با این 3 روش با تنبلی بجنگید و کنترل زندگی تان را در دست بگیرید(2)

در مقاله ی قبلی، با شما درباره یکی از راه های غلبه بر تنبلی صحبت کردم؛ از شما خواستم تا اهدافتان را به کارها و وظایف کوچکی تقسیم کنید؛ پس از این مرحله، دیگر نیازی نیست تا مدام به کوه عظیمی که در برابرتان است نگاه کنید؛ شما، صرفا باید خودتان را متعهد به برداشتن قدم های کوچک و فتح تپه های کوچک اطرافتان کنید. پس از گذشت زمان کافی، و البته ادامه برداشتن این قدم ها، درخواهید یافت که به هدفتان رسیده اید.

حال، می خواهیم شما را با 2 روش دیگر کار آشنا سازم.

2. خودتان را در قبال دیگران پاسخگو بدانید

فردی را از اهداف و برنامه هایتان مطلع کنید و از وی بخواهید تا روند پیشرفت شما را ارزیابی کند؛ در واقع، شما با این کار، خودتان را در مقابل وی پاسخگو خواهید یافت. این فرد می تواند یک دوست صمیمی، عضوی از خانواده یا حتی رئیس شما باشد.

وقتی ما فقط در مقابل خودمان مسئول و پاسخگو هستیم، ممکن است گاهی اوقات، خودمان را با بهانه و توجیه، قانع کنیم و در واقع، به خودمان سخت نگیریم؛ البته شاید در مواقعی هم بتوانیم از عهده این مهم بر آییم اما قطعا، وقتی پای مسائل حساس و مهم تر وسط باشد، ممکن است مسائلی را به اصطلاح نادیده گرفته و رد کنیم. اما وقتی خودمان را در مقابل کسی به پاسخگویی متعهد می کنیم، می توانیم انگیزه کافی و لازم برای مواجه با آن بهانه ها را پیدا کرده و خودمان را به ادامه مسیر متقاعد سازیم. در واقع، همان تعارف و معذوریت ما با آن فرد می تواند تا حد بسیار زیادی جلوی تنبلی کردن های ما را بگیرد؛ به همین دلیل، بسیاری معتقدند بهتر است فردی را  انتخاب کنید که با وی خیلی احساس راحتی نداشته باشید و نظر و برداشتش درباره شما هم برایتان اهمیت بالایی داشته باشد؛ در آن صورت، تا حد زیادی می توانید مطمئن باشید که خودتان را مجبور خواهید کرد که علی رغم خستگی و وسوسه به استراحت، قدم لازم را بردارید و به پیش بروید.

موفقیت شغلی را با این راه های ساده در آغوش بگیرید - قسمت دوم
بخوانید

3. سعی کنید دلایلتان برای رسیدن به این هدف را برای خودتان روشن کنید

آیا می دانید چرا این هدف برایتان مهم است؟ چرا باید این قدر سختی را برای تحقق آن به جان بخرید؟ همه ما برای خودمان رویاهایی در سر داریم و در آرزوی رسیدن به آنها هستیم؛ شاید ان رویاها، ماموریت ما در زندگی مان باشند و ما صرفا برای این کار خلق شده ایم. شاید بخواهیم در کارمان پیشرفت کنیم یا کار بهتری پیدا کنیم تا بتوانیم زندگی خوبی را برای خودمان و خانواده مان فراهم کنیم. شاید هم بخواهیم مهارت هایمان را بهبود بخشیم تا بتوانیم روابط مثبت و سازنده تری با دیگران برقرار کنیم.

3 Ways to Fight Laziness and Take Control of your Life

هر کدام از ما، برای هدف هایمان، دلایلی داریم؛ دلایلی کاملا متفاوت؛ نکته مهم اینجاست که ما باید به طور کامل از تمامی دلایل پشت پرده و انگیزه هایمان مطلع باشیم؛ گاهی اوقات یافتن این دلایل به آن آسانی ها که فکر می کنید نیست؛ شاید لازم باشد وقت بگذارید و درونتان را بکاوید تا دلیل واقعی را بیابید. تنها در این صورت است که می توانیم به هنگام احساس تنبلی، بر آن غلبه کنیم و با انرژی به راهمان ادامه دهیم. ضمن اینکه نگرشمان نسبت به زندگی و مسیر آینده مان نیز از وضوح بیشتری هم برخوردار خواهد شد.

کتاب " بمب اقتصادی " نوشته رابرت کیوساکی
بخوانید

نتیجه گیری

تنبلی می تواند زندگی فردی و حرفه ای ما را نابود کند. شاید خودمان از آن اگاه نباشیم اما اگر تنبلی نمی کردیم، می توانستیم از بسیاری از فرصت های پیش رویمان بهره ببریم و زندگی کاملا متفاوتی برای خود رقم بزنیم.

پس این بار سعی کنید مجددا در این دام نیفتید؛ اجازه ندهید فرصت هایپیش روی کنونی و آتی را هم به همین راحتی از دست بدهید. به خاطر داشته باشید که تنها با کمی ذکاوت و هوشیاری و البته برنامه ریزی صحیح و کارا و تعهد و اراده به آنچه که می خواهید برسید. شما قادرید هر آنچه که ذهنتان را بر روی آن متمرکز کنید به انجام برسانید؛ تنها لازمه کارتان، اقدام کردن، استقامت نشان دادن و مواجه شدن با ترس هایتان است.

استقامت، فاکتور و المانی مهم در موفقیت است. اگر به اندازه کافی و با صدای بلند به در بکوبید، مطمئن باشید که بالاخره کسی درب را برایتان باز خواهد کرد.” هنری وادسورث لانگفلو

تنبلی مشکلی است که بسیاری از ما کم و بیش با آن دست و پنجه نرم می کنیم! خیلی از کارها را دوست داریم انجام دهیم، ولی هر بار طفره می رویم که کار خود را عقب می اندازیم و به روز بعد موکول می کنیم. روز بعد هم باز تنبلی می کنیم و دوباره می گوییم از روز بعد یا از شنبه یا از شروع سال جدید! اما هیچ وقت این فردا یا شنبه یا سال جدید نمی آید!!! بنابراین بجای این رفتار، باید استقامت داشته باشیم و بر تنبلی خود فائق آییم. برای این منظور می توانید از راهکارهای ساده ای که در مقاله فوق آورده شده است، بهره بگیرید.

پیشنهاد می کنم هم اکنون تصمیم بگیرید، بر تنبلی خود غلبه و بر روی لینک زیر کلیک کنید، تا در «سمینار موفقیت» که توسط تیم آکادمی بازار برگزار می شود، شرکت نمایید. استاد احمد محمدی مدرس، مشاوره و سخنران انگیزشی، در این سمینار ابزارها و مهارت های مورد نیاز موفقیت از جمله خود انگیزشی، عادت سازی، غلبه بر تنبلی و به تأخیر انداختن امور، را به شما آموزش خواهند داد.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه