دوره فروش موفق (فرکانس های مغزی) – احمد محمدی


امواج مغزی و بهره‌گیری از آن‌ها

ما انسان‌ها در طول شبانه‌روز با ۴ فرکانس مغزی مهم سروکار داریم:

۱- موج  آلفا             ۲- موج  بتا              ۳- موج تتا              ۴- موج دلتا

ذهن ما به‌ طور اتوماتیک این موج ها را وابسته به شرایط و حالات گوناگون، تغییر می‌دهد. هرکدام از این موج ها ویژگی‌های خاص خود را دارند، که در ادامه بیان می کنیم.

در این کلیپ فوق (نمونه ای از جلسات فروش برگزار شده توسط آکادمی بازار در شرکت پگاه)، آقای احمد محمدی، توضیحاتی در مورد فرکانس های مغزی و نحوه ی تأثیر آن ها بر فروش و در کل روابط با دیگران و خود، می دهند. به همین خاطر تصمیم بر آن شد، که مطالبی را در مورد فرکانس ها یا امواج مغزی، خدمت شما ارائه نماییم. ما با شناخت انواع امواج مغزی و دانستن ویژگی های آنان  می‌توانیم در مسیر رسیدن به موفقیت، از این ویژگی‌ها استفاده نماییم و سرعت پیشرفت خود را بهبود ببخشیم.

 موج بتا (β)

در طول شبانه‌روز بیشترین موج از موج های مغزی که با آن سروکار داریم، «موج بتا» می‌باشد. در حالت بیداری کامل، فرکانس امواج مغزی بین ۱۴ تا ۳۰ سیکل در ثانیه  (هرتز ) متغیر می باشد، که آن را «موج بتا» می نامند. در این حالت ضمیر خودآگاه کنترل مغز را بر عهده گرفته و ضمیر ناخودآگاه در دسترس نمی‌باشد و به کار خود مشغول است؛ اکنون‌که شما در حال مطالعه این مطلب هستید امواج مغزی شما روی این فرکانس قرار گرفته اند. وقتی مغز روی این فرکانس قرار بگیرد، معمولاً بر روی فعالیت‌های منطقی نیم‌کره سمت چپ مغز متمرکز می گردیم.

ویژگی های یک فروشنده تلفنی حرفه ای - برگزیده ای از فیلم گرگ وال استریت (The Wolf of Wall Street - 2013)
بخوانید

اگر در حالت بیداری توجه و تمرکز شما بر روی موضوعی قرار بگیرد و غرق در آن گردید، مغز به‌صورت اتوماتیک امواج مغزی را تغییر می‌دهد و روی موج دیگری تنظیم می گردد. زمانی که توجه خود را از آن موضوع برمی‌دارید و به حالت عادی برمی‌گردید، مغز شما دوباره موج های خود را تغییر داده و به فرکانس بتا باز می‌گردد.

ترس، امید، خشم، شادی، خستگی، نگرانی، شادابی، استرس و … همگی در این فرکانس مغزی قابل لمس می باشند. تمام داده‌هایی که وارد مغز می گردد، در حالت فرکانس بتا پردازش شده و در مغز جای می‌گیرند.

موج آلفا (α)

هنگامی که چشم های خود را می‌بندید و در وضعیت آرامش کامل ذهنی، جسمی و روحی قرار می‌گیرید، موج های مغزی وارد فرکانس موج آلفا می گردند. فرکانس این موج نصف فرکانس امواج بیداری کامل یعنی حدودی بین ۸ تا ۱۴ سیکل در ثانیه (هرتز) می باشد.

بهترین زمان برای درک بهتر این موج مغزی زمانی است، که در حالت خواب‌ و بیداری هستید. در هر بار خوابیدن این امواج را دو بار تجربه خواهید کرد؛ یک‌بار لحظاتی پیش از خواب و یک‌ بار لحظاتی پس از بیدار گشتن. مدت زمانی که مغز بر روی این فرکانس تنظیم می گردد، بسیار کوتاه و زودگذر می باشد.

در میان همه ی موج های مغزی، موج آلفا از اهمیت بالایی برخوردار می باشد؛ زیرا علی‌رغم زمان کوتاه آن، در این فرکانس، ضمیر خودآگاه ما خاموش گشته و ضمیر ناخودآگاه ما در دسترس قرار می‌گیرد و ما می‌توانیم آن را برنامه‌ریزی نماییم. همچنین در این فرکانس هردو نیمکره مغز فعالیت دارند و دارای بهره هوشی بالاتری هستیم، لذا یادگیری و القا پذیری در ما بیشتر می گردد.

تار عنکبوت های ذهنی - احمد محمدی
بخوانید

چون در این فرکانس ضمیر خودآگاه خاموش شده است، اطلاعاتی که وارد مغز می گردند، بدون پردازش و به‌دوراز هرگونه فیلتر شدن در آن جای می‌گیرند.

در هیپنوتیزم و مراقبه‌ها با انجام تکنیک‌های مختلف موج های مغزی را به این فرکانس هدایت می نمایند، تا بتوانند با تلقین های آرامش‌بخش یا جملات تأکیدی بر روی ضمیر ناخودآگاه تأثیر بگذارند.

اگر در حالت بیداری کامل (زمانی که بر روی موج بتا هستید) تمام توجه و تمرکز خود را بر روی موضوعی بگذارید درحالی‌که متوجه آنچه در پیرامون خود می‌گذرد نشوید (برای مثال غرق در خواندن یک کتاب بگردید) امواج مغزی شما بر روی فرکانس آلفا می‌رود و ضمیر ناخودآگاه شما در دسترس قرار می‌گیرد و از آن موضوعی که توجه شما بر روی آن است (مثلاً مطالب آن کتاب) تأثیر می‌گیرد.

موج های آلفا از حدود یک و نیم سالگی در بچه‌ها تولید می گردند و با تکامل این موج ها، قدرت فراگیری مغز نیز بیشتر می گردد. در ۶ و ۷ سالگی بیشترین امواج مغز، موج های آلفا هستند. به همین دلیل است که کودکان در این سن قدرت یادگیری بیشتری دارند.

موج تتا (θ)

 در موج تتا فرکانس امواج مغزی به ۴ تا ۸ سیکل در ثانیه کاهش می‌یابد. اگر مدت‌زمانی که مغز بر روی وضعیت آلفا قرار دارد طولانی گردد، برای خواب رفتن آماده می گردیم. در لحظات اولیه خواب، امواج مغز بر روی موج تتا قرار می‌گیرند.

موج تتا در خلاقیت و درک شهودی و حسی، تمرکز درونی و حافظه نقش مهمی ایفا می نماید. در افراد مبتلا به اختلال بیش فعالی، افزایش غیرطبیعی دامنه موج تتا منجر به زمان واکنش کند و ناتوانی در یادگیری می گردد. این موج ها در کودکان تا سن ۱۳ سالگی در حالت بیداری هم دیده می‌شود. ولی در بزرگسالان پس از ورود به مرحله خواب ظاهر می‌گردد.

مدیریت زمان - برنامه فکرانه - احمد محمدی
بخوانید

موج دلتا (Δ)

این موج ها که کندترین امواج مغزی انسان می باشند، فرکانس زیر ۴ سیکل در ثانیه (هرتز) است. با تغییر فرکانس مغز از موج تتا به موج دلتا ما وارد یک خواب عمیق می گردیم؛ به‌عبارت‌ دیگر می‌توان گفت خواب عمیق ما زمانی رخ می دهد، که امواج مغزی بر روی موج دلتا قرار گیرند. در این حالت فعالیت ضمیر خودآگاه ما به صفر می‌رسد و ضمیر ناخودآگاه ما کنترل کامل بدن را به دست می‌گیرد.

در بعضی از درجات هیپنوتیزم (هیپنوتیزم بسیار عمیق) نیز می‌توان فرکانس مغزی را تا این حد پایین آورد و به ضمیر ناخودآگاه دسترسی پیدا کرد.

قرار گرفتن مغز بر روی این موج باعث رسیدن به آرامش و تجدیدقوای بدنی فرد می گردد.

افرادی که خستگی بیش‌ازحد و یا مشغولیت فکری زیاد دارند، قادر نخواهد بود وارد این موج شوند و درنتیجه بعد از خواب احساس شادابی و نشاط ندارند.

موج غالب در نوزادان زیر ۶ ماه موج دلتا است که در شرایط طبیعی با افزایش سن از دامنه این موج کم می شود.

از دیدگاه علوم نورولوژی مغز دارای امواج دیگری مانند گاما، SMR و … می‌باشد که برای در رابطه با رسیدن به موفقیت، برای  ما اهمیت زیادی ندارند و بنابراین به آن‌ها نمی پردازیم.

ثبت ديدگاه