البته قرار شد کردستانی مستقیماً در امور اجرایی هم وارد شود تا وضعیت توییتر به سامان برسد. وبگاه Recode او را محبوب ترین مدیر دره ی سیلیکون خطاب کرد و کارشناسان و البته سهامداران از این انتخاب استقبال کردند؛ ارزش توییتر در بازار سرمایه هم افزایش یافت.

زندگی‌ شخصی و نیکوکاری امید کردستانی

امید کردستانی اولین بار درسال ۱۹۹۱ با یک آمریکایی ایرانی تبار دیگر ازدواج کرد. اما آن دو در سال ۲۰۰۹ از یکدیگر جدا شدند. او دوباره در سال ۲۰۱۱ با “جیزل هیسکاک” ازدواج کرد واکنون با همدیگر زندگی می کنند.
امید کردستانی یکی از بنیان گذاران بنیاد خیریه ی پارسی است که علاوه بر کمک کردن به دانشجویان ایرانی، در احداث و راه اندازی شرکت ها و به نتیجه رساندن ایده های کارآفرین های ایرانی هم کمک بسیار زیادی میکند    . ‌

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه