افزایش قدرت تمرکز شاه کلید موفقیت های بزرگ

ما در جهانی زندگی می‌کنیم که پیشرفت و تغییر مداوم در جنبه‌های بسیاری از زندگی مثل آموزش، ارتباط، حمل و نقل، سلامتی، امنیت و امور دیگر رخ می‌دهد. در واقع پیشرفت در علم و اکتشافات جدید تکنولوژی منجر به موفقیت‌های مهمی در برخی از ابعاد زندگی ‌شده است، بدین وسیله زندگی را برای ما آسان، ارزان، سریع و بهتر ساخته است.

حال سئوال این است: آیا هنوز ارزش‌های عمیقی چون تمرکز، نظم و اراده را می‌توان در دل تغییراتی گنجاند که پیشرفت در تکنولوژی برای جامعه ما به ارمغان آورده است؟ به راستی نادیده گرفتن فواید بسیارِ حاصل از نوآوری‌های برجسته جهان، بی‌بصیرتی محض است اما همچنین انکار این حقیقت که این نوآوری‌ها به چه میزان نسل ما را تنبل بارآورده است، بی‌مبالاتی مطلق است. بنابراین ضروری است که نسل‌مان را دوباره آگاه سازیم و به اصل سخت‌کوشی و نظم فرا بخوانیم. من تمرکز را به عنوان ابزاری برای پایان بخشیدن به تنبلی و کسلی و احیاء فرهنگ سخت‌کوشی برای نسل موفق شرح خواهم داد.

تمرکز توانایی تنظیم ذهن و توجه به حالتی خاص است تا به نتایج مورد نظر برسد. تمرکز یعنی انتقال کل انرژی و توجه‌تان بر کاری خاص به صورت بلند مدت یا کوتاه مدت و باقی ماندن در آن وضعیت تا اینکه آن کار انجام شود.

استاد احمد محمدی به شما خواهند آموخت که چگونه کارهای خود را همراه با تمرکز کامل به انجام برسانید. 

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

تمرکز مستلزم تعهد بسیار داشتن به هدف است زیرا همیشه چیزهای زیادی هستند که معمولاً یکی از آن حالت‌های ذهنی را تحت تأثیر قرار می‌دهد با این وجود تمرکز بر همه این اختلاف‌ها غلبه می‌کند.

امروزه اشخاص بسیاری وجود دارند که تمرکز خود را حفظ کرده و اثر به یادماندنی در اذهان مردم به جای گذاشته‌اند. علت اینکه زندگی امروزی برای همه‌ی ما راحت‌تر شده این است که گاهی فردی به رغم بسیاری از ناکامی‌ها و شکست‌‌ها به کار تحقیقاتی خود مصرانه ادامه می‌دهد. به عنوان مثال توماس ادیسون مخترع لامپ الکترونیکی 1000 بار تلاش ناموفق داشته است.

تصور می‌کنید چه اتفاقی می‌افتاد اگر ادیسون بار 3 اُم یا  احتمالاً 999 اُم دست از تلاش خود برمی‌داشت؟ او تمرکز کرد و تمام آن شکست‌ها را پله‌هایی به سوی رسیدن به اهدافش درنظر گرفت.

چرا هنگام کار تمرکزتان را از دست می دهید؟
بخوانید

Increasing concentration huge key to success

در جامعه امروزی‌ ما افراد زیادی هستند که امور مختلفی ذهنشان را آشفته ساخته است. برای بعضی‌ راحتی و آسایش زیاد هست که آن‌ها را کلافه کرده است. برای برخی فشار‌های ناشی از نیازهای روزمره است که ذهن شان را مشوش کرده است مثلاً غذا، لباس، پول، خانواده، نیازهای اجتماعی و غیره. در حالی که تعدادی هم از زندگی هدفمندانه مطلع نیستند و زندگی کاملاً بی‌حرکتی دارند.

مردم بر اهداف خود در گذشته تمرکز دارند. درصدد بهبودی اموری هستند که امروزه برای ما مفیدند. نه تنها برای خودمان بلکه برای آگاه ساختن نسل متولد نشده پس از خود نیز باید به اندازه کافی احساس مسئولیت کنیم. اگرچه افکار مزاحم همانند افراد بخشی از زندگی روزمره ما هستند، باید یاد بگیریم که چشم از اهداف خود برنداریم.

درواقع بسیاری از افکار مزاحمی که با آنها مواجهیم، مشروع هستند. برای مثال ازدواج، وبگردی و خواندن محتوای وبسایت، چک کردن ایمیل، ارتباط با دوستان و خانواده در رسانه‌های اجتماعی همگی صحیح و مشروع هستند.

هیچکدام از این موارد به خودی خود بد نیست، اما واقعیت این است که وقت زیاد گذاشتن برای همه این‌ها مثل گرم کردن آب در ظرف بدون سرپوش است که همه ذرات آب را به هوا بخار می‌کند. به عبارتی هرچند به آرامی اما قطعاً زندگی و عمر خود را با این کارها تلف می‌کنیم.

حال اجازه دهید که به بررسی سریع برخی از این حقایق بپردازیم و نحوه کمک را بیان کنیم.

  • به طور متوسط افراد در طول شبانه‌روز 6 ساعت می‌خوابند. با این فرض که شما 2 ساعت اینترنت گردی دارید، 2 ساعت هم در رسانه‌های اجتماعی با دوستان و خانواده‌تان گپ می‌زنید و احتمالاً 1 ساعت هم ایمیل خود را چک می‌کنید؛ اگر متأهل باشید چند ساعتی را هم صرف رسیدگی به خانواده و فرزندانتان می‌کنید، زمان زیادی نیز برای کارهای معمول روزانه نظیر پخت و پز، حمام کردن، شستشو، تمیز کردن و سایر کارهای دیگر صرف می‌شود.
  • شما پی می‌برید که حدود 16 ساعت از 24 ساعت شبانه‌روز خود را با کارهای این چنینی سپری می‌کنید. مسلماً چنین شخصی تنها 8 ساعت زمان برای خودش خواهد داشت. قطعاً اگر کارمند باشید، اوضاع بدتر خواهد بود؛ این بدان معنی است که زمانی برای پیشرفت شخصی، تعیین اهداف و رسیدن به آن، پیشرفت و موفقیت واقعی ندارید.
بازه زمانی توجه چیست و چه چیزی باعث کاهش آن می شود؟
بخوانید

در این قسمت سعی شده که نکاتی درمورد نحوه متمرکز شدن و نحوه کنارآمدن با افکار مزاحم ارائه شود. یکی از دلایل اصلی حواس پرتی که توجه و نظرات زیادی را در سراسر جهان به خود جلب کرده است، استفاده از تلفن‌های همراه، به ویژه در محل کار است. کارمندان در محل کار خود حدود پنج ساعت در هفته وقت خود را  با تلفن همراه تلف می‌کنند و از زیر کار در‌می‌روند.

البته از سویی می‌توان گفت که تلفن های همراه  بسیار مفید هم هستند؛ در حقیقت، توسعه زندگی‌ بعضی از افراد به این وسیله ارتباطی وابسته است.

تقریباً امروزه تمام انواع برنامه‌ها اعم از آموزشی، اطلاعات آموزنده، سرگرم‌کننده، تجزیه و تحلیل‌ها و سایر ابزارها توسط تلفن‌های همراه پشتیبانی می‌شوند. به عنوان مثال، یک فرد در محل کار، ممکن است نیاز سریع به استفاده از یک ماشین حساب پیدا کند، بخواهد یک کلمه را در فرهنگ لغت جستجو کند یا یک زنگ یا یادآوری برای یک جلسه خاص تنظیم کند و سایر کارها. در این مواقع تلفن‌های همراه هستند که می‌توانند کمک کننده باشند.

اما نمی‌توان این حقیقت را انکار کرد که موبایل منشأ بزرگی از حواس‌پرتی است. چگونه شما هر10 دقیقه یکبار اعلام ایمیل‌‌‌های دریافتی را کنترل می‌کنید؟ به احتمال زیاد شما باید کل روز را برای چک کردن ایمیلتان اختصاص دهید. گرچه موبایل ابزار مفیدی است، راه‌های گوناگونی برای حواس‌پرتی ما بوجود می‌آورد. وظیفه‌ای که بردوش ماست این است که هنگام استفاده از تلفن همراه متعهد و منظم باشیم.

علاوه بر این، برای اینکه قادر به حفظ تمرکز خود باشید، نباید از شروع چیزهای کوچک بترسید. کارهای کوچک را به درستی و سر وقت انجام دهید، به زودی انگیزه پیدا می‌کنید تا کارهای بزرگتر را با اشتیاق بیشتر انجام دهید.

یک نکته ساده برای شما در اینجا هست: کارهایی را که می‌خواهید انجام دهید، فهرست بندی کنید، وقت خود را برای آن تنظیم کنید و هر روز متعهد به انجام آن باشید. به عنوان مثال اگر من بخواهم کتابی بنویسم من تصمیم می‌گیریم روزی 4 صفحه بنویسم و زمان مشخصی برای آن اختصاص می‌دهم.

در طول این دوره سعی کنید که خود را از افکار مزاحم دور کنید. صدای اعلام دریافت ایمیل و رسانه‌های اجتماعی خود را قطع کنید. مطمئن شوید که محیط اطرافتان نیز تمیز و آرام است و در افکاری غرق شوید که می‌خواهید عملی شوند. این کار به شما کمک می‌کند تا افکار مزاحم و شکست‌ های اولیه و ناراحتی‌ها را کوچک بشمرید و در راه دستیابی به اهداف خود ثابت قدم بمانید.

جمع آوری ایمیل استراتژی مناسب برای یک فروشگاه اینترنتی
بخوانید

قطعاً انسان‌های زیرک دنبال چیزهایی نمی‌روند که حواس را پرت می‌کند. آن‌ها همیشه تصویر واضحی از اهدافشان را در سر دارند. آن‌ها کارهای دیگر را به زمانی دیگر موکول می‌کنند و صادقانه می‌پذیرند آنچه که پیش از این رخ داده است. تمرکز یعنی این! معطوف کردن ذهن روی چیزی که در آن لحظه اهمیت دارد نه چیز دیگری.

در آخر نقل قولی از یک نشریه را به اشتراک می‌گذارم:

“پیش از پایان رسیدن کارتان، منتظر با انگیزه شدن‌ ، تحریک شدن، ترغیب شدن یا حتی تهدید به انجام عملی دیگر نشوید. همیشه ابتکار عمل داشته باشید، به خود انگیزه دهید، خلاق باشید و کاملاً شور و اشتیاق برای انجام کارتان داشته باشید.

زمانی که تمرکز پیشرو باشد، موفقیت بی حد و حصر است. هرگز  درب ذهن خود را به روی رؤیاهایتان نبندید. هیچگاه به خودتان اجازه عقب‌نشینی ندهید. عاقلانه از وقت خود استفاده کنید و بیش از حد آن را هدر ندهید. برای روز خود به خوبی برنامه‌ریزی کنید. اهداف واقع‌بینانه‌ای را تنظیم کنید و آن‌ها را حفظ کنید. بار دیگر می‌گویم زمانی که تمرکز پیشرو باشد، موفقیت بی حد و حصر است.

هر امری که با تمرکز انجام گیرد، نتایج بسیار خوبی به همراه خواهد داشت، این نکته را همه می دانند، ولی چگونه می توان به یک تمرکز عالی دست یافت؟ روش های مختلفی به این منظور طبق مقاله ی فوق داشتن هدفی مشخص و مهم و همچنین حذف عوامل حواس پرتی سبب افزایش تمرکز و بهبود بازدهی عملکرد شما می گردد.

آکادمی بازار به زودی سمیناری به نام «موفقیت» برگزار می نماید که در آن استاد احمد محمدی مدرس، مشاور و سخنران انگیزشی، مطالب و نکات بیشتری در رابطه با مهارت تمرکز و رابطه آن با موفقیت افراد، و همچنین سایر ابزارهای موفقیت را به شما آموزش خواهند داد. به منظور شرکت در این سمینار و آشنایی با محتوای آموزشی آن، می توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه