خلاقیت کودکان خود را با این 15 روش علمی رشد و پرورش دهید

پیدا نمودن پدر و مادری که که نخواهند خلاقیت کودکان خود را پرورش دهند، دشوار می باشد، اما پدر و مادری که برای پرورش خلاقیت در ذهن و رفتار کودکان خود کاری انجام دهند و برنامه داشته باشند هم بسیار اندک هستند. بر اساس یافته های علم روان‌شناسی، خلاقیت در کودکان شکل می‌گیرد و نوآوری ها و اختراعات در بزرگسالی. در واقعیت نتیجه در بزرگسالی، بازگشت و انعکاس همراه با عقل و تفکر از روحیه کنجکاوی و خلاقیت کودکان است. نقش پدر و مادر در پرورش خلاقیت کودکان و زمینه‌ سازی برای موفقیت‌ های آینده آنان انکارناپذیر می باشد و همواره بر آن تأکید شده است. در مقاله امروز پیشنهادات و توصیه های روانشناسان برای ایجاد و پرورش خلاقیت کودکان برای پدر و مادرها را آورده‌ایم که مسلماً باید در حد امکان و متناسب با شرایط سنی کودک استفاده گردند:

روش های پرورش خلاقیت کودکان به توصیه روانشناسان  

1- پرورش خلاقیت کودکان با پر و بال دادن به تخیل های آنان 

اگر به هنگام بازی یا انجام کارها کودک شما می گوید من پرواز می کنم و با تخیل و تصورات خودش شما را شگفت زده می نماید، شما هم با او همراه گردید! تخیل کودکان خود را به هنگام بازی و انجام کارها جدی بگیرید!

2- پرورش خلاقیت کودکان با تحمل بی نظمی و کثیفی آنان

همه ما ترجیح می دهیم که کودکانمان مرتب و تمیز باشند، اما تا کودک بی نظم نباشد خلاق نیز نخواهد بود. به کودک خود اجازه بدهید که به هنگام بازی و کارهای خود بی نظم باشد و ترسی نداشته باشید و در عوض به او یاد دهید پس از انجام کارهای خود به مرتب نمودن محیط اطراف خود بپردازد.

3- پرورش خلاقیت کودکان با درس گرفتن از اشتباهاتشان

اجازه دهید کودک اشتباهاتی که برای او خطر جانی ندارد را مرتکب گردد. هر اشتباه یک تجربه و یک درس می باشد و یا ممکن است فرصتی برای حل مسائل پیش آمده فراهم گردد.

4- پرورش خلاقیت کودکان با آماده نمودن وسایل بازی از قبل 

اگر تمایل دارید هم کودک خلاقی داشته باشید و هم خانه ای منظم وسایل آسایش و بازی را از قبل آماده نمایید. به عنوان نمونه با چسباندن کاغذهای بزرگ روی دیوار اجازه دهید او بر روی دیوار نقاشی بکشد و یا از رنگ های انگشتی استفاده نمایید.

زندگینامه توماس ادیسون مخترع پر تلاش
بخوانید

5- پرورش خلاقیت کودکان با ساختن کاردستی

کاردستی ها کمک می کنند که مهارت های فیزیکی کودکان افزایش یابد و همچنین خلاقیت کودکان نیز رشد نماید. وسایل مورد نیاز را آماده نمایید و نخست از کودک خود بخواهید با ایده های خودش یک کاردستی زیبا بسازد.

خلاقیت کودکان

6- پرورش خلاقیت کودکان با کشیدن نقاشی 

دنیای نقاشی کودکان متعلق به آنان می باشد. کشیدن نقاشی ساده ترین روش نمایش ایده ها، تخیلات و تصورات ذهنی توسط کودکان می باشد. بنابراین به نقاشی های آنان بیشتر توجه نماییم و امکانات لازم برای نقاشی کشیدن کودکان خود را فراهم سازیم.

7-  پرورش خلاقیت کودکان با استفاده از ابزار آلات موسیقی

همه کودکان از شنیدن موسیقی لذت می برند و سعی می نمایند صدایی که شنیده اند را تکرار نمایند. یک ابزار موسیقی کودکانه مانند طبل یا شیپور های کوچک، پیانوهای اسباب بازی، ساز دهنی و… برای آن ها تهیه نمایید. به صدا در آوردن سازها یکی دیگر از روش های بیان حالات درونی کودکان می باشد.

8- پرورش خلاقیت کودکان با تعیین قوانین بازی توسط آنان

هنگام بازی اجازه دهید خود کودک قوانین بازی را تعیین نماید و انتظار نداشته باشید همواره تابع قوانین شما باشند. با قوانین کودکان کنار بیایید!

9- پرورش خلاقیت کودکان با پرسیدن سؤالات باز از آنان 

برای مثال سؤال هایی که با «چه می شد اگر…» آغاز می شوند، از آنان بپرسید. ( اگه آدم ها می توانستند پرواز نمایند چه می شد؟ یا اگر دلفین ها می توانستند روی خشکی راه بروند چه می شد؟)

10- پرورش خلاقیت کودکان با پاسخ دادن به سؤالات بی پایان آنان

ممکن است گاهی از پرسش های بی پایان کودکان خود خسته شوید! اما همین سؤال های کودکانه در رشد و پرورش خلاقیت کودکان تأثیر بسیار زیادی دارد. پس تلاش نمایید با صبر و حوصله به سؤالات آنان جواب دهید.

11- پرورش خلاقیت کودکان با رقص

یکی دیگر از روش های پرورش خلاقیت کودکان انجام حرکات موزون با انواعی از موسیقی می باشد. با این کار کودک حرکات جدیدی خلق می نماید و به این ترتیب به وسیله رقصیدن تعادل بدن او هم حفظ می گردد.

5 راهکار مهم که شما را به فردی سخت‌کوش تبدیل می کند
بخوانید

12- پرورش خلاقیت کودکان با داستان های متنوع

از تنوع کمک بگیرید. برای نمونه بخشی از داستان را برای کودک خود بخوانید و از کودک خود بخواهید که در ادامه چه اتفاقی برای آن شخصیت داستان رخ می دهد. سعی نمایید داستان ها و قصه هایی را برای او تعریف نمایید که متفاوت می باشند. داستان هایی که آخر آن ها از همان ابتدا مشخص است، در پرورش خلاقیت کودکان نمی تواند نقش مهمی ایفا نماید!

13-پرورش خلاقیت کودکان با خمیربازی

خمیربازی علاوه بر افزایش مهارت های دستی کودکان، فرصتی  را برای آنان فراهم می آورد که ایده های جدیدی خلق نمایند. ترکیب رنگ ها و ساختن هر آنچه در ذهن دارد، یکی از روش های پرورش خلاقیت در کودکان می باشد. برای اینکه مرتب کردن محیط بعد از خمیربازی کودک راحت تر باشد، از سفره های نایلونی به عنوان بستر کار بهره بگیرید.

14- پرورش خلاقیت کودکان با استفاده از اسباب بازی های ساختنی

اسباب بازی هایی مانند مکعب های چوبی یا سازه هایی که باید به همدیگر وصل گردند، یکی از بهترین انواع اسباب بازی ها می باشند. با نگاه کردن به سازه های حاصل، می توانید ایده هایی که کودکان در ذهن دارند را مجسم نمایید و به آنان پی ببرید.

خلاقیت کودکان

15- پرورش خلاقیت کودکان با تشویق و جایزه دادن به تلاش های آنان

پس از هر تلاشی به کودک جایزه و پاداش دهید. مهم نیست در خلق یا مجسم کردن ایده های خود چقدر موفق عمل نموده  است، او به این تشویق یا جایزه برای ادامه راه احتیاج دارد. این تشویق یا جایزه هم می تواند خوراکی یا اسباب بازی باشد و یا بهتر از آن ها لبخند، توجه و جمله های محبت آمیز.

نتیجه گیری:

همان طور که در مقاله فوق نیز اشاره گشت خلاقیت در کودکان با نوآوری ها و اختراعات بزرگسالی رابطه زیادی دارد. هر چه کودکان خلاق تری پرورش دهیم، امکان اینکه این کودکان در بزرگسالی در حل مسائل و چالش های زندگی موفق تر عمل نمایند هم بیشتر است. بنابراین با توجه به این نکته تربیت فرزندانی خلاق از اهمیت بالایی برخوردار است و شما پدر و مادر گرامی می توانید با به کار گیری روش های فوق در افزایش خلاقیت کودکان خود کمک بسیار زیادی نمایید.

  • شما برای پرورش خلاقیت کودکان خود چه برنامه ای دارید؟
  • آیا شما که الان فرد موفقی هستید، در کودکی هم خلاق بوده اید؟
  • اگر در کودکی والدین شما برای پرورش خلاقیت شما کاری انجام نداده باشند، چه؟ 
  • شما دیگر نمی توانید خلاقیت خود را تقویت نمایید؟!
کودکان مسئولیت پذیر چه تفاوت ها و اشتراکاتی با کودکان شما دارند؟
بخوانید

لطفاً نظرات و تجربیات خود را در این زمینه با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید

درست است که خلاقیت کودکان در آینده تبدیل به موفقیت های بزرگسالی می گردد، ولی این به آن معنا نیست که در بزرگسالی نمی توان خلاقیت را رشد و پرورش داد. ما هم باید در پرورش ذهنی خلاق و پویا بکوشیم. زیرا که به هنگام رویارویی با مشکلات و مسائل زندگی است که خلاقیت برای حل آنان به کمک ما می آید. ما هم اگر افکار محدود کننده و منفی را از ذهن خود دور نماییم، صد در صد می توانیم خلاقانه تر عمل نماییم و مشکلات را همچون چالش هایی ببینیم و با مبارزه و مقاومت در برابر آنان قدرت و اعتماد به نفس بالایی از خود به نمایش بگذاریم. 

از آنجا که هر تغییری در زندگی از جمله ایجاد تغییرات خلاقانه در زندگی و خلاقیت در خرج دادن برای حل مشکلات نیازمند ذهنی قوی و کنترل افکار است، آکادمی بازار دوره ای غیر حضوری را فراهم آورده است که با استفاده از آموزه های آن می توانید کنترل افکار و ذهن خود را در اختیار بگیرید و تغییراتی خلاقانه و دلخواه خود را در زندگی ایجاد نمایید و در هر زمینه ای که در حال فعالیت هستید، موفق و پیروز گردید. می توانید با کلیک بر روی لینک زیر در این دوره غیر حضوری شرکت نمایید و در زمان و هزینه خود صرفه جویی نمایید.

دوره آموزشی غیر حضوری «معجزه قدرت ذهن»

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه