ذهن ناخودآگاه – برگزیده ای از فیلم تلقین (Inception 2010)

درحال بارگذاری...

فیلم تلقین (Inception 2010)

تلقین (Inception) فیلمی علمی تخیلی و دلهره‌آور به کارگردانی، نویسندگی و تهیه‌کنندگی کریستوفر نولان (Christopher Edward Nolan) و محصول سال ۲۰۱۰ می باشد. لئوناردو دی‌کاپریو (Leonardo Wilhelm DiCaprio)، الن پیج (Ellen Grace Philpotts-Page)، جوزف گوردون-لویت (Joseph Leonard Gordon-Levitt)، ماریون کوتیار (Marion Cotillard)، کن واتانابه (Ken Takakura)، تام هاردی (Edward Thomas “Tom” Hardy)، دیلیپ رائو (Dileep Rao)، کیلین مورفی (Cillian Murphy)، تام برنگر ( Tom Berenger) و مایکل کین (Michael Caine) در این فیلم ایفای نقش نموده اند. دی‌کاپریو نقش یک دزد حرفه‌ای را دارد که با نفوذ به ذهن ناخودآگاه (Unconscious mind) افراد، افکار آنان را می‌دزدد. او که در ایالات متحده آمریکا تحت پیگرد قانونی می باشد، با پیشنهاد پاک شدن سابقه‌اش در ازای یک کار که غیرممکن به نظر می‌رسد، روبه‌رو می گردد.

کلیپ فوق، برگزیده ای از فیلم «تلقین (Inception 2010)» با موضوع نفوذ به ذهن ناخودآگاه (Unconscious mind) و تأثیرات تلقین می باشد. به همین خاطر، جهت آشنایی شما عزیزان با موضوع فیلم، مطالبی در خصوص ذهن ناخودآگاه خدمتتان ارائه می گردد.

 

ذهن ناخودآگاه (Unconscious mind) چیست؟

شاید نتوان تعریف جامع و کامل و قابل لمسی از این موجود شگفت انگیز ارائه داد. اما می شود گفت ذهن ناخودآگاه (Unconscious mind) باعث همه خوشبختی ها، آرامش ها، موفقیت ها، رسیدن ها و همچنین باعث همه بدبختی ها، استرس ها، ناموفقیت ها و نرسیدن ها می باشد. عجب موجود قدرتمندی است نه؟! بنا به عقیده ی زیگموند فروید (Sigmund Freud) روانشناس برجسته، در اوائل قرن بیستم،‌اولین فردی بود که مفهوم ذهن ناخودآگاه را مطرح نمود. وی عقیده داشت، ذهن انسان به دو قسمت ذهن خودآگاه و ذهن ناخودآگاه تقسیم می گردد، که ذهن ناخودآگاه یا ذهن ناخودآگاه ((Unconscious mind)) مسئول رفتارهایی است که ما به اصطلاح می گوییم: «دست خودمان نیست!». ما نمی خواهیم خیلی وارد بحث علم روانشناسی گردیم و نکته ای که مهم است، این است که  دلیل این «دست خودم نیست» ها را بشناسیم و بتوانیم آنها را کنترل نماییم و دست خودمان بگردد؛ چرا که سرنوشت انسان می تواند به دست خودش باشد نه دیگران و نه روزگار!

اعتماد به نفس - برگزیده از فیلم اگه می تونی منو بگیر (Catch me if you can - 2001)
بخوانید

برای اینکه با ذهن ناخودآگاه (Unconscious mind) بیشتر آشنا گردیم، بهتر است فکر کنیم هنگام خواب یا بیداری چه کسی تنفس، گردش خون و سایر اعمال داخل بدن ما را کنترل می نماید. هنگام نزدیک شدن یک شی خطرناک به چشم ما، چه کسی پلکهای ما را به طور خودکار می بندد. و یا مثالی دیگر، زمانی که شما شروع به یادگیری رانندگی می نمایید، کاملاً با حواس جمع و ذهن خودآگاه خود تلاش می نمایید تا تمام نکته ها را رعایت، و شش دانگ به جلوی خود نگاه تا درست رانندگی نمایید و شاید حتی نتوانید حرفی بزنید! اما بعد از مدتی که در رانندگی مهارت پیدا کردید، به راحتی و بدون تمرکز می توانید در حین رانندگی، با موبایل خود حرف بزنید یا حواستان جای دیگری باشد. چه کسی رانندگی تان را کنترل میکند؟! پاسخ ذهن ناخودآگاه شما است.

شاید تا به حال برایتان پیش آمده، در موقعیتی مثل سخنرانی یا آواز خواندن جلوی جمع قرار بگیرید و ناخودآگاه (Unconscious mind) استرس تمام وجود شما را فرا گیرد. یا برای نمونه یک موسیقی خاص یا مکان خاص به شما احساس خاصی می دهد. یا شاید حتی گاهی بی دلیل از یک نفر خوشتان نمی آید. چرا؟ چه کسی باعث تولید چنین احساساتی می شود؟ باز هم پاسخ ذهن ناخودآگاه است!

گفتگوهای درونی (واگویه self-talk) خود را به یاد آورید. حتما برایتان اتفاق افتاده که در زمان هایی احساس نمایید که، یک نفر از درون با شما حرف میزند یا اصطلاحا بگویید «دلم این را می گوید».  شب ها نیز که می خوابید و به اصطلاح خواب می بینید، این خواب ها یا رویاها از کجا نشأت می گیرند؟ این گفتگوها و این خواب ها در واقع پیام ذهن ناخودآگاه (Unconscious mind) است.

افراد به اصطلاح باهوش و با استعداد را دیده اید که خیلی سریع همه چیز را یاد می گیرند؟ و یا تا حالا شده خودتان در حسرت یادگیری یک مهارت باشید و آرزویتان این باشد که «ای کاش من هم می توانستم…» و فکر کنید که نمی توانید؟! یا با افراد موفق در کسب کار سر و کار داشته اید؟ به نظر می رسد اگر قحطی و خشکسالی هم بیاید و در بحران اقتصادی هم غرق شویم، آن ها باز حسابی پول در می آورند و موفق هستند و همچنان ذهنشان پر از ایده های ناب و پردرآمد است. چه کسی به آن ها این نیروی قدرتمند را می دهد؟ چه کسی به آن ها ایده میدهد؟ باز هم ذهن ناخودآگاه!

غلبه بر ناامیدی - برگزیده ای از فیلم بتمن آغاز می کند (Batman Begins)
بخوانید

افراد زیادی هستند که با این که تلاش زیادی می کنند، باز هم به نتیجه مطلوب نمی رسند. چند سال پشت کنکور یا هر امتحان دیگری می مانند اما قبول نمی شوند. به هر کاری دست می زنند اما موفق نمی گردند. هیچ گاه طبق برنامه ای که تنظیم کرده اند، عمل نمی کنند. چه کسی آن ها را طوری برنامه ریزی می کند که به اهدافشان نرسند؟ چه کسی باعث می گردد ، ما «دست خودم نیست» های فراوانی داشته باشیم؟ مسلما ذهن ناخودآگاه (Unconscious mind)!

طبق تحقیقات دانشمندان ۹۷% تصمیم های انسان بر اساس ذهن ناخودآگاه (Unconscious mind) می باشد و همچنین ۹۷% دلیل نرسیدن به هدف به دلیل مخالفت او است! در حقیقت علی رغم این که ما در ظاهر به مسائلی اعتقاد داریم یا نظرمان را در مورد چیزی به زبان می آوریم، ممکن است با اعتقاد و نظر درونی ما که از ذهن ناخودآگاه ما ناشی می گردد، تفاوت داشته باشد. برای زمانی که چیزی را در درونه خود  سرکوب می کنیم یا با امر و نهی دیگران به اجبار رفتاری را انجام نمی دهیم، شاید در عمل آن رفتار از ما سر نزند و بیان کنیم که به مسأله ای اعتقاد ندارم، اما منبع تولید رفتار که همان ذهن ناخودآگاه می باشد، سر جای خودش هست و به نحوی دیگر تمایلات خود را نشان می دهد.

مستند بدن انسان در تنگنا - حواس - قسمت اول
بخوانید

منبع اطلاعاتی ذهن ناخودآگاه (Unconscious mind)

ذهن ناخودآگاه (Unconscious mind) اطلاعات خود را از طریق حواس پنجگانه کسب می نماید، آن ها را کد گذاری  و در بخش های مختلفی از مغز بایگانی می کند و هر زمان که احساس کرد به آن ها نیاز دارد، آن اطلاعات را بیرون می کشد. دقیقاً شبیه یک کامپیوتر دقیق. بنابراین ما در طول زندگی هر آنچه را (تأکید بر روی هر آنچه) می بینیم، می شنویم، لمس می کنیم، می بوییم و می چشیم، در حافظه دائمی ما ماندگار می ماند. شاید شما به خاطر نداشته باشید، مثلاً در ۳ سالگی در روز ۱۲ تیرماه ساعت ۱۰ صبح کجا بودید و چه کاری می کردید، اما ذهن ناخودآگاه شما به طور دقیق همه چیز را به خاطر می آورد. شگفت انگیز است نه؟! همچنین باید مواظب اطلاعات ورودی به ذهن خود باشیم. چرا که یکی از ویژگی های ذهن ناخودآگاه ساده لوح بودن آن است و به راحتی مفاهیم ورودی را باور می کند. از این رو باورسازی (که خود دارای مراحلی است) یکی از وظایف اصلی ذهن ناخودآگاه می باشد.

این ذهن قدرتمند خوشبختانه همیشه به همراه ما می باشد. چیز عجیب و غریبی هم نیست، جایگاه آن در بخشی از مغز است و از زمانی که جنین ۴ ماهه ای در رحم مادر خود بودیم، متولد شده و تا ۴۸ ساعت بعد از مرگ هم همچنان زنده و بیدار خواهد بود و بدون لحظه ای استراحت و توقف به انجام وظایف خود می پردازد. ما می توانیم با استفاده از روش های موجود، با ذهن ناخودآگاه (Unconscious mind) خود ارتباط برقرار نماییم، با او بیشتر دوست شویم، آن را برنامه ریزی نماییم، و تحت کنترل خود درآوریم و در نهایت به عنوان یک ابزار و مشاور قدرتمند و مطمئن از آن در جهت ساختن زندگی دلخواه خود استفاده نماییم. این دوست توانمند در وجود همه ما وجود دارد و همواره و بی منت در خدمت ما می باشد.

1397/4/24 15:33:19 تیر 28ام, 1397|ویدئو ها|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه