اگر برای بهبود تمرکزتان تلاش می‌کنید اما همچنان پیشرفتی ندارید این مقاله را بخوانید

اغلب مردم این سئوال را دارند که چرا با وجود تلاش برای تمرکز بهتر، باز هم تمرکزشان کم است؟ هم‌چنین آن ها از من می‌پرسند:” چرا حین انجام تمرین تمرکز، باید با افکار مزاحم مقابله کرد؟”

در ابتدا من گزیده‌ای از ایمیل یکی از خوانندگان را آورده‌ام که به شرح ذیل است:

” کتاب شما را درمورد تمرکز ذهن خوانده‌ام و تمام راهکارها و تمارین آن را انجام داده‌ام. اما همچنان پیشرفت قابل توجهی در کسب مهارت تمرکز ندارم. لحظاتی قادر به تمرکز بوده‌ام، اما هیچ پیشرفت ثابتی در مهارت تمرکز نداشته‌ام. به علاوه هرچه تلاش می‌کنم تمرکز داشته باشم و افکار آشفته در ذهنم را نادیده بگیرم، چشم‌پوشی از این افکار برایم سخت‌تر می‌شود تا جایی که نمی‌توانم بر کار خود متمرکز باشم. ممنون می‌شوم اگر بتوانید راهنمایی‌های بیشتری را درباره وضعیت  کنونی من ارائه دهید.”

اگر به رغم تلاشتان در تمرکز  پیشرفتی ندارید، حتماً شما کار خود را به درستی انجام نداده‌اید.

برخی از علل پیشرفت نداشتن در تمرکز ممکن است این موارد باشند:

  • شما از یک کار به کاری دیگر جهش می‌کنید بدون اینکه در هیچکدام از آن ها مهارت پیدا کنید.
  • تا زمان ماهر شدن در کاری به جای تمرکز بر تمرین روزانه، تمارین ظاهری و به طور همزمان انجام می‌دهید.
  • تمرین شما مرتب انجام نمی‌شود و تمرین روزانه ندارید.
  • دستورالعمل‌ها و راهنمایی‌های مربوط به یک تمرین را دنبال نمی‌کنید.
تحقیقات بازاریابی چیست و چگونه انجام می شود؟
بخوانید

برای حل این مشکل چکار باید کرد؟

 1. قبل از شروع هر تمرینی بدن و ذهنتان را آرام کنید.

2. باید تمرین روزانه داشته باشید و قبل از رفتن به سراغ تمرین دیگری اطمینان حاصل کنید که در تمرین قبلی ماهر شده‌اید. تا زمانی‌که تجربه و توانایی کافی را پیدا نکرده‌اید، تمرین‌های مختلف را انجام ندهید. اگر مدتی یک تمرینی را انجام می‌دهید و پس از آن تمرین بعدی را شروع می‌کنید، پیشرفتی نخواهید داشت. باید تنها یک تمرین را شروع کنید و هر روز به آن بپردازید. باید به آن ادامه دهید تا جایی‌که دیگر بدون هیچ زحمتی بتوانید به خوبی از پس آن بربیایید.

3. بعضی از افراد کم‌ تحمل هستند و سعی می‌کنند که چند تمرین را باهم انجام دهند و فکر می‌کنند که با این شیوه سریع‌تر پیشرفت می‌کنند. درواقع این کار اتلاف وقت و انرژی است. آنها تمرین‌ها را سطحی انجام می‌دهند و وقت کافی را برای هر تمرینی اختصاص نمی‌دهند. این کار به نتیجه نمی‌رسد. مدت زمانی که باید به هر تمرینی اختصاص داده شود ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. انجام موفقیت‌آمیز یک تمرین بسته به اشتیاق، انگیزه‌، روحیه‌ی فرد و عوامل دیگر، ممکن است از چند روز تا چند هفته و گاهی چند ماه طول بکشد. بهترین توصیه این است که اولین تمرین خود را بدون هیچ نگرانی درمورد اینکه چقدر زمان می‌برد به نحو احسن انجام دهید تا زمانی‌که مهارت کافی را کسب کنید. اگر می‌بینید که پیشرفت چندانی ندارید، نگران نباشید. اگر دچار استرس و نگرانی باشید، تمرکز کردن سخت‌تر می‌شود.

چگونه خود-انضباطی و تمرکز بهتری داشته باشیم؟
بخوانید

how to improve your concentration

4. وقتی حین انجام تمرین افکار آشفته و مزاحم به ذهنتان هجوم آوردند، هیچ توجهی به آن ها نداشته باشید. اما انرژی زیادی صرف نادیده گرفتن آن ها نکنید. اگر با آن ها بجنگید، آن ها قوی‌تر می‌شوند. بی توجهی بهترین استراتژی و راهکار است.

اگر این افکار دوباره به سراغتان آمدند، آرام باشید، حضور آن ها را بپذیرید و سعی کنید که توجهتان را به تمرین بازگردانید. مقاومت کردن سرانجام نتیجه می‌دهد. عصبانی نشوید و استرس را از خود دور کنید. بگذارید افکارتان در ذهنتان باشند اما به جای دنبال کردن آن ها تلاش کنید که حواستان به تمرین باشد. با آرامش کار خود را انجام دهید.

5. اگر راهکارها و توصیه‌های موجود را دنبال کنید و از زیر آن ها در نروید، حتماً به نتیجه می‌رسید. باید بدانید که لزوماً انجام چند کار به طور همزمان دلیلی بر بهبود عملکردتان نیست. افرادی هستند که چند کار مختلف را در روز انجام می‌دهند و تصورشان این است که اگر به مدت طولانی تمرکز کنند سریع‌تر نتیجه می‌گیرند. این درست نیست. شما به عنوان فردی که تازه شروغ به ورزش کرده است نمی‌توانید ساعت‌های طولانی تمرین کنید بلکه باید به آرامی و به تدریج پیش بروید وگرنه عضلاتتان رگ به رگ می‌شوند و خودتان هم خسته می‌شوید. این قضیه مشابه یادگیری مهارت تمرکز است. شاید عجیب به نظر برسد اما آهسته و پیوسته بودن باعث می‌شود که همیشه به نتیجه مطلوب برسید.

بنابراین به یاد داشته باشید برای تمرکز داشتن، به آرامی حرکت کنید، راهکارها را دنبال کنید و از هرکاری که می‌کنید، لذت ببرید. جلوی استرس خود را بگیرید و نگران اینکه چه مقدار پیشرفت خواهید کرد، نباشید.

هر امری که با تمرکز انجام گیرد، نتایج بسیار خوبی به همراه خواهد داشت، این نکته را همه می دانند، ولی چگونه می توان به یک تمرکز عالی دست یافت؟  روش های مختلفی به این منظور وجود دارند، که با توجه کامل، صبر و حوصله باید انجام گیرند. که در مقاله فوق هم نکاتی در مورد تمارین تمرکز آورده شده است که با رعایت آن ها و مداومت در تمرین ها تمرکز شما بهبود می یابد.

 استاد احمد محمدی در سمینار موفقیت، مطالب بیشتری در رابطه با تمرکز و رابطه آن با موفقیت افراد ارائه خواهند نمود. به منظور بهره گیری از سخنان ایشان و شرکت در سمینار موفقیت و همچنین آشنایی با محتوای این سمینار، می توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه