اگر همواره در تصمیم گیری و انجام کارها مردد هستید این مقاله را بخوانید

فکر نکنم بتوان کسی را یافت که هیچ وقت با عادت این دست و آن دست کردن و مسامحه دست و پنجه نرم نکرده باشد؛ طبق تجربه خودم، دیده ام که 95 تا 99% افراد به نوعی کارهایشان را در طی روز به تعویق می اندازند. هدف من از بیان این حرف، قضاوت کردن دیگران نبود؛ من صرفا مشاهداتم را با شما در میان گذاشتم؛ از قضا من خودم هم در این دسته جای می گیرم؛ در واقع، این رفتار به نوعی واکنش ما در مواجهه با استرس، عدم قطعیت، کارهای دشوار، ابهام، حواس پرتی و چندین و چند دلیل دیگر است. اغلب ما هم صرفا بر اساس عاداتی که در کودکی و نوجوانی پیدا کرده ایم، دست به تعلل و امروز و فردا کردن می زنیم.

اما در این میان، افرادی هم هستند که به ندرت مسامحه می کنند؛ البته به نظرم یافتن چنین افرادی همچون یافتن اسب شاخدار است؛ آنها زیبا و البته تا حدی هم غیرقابل باور هستند. حال بیایید ببینیم این افراد چه ویژگی هایی دارند:

1. اشتیاق نسبت به خود آتی

این خصلت قوی ترین ویژگی در میان این افراد است؛ آنها به آنچه که زندگی آینده شان را بهبود می بخشد فکر می کنند و به سرعت کارهای ضروری را انجام می دهند؛ به همین سادگی.

چگونه بر ترس از قضاوت شدن توسط دیگران غلبه کنیم؟
بخوانید

Fight with hesitation

 

این عادت، اغلب از کودکی در این افراد شکل می گیرد به طوری که آنها به هنگام انجام و پیاده سازی آن، اصلا متوجه اهمیت رفتارشان نیستند؛ آنها به انجام این کار و به این طریق عادت کرده اند. حال باید دید دلیل شکل گیری چنین عادتی چیست؛ شاید یک بار در انجام کاری دیر جنبیده اند و نتیجه بد آن را با گوشت و استخوانشان لمس کرده اند؛ شاید درد ناشی از تحویل دیرهنگام کار یا پروژه ای آن قدر برایشان زیاد بوده است که باعث شده است از خودشان منتفر شوند و خود قول بدهند دیگر اجازه وقوع چنین چیزی را ندهند. دلیلش مهم نیست. آنچه که مهم است این است که آنها در مواجه با انجام کاری با خود می اندیشند که:

  • اگر الان این کار را انجام ندهم، در آینده به مشکل می خورم
  • اگر الان این کار را انجام دهم، در آینده حال بهتر و احساس بهتری نسبت به خودم خواهم داشت
  • من باید همین الان این کار را انجام دهم.

اما متاسفانه، اغلب ما با خود این گونه فکر می کنیم:

  • بعدا هم می توانم این کار را انجام دهم؛ هیچ مشکلی نیست؛ الان کارهای مهم تری در پیش دارم.
  • الان فقط می خواهم به این کار فکر نکنم؛ این کار پر از استرس است و من ترجیح می دهم فعلا سراغش نروم.
اهمیت کسب و کار شما برای مشتریان تا چه حد است؟
بخوانید

برای تغییر این عادت، به آینده تا فکر کنید، به فردا، سال دیگر. انجام مستمر چه کارهایی شما را در آینده شادتر و موفق تر می سازد؟ با خودتان صادق باشید؛ اهدافتان را مکتوب کنید و به محض تعلل در انجام کار ها، به آینده مکتوبتان نگاه کنید و خودتان را به انجام کارها وادارید تا این رفتار، برایتان تبدیل به عادت شود.

2. تقسیم کارها به قدم های کوچک تر و عملی

این یک توصیه متداول است اما ترکیب آن با عادت شماره یک، ابزار قدرتمندی به شما می دهد. ببینید چه کارهای دشواری پیش رو دارید؛ آنها را به بخش های کوچک تر و ساده تر تقسیم کنید و انجامشان دهید. احتمالا شما قبلا با این مورد آشنا شده اید؛ اما شاید هنوز هم به اهمیت آن واقف نباشید؛ با تقسیم کار به بخش های کوچک و انجام مرحله اول، حرکت خود را استارت می زنید؛ یادتان باشد که جسم در حال حرکت، با آسانی و انرژی کمتری به حرکت خود ادامه می دهد؛ پس به حرکتتان ادامه می دهید.

3. عشق ورزیدن به انجام کارها

وقتی فهمیدید که چه کاری باید انجام دهید، صرفا به فکر انجام و اتمام آنها نباشید؛ به خودتان اجازه دهید تا آن کارها را لمس و درک کنید و با آگاهی کامل، انجام آنها را تجربه کنید.

با 3 راه موثر برای غلبه بر سهل انگاری و تعلل آشنا شوید
بخوانید

این بخش هم که فکر نمی کنم نیاز به توضیح بیشتری داشته باشد؛ بالاخره چه کسی دوست دارد کاری را که به آن علاقه ای ندارد انجام دهد؟ برای انجام هر کاری، دلیلی بیابید تا شما را به حرکت و اقدام وا دارد؛ شاید آن کار را دوست نداشته باشید اما اگر بتوانید نکته مثبتی از دل آن بیرون بکشید، با احساس بهتر و هیجان بیشتری به آن خواهید پرداخت. همیشه یادتان باشد حتی می توان از بدترین اتفاقات هم تاثیرات مثبت گرفت.

ثبت ديدگاه