افکار مثبت – برگزیده ای از فیلم جایی که امید رشد می کند (Where.Hope.Grows.2014)

درحال بارگذاری...

خلاصه داستان: داستان فیلم در مورد یک بازیکن حرفه ای بیس بال استکه به دلیل مشکلات شخصی دوران ورزشی اش بسیار کوتاه بوده است. او به طور ناگهانی با یک فروشنده مواد غذایی آشنا می شود که به بیماری سندرم داون مبتلا است. اکنون این دوست جدیدش به او قوت قلب می دهد تا به حرفه ی ورزشی اش بازگردد و…

تفکر مثبت 

«من همیشه می شنوم افراد درباره فواید تفکر مثبت صحبت می کنند. واقعاً تفکر مثبت چیست وچگونه میتوانیم از آن برای بهبود بهداشت وسلامت استفاده کنیم»

شما تمایل دارید نیمه خالی لیوان را ببینید یا نیمه پرآن را؟
شما احتمالاً در طول زمان سؤالات بسیاری شنیده اید پاسخ شما ارتباط مستقیمی با تفکر مثبت دارد. اینکه آیا شما نگاه مثبت به زندگی دارید یا نگاه منفی.
مثبت اندیشی نقش مهمی را در روانشناسی مثبت بازی می کند. یک زیرشاخه، برای مطالعه اینکه چه چیزی مردم را خوشحال و راضی می کند، ایجاد شده است.
محققان دریافته اند که تفکر مثبت می تواند به مدیریت استرس کمک کند و حتی می تواند درمجموع، نقش مهمی را در سلامتی وخوب بودن شما بازی کند.

تفکر مثبت دقیقاً چیست؟

«اکثر افرادی که تقریباً شاد هستند، ذهنشان را آرایش می کنند تا شاد باشند»   آبراهام لینکلن
شما ممکن است وسوسه شوید تا فرض کنید که تفکر مثبت نگاه شما را از طریق لنز های رنگی به وسیله نادیده گرفتن یا چشم پوشی کردن ازجنبه های منفی زندگی بیان می کند. با این حال مثبت اندیشی در واقع به معنای نزدیک شدن به چالش های زندگی با یک چشم انداز مثبت است. این لزوماً به این معنا نیست که از چیز های بد چشم پوشی یا اجتناب کنیم. بلکه در عوض شامل ایجاد پتانسیل برای موقعیت های بد است.
تلاش کنیم دیگران را بهتر ببینیم و خودمان و توانایی هایمان را نیز مثبت ببینیم.
بعضی از محققان مانند روانشناس مثبت گرا مارتین سلیگمن معتقدند: «غالبا چارچوب تفکر مثبت در اصطلاح، سبک تبیینی آن است».
سبک تبیینی شما این است که وقایعی که رخ میدهد را شما چگونه توضیح می دهید.
افراد با سبک تبیینی خوش بین تلاش می کنند وقتی اتفاق خوبی رخ میدهد آنرا به خودشان نسبت دهند. اما به طور معمول نیروهای بیرونی را برای پیامد های بد سرزنش می کنند. آنها تمایل دارند تا وقایع منفی را موقتی و غیر معمول ببینند.
از سوی دیگر افراد با سبک تبیینی بدبین وقتی رویداد بدی رخ می دهد اغلب خودشان را سرزنش می کنند. اما در اینکه رویدادهای موفقیت آمیز را به خودشان نسبت دهند، کوتاهی می کنند.
آنها همچنین گرایش دارند که رویداد منفی را به عنوان وقایع مورد انتظار و ماندنی ببینند. شما میتوانید تصور کنید که سرزنش کردن خودتان برای وقایعی که خارج از کنترل شماست یا مشاهده این وقایع ناگوار به عنوان بخش مداوم زندگی شما می تواند چه تاثیر مضری بر ثبات ذهنی شما داشته باشد.

نقش آراستگی در رونق بازاریابی و فروش - احمد محمدی
بخوانید

مثبت اندیشان برای سبک تبیینی خوشبینانه مناسبتر هستند. اما روشی که افراد وقایع را به خود یا وقایع بیرونی نسبت می دهند می تواند به موقعیت دقیق آنها نیز بستگی داشته باشد. برای مثال شخصی که تفکر مثبت دارد ممکن است در موقعیت های چالشی خاصی از سبک تبیینی بد بینانه استفاده کند؛ مثل محل کار یا مدرسه.

فواید سلامتی تفکر مثبت

در سال های اخیر اصطلاح «قدرت تفکر مثبت» به لطف کتاب های خودیاری مانند «راز» میزان زیادی از توجه را کسب کرده است. این کتاب ها با طرح روانشناسی، اغلب تفکر مثبت را به عنوان نوعی اکسیر روانی منتشر کرده اند.
تحقیقات تجربی نشان داده است که: فواید بسیار واقعی بین تفکر مثبت و نگرش خوشبینانه وجود دارد.
به گفته کلینیک mayo تفکر مثبت با دامنه وسیعی از فواید سلامتی مرتبط است که شامل:

طول عمر
کاهش استرس
میزان پایین تر افسردگی
افزایش مقاومت در برابر سرما خوردگی
مدیریت بهتر استرس و مهارت مقابله با آن
کاهش خطر مرگ قلبی عروقی
افزایش رفاه فیزیکی
سلامت روانی بهتر
در یک مطالعه روی 1558 فرد مسن دریافتند که تفکر مثبت ممکن است باعث کاهش سستی در زمان پیری شود.

به طور واضح  مثبت اندیشی فواید زیادی دارد. اما دقیقاً چرا تفکر مثبت چنین تاثیر قوی بر سلامت جسمی و روانی دارد؟ یک تئوری این است که افرادی که تفکر مثبت دارند کمتر تحت تاثیر استرس قرار می گیرند. احتمال دیگر این است که افرادی که تفکر مثبت دارند تمایل دارند که بطور کلی زندگی سالمی داشته باشند. انها ممکن است بیشتر ورزش کنند و از رژیم مغذی تری پیروی کنند. و از رفتارهای ناسالم اجتناب کنند.

شرطی شدن ذهن - برگزیده ای از فیلم یادگاری (Memento 2000)
بخوانید

تفکر مثبت در مقابل روانشناسی مثبت

در حالیکه اصطلاح تفکر مثبت و روانشناسی مثبت در بعضی از مواقع به جای یکدیکر استفاده می شوند اما مهم است بدانیم که آنها یکسان نیستند.
تفکر مثبت نگاه کردن به چیزها از نقطه نظر مثبت است. روانشناسی مثبت قطعاً تمایل به تمرکز روی خوشبینی است. اما به این نیز اشاره می کند که: درحالیکه مثبت اندیشی مزایای زیادی دارد اما در واقع، تفکر واقع بینانه با صرفه تر است.

برای مثال در بعضی مواقع تفکر منفی میتواند منجر به تصمیم گیری و نتایج دقیق تر شود.

محققان، پترسون و ویدیا  همچنین نشان دادند که در برخی از موارد تفکر خوشبینانه میتواند منجر به کم بها دادن به خطرات واقعی در یک تصمیم خاص شود.

راهنمای تفکر مثبت

اگر شما طبیعتاً انسان خوشبینی نباشید کارهایی وجود دارد که شما میتوانید انجام دهید تا یاد بگیرید مثبت فکر کنید گام اول اینکه روی گفتگوی درونی خود تمرکز کنید. به صحبتهای درونی خود توجه کنید. گام بعد: مطالبی را دنبال کنید که بیشتر بتوانید در مورد تفکر مثبت یاد بگیرید.

1397/4/24 15:35:09 تیر 27ام, 1397|ویدئو ها|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه