تفکر مثبت – برگزیده ای از «فیلم جایی که امید رشد می کند»

درحال بارگذاری...

در مورد فیلم: جایی که امید رشد می کند (Where Hope Grows ) فیلمی نمایش نامه ای آمریکایی، به نویسندگی و کارگردانی کریس داولینگ (Chris Dowling) می باشد. ستاره های چون کریستوفر پولاها (Kristoffer Polaha)،ویلیام زابکا (William Zabka)، بروک برنز (Brooke Burns)، کر اسمیت (Kerr Smith)، دنیکا مک کلر (Danica McKellar) و مک کالی میلر (McKaley Miller) در این فیلم ایفای نقش نموده اند. این فیلم در 15 می سال 2015 اکران شد.

داستان فیلم در مورد یک بازیکن حرفه ای بیس بال است، که به دلیل مشکلات شخصی دوران ورزشی او بسیار کوتاه بوده است. او به طور ناگهانی با یک فروشنده مواد غذایی آشنا می گردد، که به بیماری سندرم داون مبتلا می باشد. اکنون این دوست جدید به او قوت قلب می دهد تا به حرفه ی ورزشی خود بازگردد و بقیه داستان ادامه می یابد!

تفکر مثبت 

همواره می بینم که افراد در مورد فواید تفکر مثبت صحبت می نمایند.

 • واقعاً تفکر مثبت چیست؟
 • چگونه می توانیم از آن برای بهبود بهداشت وسلامت استفاده نمایید؟
 • شما تمایل دارید نیمه خالی لیوان را ببینید یا نیمه پرآن را؟

به طور حتم شما در طول زمان پرسش های زیادی شنیده اید و  پاسخ شما ارتباط مستقیمی با تفکر مثبت دارد. اینکه آیا شما نگاه مثبت به زندگی دارید یا نگاه منفی. مثبت اندیشی نقش مهمی را در روانشناسی مثبت ایفا می نماید. در حقیقت مثبت اندیشی زیرشاخه از روانشناسی است، که برای مطالعه اینکه چه چیزی مردم را شاد و راضی می نماید، ایجاد گردیده است. محققان متوجه شده اند که تفکر مثبت می تواند به مدیریت استرس کمک نماید و حتی می تواند در مجموع نقش مهمی را در سلامتی وخوب بودن شما داشته باشد.

تفکر مثبت دقیقاً چه هست؟

اکثر افرادی که تقریباً شاد می باشند، ذهن خود را آرایش می نمایند تا شاد باشند – آبراهام لینکلن

آیا می خواهید راه های شاد گشتن را بیاموزید؟! کافی است در سمینار موفقیت شرکت نموده و از آموزه های استاد احمد محمدی بهره مند گردید!

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

ممکن است فرض نمایید که تفکر مثبت نگاه شما را از طریق لنز های رنگی به وسیله نادیده گرفتن یا چشم پوشی نمودن ازجنبه های منفی زندگی بیان می نماید. با این حال مثبت اندیشی در حقیقت به معنای نزدیک گشتن به چالش های زندگی با یک چشم انداز مثبت می باشد، و لزوماً به این معنا نیست که از چیزهای بد چشم پوشی یا اجتناب نماییم؛ بلکه در عوض شامل ایجاد پتانسیل برای موقعیت های بد می باشد.

نصب محصول در ذهن مشتری (وفادارسازی مشتریان) – احمد محمدی
بخوانید

باید تلاش نماییم سایرین را بهتر ببینیم و خودمان و توانایی های خود را نیز مثبت ببینیم.

برخی از محققان مانند روانشناس مثبت گرا مارتین سلیگمن (Martin Seligman) اعتقاد دارند: «غالباً چارچوب تفکر مثبت در اصطلاح، سبک تبیینی آن است».

سبک تبیینی (explanatory Style – خوش بین بودن یا بد بین بودن) شما این است که اتفاقاتی که روی می دهد، را شما چگونه توضیح می دهید. افراد با سبک تبیینی خوش بینانه سعی می نمایند، به هنگام یک رویداد خوب، آن را به خود نسبت دهند؛ ولی به طور معمول نیروهای بیرونی را برای پیامدهای بد سرزنش می نمایند. آن ها تمایل دارند تا رویدادهای منفی را موقتی و غیر معمول ببینند. از سوی دیگر افراد با سبک تبیینی بدبینانه به هنگام یک رویداد بد، اغلب خود را سرزنش می نمایند؛ ولی در این که رویدادهای موفقیت آمیز را به خود نسبت دهند، کوتاهی می نمایند. آن ها همچنین گرایش دارند که رویداد منفی را به عنوان اتفاقی مورد انتظار و ماندنی ببینند. شما می توانید تصور نمایید که سرزنش نمودن خودتان برای رویدادهایی که خارج از کنترل شما هستند یا مشاهده این رویدادهای ناگوار به عنوان بخش همیشگی زندگی شما، می تواند چه تأثیر مضری بر ثبات ذهنی شما داشته باشد.

پشتکار و اراده - برگزیده ای از فیلم «بتمن آغاز می کند»
بخوانید

مثبت اندیشان برای سبک تبیینی خوش بینانه مناسب تر می باشند. ولی روشی که افراد رویداد را به خود یا وقایع بیرونی نسبت می دهند می تواند به موقعیت دقیق آن ها نیز بستگی داشته باشد. برای نمونه فردی که تفکر مثبت دارد، ممکن است در موقعیت های چالشی خاصی از سبک تبیینی بدبینانه استفاده نماید؛ مانند محل کار یا مدرسه.

فواید سلامتی تفکر مثبت

در سال های اخیر اصطلاح «قدرت تفکر مثبت» به لطف کتاب های خودیاری مانند «راز (The Secret -Rhonda Byrne)» توجه زیادی را به خود جلب نموده است. این کتاب ها با طرح روانشناسی، اغلب تفکر مثبت را به عنوان نوعی اکسیر روانی منتشر نموده اند. تحقیقات تجربی نشان داده است که فواید بسیار واقعی بین تفکر مثبت و نگرش خوش بینانه وجود دارد؛ همچنین بنا به برخی تحقیقات و به گفته ی کلینیک مایو (Mayo Clinic) تفکر مثبت با دامنه وسیعی از فواید سلامتی ارتباط دارد، که عبارتند از:

 • طول عمر
 • کاهش استرس
 • میزان پایین تر افسردگی
 • افزایش مقاومت در برابر سرما خوردگی
 • مدیریت بهتر استرس و مهارت مقابله با آن
 • کاهش خطر مرگ قلبی عروقی
 • افزایش رفاه فیزیکی
 • سلامت روانی بهتر
 • کاهش سستی در زمان پیری

واضح است که مثبت اندیشی فواید زیادی دارد. اما دقیقاً چرا تفکر مثبت چنین تأثیر نیرومندی بر روی سلامت جسمی و روانی دارد؟ یک تئوری این است که اشخاصی که تفکر مثبت دارند کمتر تحت تأثیر استرس قرار می گیرند. احتمال دیگر این است که افرادی که تفکر مثبتی دارند، تمایل دارند که به طور کلی زندگی سالمی داشته باشند. آن ها ممکن است بیشتر ورزش نمایند و از رژیم مغذی تری پیروی و از رفتارهای ناسالم اجتناب نمایند.

تفکر مثبت در مقابل روانشناسی مثبت

در حالی که اصطلاح تفکر مثبت و روانشناسی مثبت در برخی از مواقع به جای یکدیگر استفاده می گردند، اما مهم است بدانیم که آن ها یکسان نمی باشند. تفکر مثبت نگاه کردن به چیزها از نقطه نظر مثبت می باشد؛ در حالی که روانشناسی مثبت به طور قطع تمایل به تمرکز روی خوش بینی می باشد، و همچنین می گوید با اینکه مثبت اندیشی مزایای بسیاری دارد، ولی در حقیقت، تفکر واقع بینانه با صرفه تر می باشد. برای نمونه برخی اوقات تفکر منفی می تواند منجر به تصمیم گیری و نتایج دقیق تری گردد. همچنین محققان پترسون (Christopher Peterson- استاد روانشناسی دانشگاه میشیگان) و ویدیا نشان دادند که در بعضی از موارد تفکر خوش بینانه می تواند منجر به کم بها دادن به خطرات واقعی در یک تصمیم خاص گردد.

چگونه با استفاده از افکارتان، زندگی‌تان را تغییر دهید؟
بخوانید

راهنمای تفکر مثبت

اگر شما ذاتاً انسان خوش بینی نمی باشید، کارهایی وجود دارد که شما می توانید انجام دهید تا بیاموزید که مثبت فکر نمایید.

 • گام اول: اینکه روی گفتگوی درونی خود تمرکز و به صحبت های درونی خود توجه نمایید.
 • گام بعد: مطالبی را دنبال نمایید، که بیشتر بتوانید در مورد تفکر مثبت بیاموزید.

مثبت اندیشی و داشتن تفکر مثبت از جمله مواردی است که همه افراد به آن نیازمندند تا بتوانند به هنگام طی نمودن مسیر موفقیت، در مقابل مشکلات از خود مقاومت نشان دهند و از تلاش و کوشش دست برندارند و همچنان راه خود را ادامه دهند تا به هدف نهایی خود برسند. استاد احمد محمدی در سمینار موفقیت، نکات بسیار قابل توجهی را در مورد مثبت اندیشی و داشتن تفکر مثبت در شرایط سخت اقتصادی امروز، اشاره خواهند نمود. می توانید با مراجعه به لینک زیر، با محتوای آموزشی و همچنین نحوه ی ثبت نام در این سمینار آشنا گردید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

 

بیشتر بخوانید:

1397/7/4 1:59:59 تیر 27ام, 1397|ویدئو ها|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه