بازاریابی فرهنگی و اهمیت آن در کسب و کار جهان امروز

بازاریابی فرهنگی موضوع کم اهمیتی نیست و اهمیت آن بسیار بیشتر از چیزی است که این روزها مرسوم شده است. در واقع فرهنگ چیزی است که به بازاریابان این توانایی را می دهد تا ارتباط بیشتری را با مخاطبان خود برقرار کرده و اینگونه باعث افزایش پیشرفت در کسب‌وکار خود شوند. قبول نکردن اهمیت فرهنگ در ایجاد کسب‌وکار یا بازریابی فرهگی همان چیزی است که شما را در فرایند رقابت ضعیف می کند. آقای Rob Fields از فعالان حوزه‌ی بازاریابی و کسب‌وکار اعتقاد دارد که برندها هیچوقت به صورت مستقیم با مصرف‌کنندگان تعامل نمی‌کنند بلکه این رابطه دائما از طریق  فرهنگ صورت می‌گیرد و به همین علت نباید در زمان پیشرفت استراتژی‌  بازاریابی به آن بی توجهی شود. درواقع فرهنگ جایی است که شما امکان و فرصت رشد کسب‌وکار خود را در آن پیدا می‌کنید. این مقاله به بازاریابی فرهنگی و اهمیت آن در جهان امروز می پردازد:

فرهنگ چیست؟

پاسخ این سوال کمی پیچیده است. با گسترش ارتباطات که بیشتر از راه استفاده از تکنولوژی، مهاجرت بین المللی، ازدواج با افرادی از فرهنگ‌های دیگر شکل گرفته است. برخی می گویند که معنای فرهنگ همواره در حال تغییر است یا اصلا چیزی به نام فرهنگ وجود ندارد. فرهنگ اصطلاح پیچیده‌ای است اما می‌توان تعریف کلی از آن ارائه کرد: فرهنگ را می توان مجموعه ای از دانش ها، هنر ، اخلاق ، عادت ها و… افراد یک جامعه دانست.

5 راهکار مهم که شما را به فردی سخت‌کوش تبدیل می کند
بخوانید

رابطه فرهنگ با استراتژی بازاریابی چیست؟

بعضی از بازاریابان در مورد بازاریابی چند فرهنگی یا بین‌ فرهنگی می گویند: که نیازی به سرمایه‌گذاری درتبلیغات  چندفرهنگی و یا هدف قرار دادن یک فرهنگ خاص نیست. همینطور آنان معتقدند در سال های آینده، هریک از مشتریان به جریان اصلی خواهند پیوست و از هدف قومی خود دور خواهند شد. برای همین باید به مجموع مشتریان، بدون توجه به فرهنگ و قومیت آن‌ها نگاه کنیم. این در حالی است که عده ای دیگر کاملا مخالف این باور را قبول دارند. آن ها اعتقاد دارند که در جوامع چند وجهی همیشه تمایز فرهنگی وجود دارد و کسب وکار ها نباید به آن بی توجه باشند.

مثال:

در کشور کانادا، کل هزینه‌ های مصرف‌کنندگان در کانادا در پنج سال گذشته ۲۱ درصد افزایش پیدا کرده است. سهم کانادایی‌های آسیای جنوبی ۷۶ درصد از آن و سهم کانادایی‌های چینی ۴۰ درصد بوده است. این نشان می‌دهد که آنان بازارهای مهمی برای کسب‌وکارهای کانادایی هستند. بازاریابان باید چگونگی دسترسی به آن‌ها را  بدانند و این تنها در سایه‌ ی بازاریابی فرهنگی محقق می‌شود.

یک مثال ساده برای فهم بهتر بازاریابی فرهنگی

علاقه و ترجیحات ما به واسطه زبان، فرهنگ، مذهب، ارزش‌ها و عادت‌های کشور اصلی مان شکل می‌گیرد. مثلا نوشیدن یک لیوان آب پرتقال به هنگام صبح یک جریان اصلی در تمام کشورها محسوب می شود. اما چینی‌ها با وجود اینکه آب پرتقال دوست دارند اما تمایل ندارند که به هنگام صبح آن را بنوشند زیرا معتقدند که سرد و اسیدی است و برای صبحانه دوست دارند که نوشیدنی‌های گرم مصرف کنند. شاید همین نکته ساده بتواند ارزش بازاریابی فرهنگی را برای شما مشخص کند. بازاریابان باید خلاقیت خود را برای جذب مشتریان جدید و متنوع بکار بگیرند. شاید در گذشته ترجمه بروشور برای کسب‌وکارها به زبان‌های دیگر کافی بود اما در دنیای امروز بازاریابان باید رشد کنند.

خلاصه کتاب انجام کارها، هنر بهره وری به دور از استرس (1)
بخوانید

مثال:

به عنوان مثال استفاده از تصاویر مرتبط با فرهنگ هر یک از مخاطبان برای برندها، شیوه‌ی خلاقانه‌ای است که نشان می‌دهد شما درک بالا و اطلاعات زیادی در مورد جوامع و ملت های گوناگون دارید.

نتیجه‌گیری بازاریابی فرهنگی

بازاریابی مفید و صحیح در هر کمپین شامل مواردی مثل زبان‌ها و ارزش‌های آن فرهنگ می باشد. مصرف‌کنندگان وقتی به تبلیغ اهمیت می‌دهند که شخصی‌سازی شده باشند. شما باید به خاطر داشته باشید که تصمیمات مصرف‌کنندگان تا حد  زیادی از قلب آن‌ها سرچشمه می‌گیرد و قلب مکان زندگی فرهنگ و جایی است که فرهنگ در آن نفس می‌کشد و رشد می‌کند.

چگونه می‌توان از فرهنگ چشم‌ پوشی کرد؟

شرکت ها و سازمان ها باید در ابتدا درک درستی از مخاطبان  مصرف کننده ها داشته باشند و بعد استراتژی خود را مشخص کنند و هدف گذاری کنند. سپس آن‌ها باید اطمینان حاصل کنند که پیام‌های بازاریابی آن‌ها کاملا معتبر هستند. استراتژی بازاریابی باید دقیقا سنت‌ها و هنجارهای فرهنگی را انعکاس دهد. بازاریابان باید بازار هدف خود را همیشه ارزیابی کنند و شرکت ها باید از خود این سوال را بپرسند که شیوه کسب و کار آن ها شبیه جوامع یا مشتریانشان هست یا خیر؟

در جهان امروز که شما برای پیشی گرفتن از رقبای خود در بازار جهانی باید تلاش کنید، بازاریابی فرهنگی اهمیت خود را بیش از پیش نمایان می کند. شما با شناخت فرهنگ های مختلف، روابط خود را با مخاطبان خود در سراسر دنیا محکم تر می کنید، البته باید اصول بازاریابی فرهنگی را بدانید.

استاد احمد محمدی مدرس و مشاور در زمینه کسب و کار و بازاریابی در کلاس ها و سمینار هایی که آکادمی بازار برگزار می کند، تکنیک ها و روشهای طلایی در اختیار شما قرار میدهد که با استفاده از آن می توانید کسب وکار خود را گسترش داده و در حرفه خود پیشرفت کنید. برای استفاده و شرکت در این سمینارها به آدرس اینترنتی زیر مراجعه کنید.

سمینار بزرگ موفقیت_استاد احمد محمدی

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه