ذهن ناخودآگاه – برگزیده ای از فیلم «تلقین (Inception – 2010)»

درحال بارگذاری...

در مورد فیلم: تلقین (Inception) فیلمی علمی تخیلی و دلهره‌آور به کارگردانی، نویسندگی و تهیه‌کنندگی کریستوفر نولان (Christopher Edward Nolan) و محصول سال ۲۰۱۰ می باشد. لئوناردو دی‌کاپریو (Leonardo Wilhelm DiCaprio)، الن پیج (Ellen Grace Philpotts-Page)، جوزف گوردون-لویت (Joseph Leonard Gordon-Levitt)، ماریون کوتیار (Marion Cotillard)، کن واتانابه (Ken Takakura)، تام هاردی (Edward Thomas “Tom” Hardy)، دیلیپ رائو (Dileep Rao)، کیلین مورفی (Cillian Murphy)، تام برنگر ( Tom Berenger) و مایکل کین (Michael Caine) در این فیلم ایفای نقش نموده اند. دی‌کاپریو نقش یک دزد حرفه‌ای را دارد که با نفوذ به ذهن ناخودآگاه (Unconscious mind) افراد، افکار آنان را می‌دزدد. او که در ایالات متحده آمریکا تحت پیگرد قانونی می باشد، با پیشنهاد پاک شدن سابقه‌اش در ازای یک کار که غیرممکن به نظر می‌رسد، روبه‌رو می گردد.

کلیپ فوق، برگزیده ای از فیلم «تلقین (Inception 2010)» با موضوع نفوذ به ذهن ناخودآگاه (Unconscious mind) و تأثیرات تلقین می باشد. به همین خاطر، جهت آشنایی شما عزیزان با موضوع فیلم، مطالبی در خصوص ذهن ناخودآگاه خدمتتان ارائه می گردد.

ذهن ناخودآگاه (Unconscious mind) چیست؟

شاید نتوان تعریف جامع و کامل و قابل لمسی از این موجود شگفت انگیز ارائه داد. ولی می توان گفت ذهن ناخودآگاه (Unconscious mind) سبب همه ی خوشبختی ها، آرامش ها، موفقیت ها، رسیدن ها و همچنین سبب همه ی بدبختی ها، استرس ها، شکست ها و نرسیدن ها می باشد. عجب موجود قدرتمندی است نه؟! بنا به عقیده ی «زیگموند فروید (Sigmund Freud)» روانشناس برجسته، در اوائل قرن بیستم،‌ اولین فردی بود که مفهوم ذهن ناخودآگاه را مطرح نمود. وی اعتقاد داشت، ذهن انسان به دو قسمت ذهن خودآگاه و ذهن ناخودآگاه تقسیم می گردد، که ذهن ناخودآگاه یا ذهن ناخودآگاه ((Unconscious mind)) مسئول رفتارهایی است که ما به اصطلاح می گوییم: «دست خودمان نیست!». ما نمی خواهیم خیلی وارد بحث علم روانشناسی گردیم و نکته ای که مهم است، این است که  دلیل این «دست خودم نیست» ها را بشناسیم و بتوانیم آن ها را کنترل نماییم و دست خودمان بگردد؛ چرا که سرنوشت انسان می تواند به دست خودش باشد نه سایرین و نه روزگار!

برای این که با ذهن ناخودآگاه (Unconscious mind) بیشتر آشنا گردیم، بهتر است فکر نماییم هنگام خواب یا بیداری چه کسی تنفس، گردش خون و سایر اعمال داخل بدن ما را کنترل می نماید. هنگام نزدیک گشتن به یک شی خطرناک به چشم ما، چه کسی پلک های ما را به طور خودکار می بندد. و یا نمونه ای دیگر، هنگامی که شما شروع به یادگیری رانندگی می نمایید، کاملاً با حواس جمع و ذهن خودآگاه خود، تلاش می نمایید تا تمام نکته ها را رعایت، و شش دانگ به جلوی خود بنگرید تا صحیح رانندگی نمایید و شاید حتی نتوانید حرفی بزنید! ولی پس از مدتی که در رانندگی مهارت پیدا نمودید، به راحتی و بدون تمرکز می توانید در حین رانندگی، با موبایل خود حرف بزنید یا حواس شما جای دیگری باشد. چه کسی رانندگی شما را کنترل می نماید؟! پاسخ ذهن ناخودآگاه شما می باشد.

رضایت از زندگی - برگزیده ای از فیلم جایی که امید رشد می کند
بخوانید

شاید تا به حال برای شما پیش آمده، در موقعیتی مثل سخنرانی یا آواز خواندن جلوی جمع قرار بگیرید و ناخودآگاه استرس تمام وجود شما را فرا گیرد. یا برای نمونه یک موسیقی خاص یا مکان خاص به شما احساس خاصی می دهد. یا شاید حتی گاهی بی دلیل از یک نفر خوشتان نمی آید. چرا؟ چه کسی سبب تولید چنین احساساتی می گردد؟ باز هم پاسخ ذهن ناخودآگاه می باشد!

گفتگوهای درونی (واگویه self-talk) خود را به خاطر آورید. حتماً برای شما اتفاق افتاده که در زمان هایی احساس نمایید که، یک نفر از درون با شما حرف می زند یا اصطلاحاً بگویید «دلم این را می گوید».  شب ها نیز که می خوابید و به اصطلاح خواب می بینید، این خواب ها یا رویاها از کجا نشأت می گیرند؟ این گفتگوها و این خواب ها در حقیقت پیام ذهن ناخودآگاه (Unconscious mind) می باشد.

افراد به اصطلاح باهوش و با استعداد را دیده اید که خیلی سریع همه چیز را یاد می گیرند؟ و یا تا حالا شده خودتان در حسرت یادگیری یک مهارت باشید و آرزوی شما این باشد که «ای کاش من هم می توانستم…» و فکر نمایید که نمی توانید؟! یا با افراد موفق در کسب کار سر و کار داشته اید؟ به نظر می رسد اگر قحطی و خشکسالی هم بیاید و در بحران اقتصادی هم غرق گردیم، آن ها باز حسابی پول در می آورند و موفق می باشند و همچنان ذهن آنان پر از ایده های ناب و پردرآمد می باشد. چه کسی به آن ها این نیروی قدرتمند را می دهد؟ چه کسی به آن ها ایده می دهد؟ باز هم ذهن ناخودآگاه!

دوره فروش موفق (ضرورت شرکت در دوره های فروش) - احمد محمدی
بخوانید

افراد زیادی هستند که با این که تلاش زیادی می نمایند، باز هم به نتیجه مطلوب نمی رسند. چند سال پشت کنکور یا هر امتحان دیگری می مانند، اما قبول نمی گردند. به هر کاری دست می زنند، اما موفق نمی گردند. هیچ گاه طبق برنامه ای که تنظیم نموده اند، عمل نمی کنند. چه شخصی آن ها را طوری برنامه ریزی می نماید، که به اهداف خود نرسند؟ چه کسی سبب می گردد ، ما «دست خودم نیست» های فراوانی داشته باشیم؟ مسلما ذهن ناخودآگاه (Unconscious mind)!

طبق تحقیقات دانشمندان ۹۷% تصمیم های انسان بر اساس ذهن ناخودآگاه و ۹۷% دلیل نرسیدن به هدف به دلیل مخالفت او می باشد!

برای یادگیری ارتباط ذهن ناخودآگاه با موفقیت و شکست، می توانید در سمینار موفقیت با تدریس استاد احمد محمدی، شرکت نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

در حقیقت علی رغم این که ما در ظاهر به مسائلی اعتقاد داریم یا نظر خود را در مورد چیزی به زبان می آوریم، ممکن است با اعتقاد و نظر درونی ما که از ذهن ناخودآگاه ما ناشی می گردد، تفاوت داشته باشد. برای زمانی که چیزی را در درون خود سرکوب می نماییم یا با امر و نهی دیگران به اجبار رفتاری را انجام نمی دهیم، شاید در عمل، آن رفتار از ما سر نزند و بیان نماییم که به مسأله ای اعتقاد ندارم، اما منبع تولید رفتار، که همان ذهن ناخودآگاه می باشد، سر جای خودش هست و به نحوی دیگر گرایشات خود را نشان می دهد.

منبع اطلاعاتی ذهن ناخودآگاه (Unconscious mind)

ذهن ناخودآگاه (Unconscious mind) اطلاعات خود را از طریق حواس پنج گانه کسب می نماید، آن ها را کد گذاری  و در بخش های مختلفی از مغز بایگانی می نماید و هر زمان که احساس کرد به آن ها نیاز دارد، آن اطلاعات را بیرون می کشد. دقیقاً شبیه یک کامپیوتر دقیق! در نتیجه ما در طول زندگی هر آن چه را (تأکید بر روی هر آن چه) می بینیم، می شنویم، لمس می نماییم، می بوییم و می چشیم، در حافظه دائمی ما ماندگار می گردد. شاید شما به خاطر نداشته باشید، مثلاً در ۳ سالگی در روز ۱۲ تیرماه ساعت ۱۰ صبح کجا بودید و چه کاری می کردید، اما ذهن ناخودآگاه شما به طور دقیق همه چیز را به خاطر می آورد. شگفت انگیز است نه؟! همچنین باید مراقب اطلاعات ورودی به ذهن خود باشیم. چرا که یکی از خصوصیات ذهن ناخودآگاه ساده لوح بودن آن می باشد و به راحتی مفاهیم ورودی را باور می نماید. از این رو باورسازی (که خود دارای مراحلی می باشد) یکی از وظایف اصلی ذهن ناخودآگاه می باشد.

ایمان و باور - برگزیده ای از فیلم شکست ناپذیر (Unbroken -2014)
بخوانید

این ذهن قدرتمند خوشبختانه همیشه به همراه ما می باشد. چیز عجیب و غریبی هم نیست، جایگاه آن در بخشی از مغز می باشد و از زمانی که جنین ۴ ماهه ای در رحم مادر خود بودیم، متولد شده و تا ۴۸ ساعت بعد از مرگ هم همچنان زنده و بیدار خواهد بود و بدون لحظه ای استراحت و توقف به انجام وظایف خود می پردازد.

ما می توانیم با استفاده از روش های موجود، با ذهن ناخودآگاه خود ارتباط برقرار نماییم، با او بیشتر صمیمی گردیم، آن را برنامه ریزی نماییم، و تحت کنترل خود درآوریم و در نهایت به عنوان یک ابزار و مشاور قدرتمند و مطمئن از آن در جهت ساختن زندگی دلخواه خود استفاده نماییم. این دوست توانمند در وجود همه ما وجود دارد و همواره و بی منت در خدمت ما می باشد. استاد احمد محمدی در سمینار موفقیت به شما خواهند آموخت که چگونه با ذهن ناخودآگاه خود ارتباط برقرار نمایید و با آن کنار بیایید تا موفقیت خود را تضمین نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر کافی است، روی لینک زیر کلیک نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

1397/7/4 2:13:20تیر 28ام, 1397|ویدئو ها|بدون ديدگاه

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه