اعتقاد به سرنوشت مقدر – برگزیده ای از فیلم فارست گامپ (Forrest Gump – 1994)

درحال بارگذاری...

در مورد فیلم: 

فارست گامپ (Forrest Gump) محصول سال 1994 فیلمی به کارگردانی رابرت زیمکس (Robert Zemeckis) ، و با بازی تام هنکس (Tom Hanks) است که به جرأت می توان آن را یکی از آثار بی نظیر در تاریخ سینما دانست.

داستان، با نمایش فارست که از بدو تولد از اختلال ذهنی رنج می برد، آغاز می گردد. او در حالی که در ایستگاه اتوبوس نشسته است، با آمدن خانمی به داخل ایستگاه، خود را به او معرفی می نماید، و پس از آن به مرور خاطرات خود از دوران کودکی تا به آن روز می پردازد.

فیلم فارست گامپ (Forrest Gump) نامزد دریافت 13 جایزه اسکار بوده، که از بین آن ها موفق به دریافت 6 جایزه اسکار گردیده است. این اثر در میان 20 فیلم برتر تاریخ سینما قرار دارد، و از رتبه 8.8 از 10 در وب سایت بانک اطلاعات اینترنتی اطلاعات فیلم (IMDB) برخوردار است.

در کلیپ برگزیده از فیلم فارست گامپ (Forrest Gump)، بحث جالبی در مورد سرنوشت بین شخصیت اصلی داستان و مادر وی مطرح می گردد، که بسیار قابل تأمل می باشد. از این رو در ادامه به مطالبی در مورد تأثیر اعتقاد به سرنوشت در موفقیت انسان می پردازیم:

نظر افراد موفق در مورد سرنوشت مقدر

معمولاً کسانی که به سرنوشت مقدر اعتقاد دارند، از بین افراد ناموفقی می باشند که خود را یک قربانی و یک شکست‌خورده تصور می‌کنند. کسانی که به سرنوشت مقدر اعتقاد دارند همیشه سرنوشت خود را بدبختی، فقر و ناکامی می‌دانند و برای دیگران سرنوشت موفقیت، شادی و ثروت را تصور می نمایند.  در حالی که ثروتمندان و افراد موفق اغلب چنین اعتقادی ندارند. آن ها به سرنوشت مقدر اعتقادی ندارند و وضعیت زندگی هر فردی را نتیجه ی تلاش و انتخاب‌های فرد می‌دانند. آن‌ها حتی اعتقاد دارند افراد ناموفق و شکست‌خورده هم در هر لحظه‌ای می‌توانند تصمیم بگیرند و از سرنوشتی که تصور می نمایند برای آن ها مقدر گشته رها گردند، و به سرنوشت بهتری دست یابند.

ایمان و باور - برگزیده ای از فیلم شکست ناپذیر (Unbroken -2014)
بخوانید

حتی بسیاری از همین افراد موفق، زمانی را در وضعیت مالی بسیار بدی بوده‌اند؛ شرایط خانوادگی خوبی نداشته‌اند؛ حتی از سلامت جسمانی بی‌‌بهره بوده‌اند؛ برخی از طبقه پایین جامعه‌ بوده‌اند. اگر آن‌ها از همان ابتدا همه این شرایط بد را سرنوشت مقدر خود می‌دانستند، هرگز موفق و ثروتمند نمی گشتند. شاید آن‌ها هم زمانی به سرنوشت مقدر اعتقاد داشته‌اند، اما به طور حتم به تدریج باور خود را نسبت به این موضوع تغییر داده‌اند، که توانسته‌اند موفق گردند.

دلایل اعتقاد به سرنوشت

گذشته: 

مهم ترین دلیل اعتقاد برخی به سرنوشت مقدر، حرف‌هایی می باشد که از دوران کودکی از اطرافیان شنیده‌اند و به تدریج به یک باور قطعی و محکم مبدل گشته است.

جهل و ناآگاهی: 

مهم ترین دلیل این که عده‌ای حاضر به تغییر باور خود در مورد بخت و اقبال نمی باشند، جهل و ناآگاهی در هر زمینه‌ای به ویژه نسبت به قوانین کائنات می باشد. هر چه انسان بیشتر مطالعه کند، جهان پیرامون خود را بیشتر بشناسد. تجربیات بیشتری کسب نماید، به تدریج این باور در ذهن او رنگ می‌بازد. وقتی به این درک می‌رسد که جهان یک سیستم یکپارچه و منظم است که طبق قوانین مشخصی در حال پیشرفت و گسترش می باشد، دیگر نمی‌تواند اعتقاد خود به بخت و قسمت و سرنوشت مقدر حفظ نماید.

کنترل عیب های شخصیتی- برگزیده ای از فیلم مانی بال (Moneyball-2011)
بخوانید

فرار از مسئولیت‌پذیری: 

کسی که اعتقاد به ساختن سرنوشت خود داشته باشد باید تلاش نماید، باید مسئولیت افکار، باورها، حرف‌ها و رفتارهای خود را بپذیرد. فردی که حاضر نیست تلاش نماید، حاضر نیست برای بهبود زندگی خود تقلا نماید، تقدیر را پیش می‌کشد و می‌گوید تلاش و کوشش چه فایده دارد، وقتی سرنوشت من از پیش رقم خورده است. این افراد بهترین بهانه را برای تلاش و تغییر نکردن دارند. اعتقاد به بخت و شانس و سرنوشت مقدر بهترین حربه افراد برای تلاش نکردن می باشد.

«خدا سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی‌دهد مگر اینکه خودشان بخواهند تغییر نمایند.»

آنچه ثابت و تغییرناپذیر می باشد، سرنوشت انسان نیست، بلکه قوانین الهی است. انسان مختار می باشد هر طور که مایل است رفتار نماید. ولی هر تصمیم انسان شامل یک یا ده‌ها قوانین الهی می گردد.

اختیار انسان هیچ منافاتی با قضا و قدر الهی ندارد

قضا و قدر الهی به زبان خیلی ساده یعنی وجود قوانین ثابت و محکم و تغییرناپذیر الهی در جهان هستی.  یعنی آگاهی خداوند به این که هر فردی با توجه به مسیری که انتخاب می نماید، به چه مقصدی می‌رسد.  این مسیر نتیجه صدها و هزاران و بلکه میلیون‌ها تصمیم در طول عمر انسان می باشد، که در نهایت طبق قوانین الهی به مقصد مشخصی باید منتهی گردد. درصورتی به مقصد مورد نظر منتهی نمی گردد، که مسیر تغییر نماید. تغییر نمودن مسیر هم بستگی به تصمیم ها و انتخاب‌های خود انسان دارد.

«نوع تصمیمات و انتخاب‌های انسان او را مشمول قوانین الهی می‌کند.»

 

کاملاً با مطالعه مطالب فوق، متوجه می گردیم یکی از دلایل مهم موفقیت افراد موفق و شکست افراد شکست خورده چیست! همه ما یک سری باورهای درست و اشتباه در ذهن خود داریم که این باورها به مرور زمان و با توجه به تجربه هایی که در زندگی خود داشته ایم، به وجود آمده اند. خیلی از افراد تنها با گفتن این که سرنوشت من از پیش مشخص شده و جدل با آن فایده ای ندارد، به بخت خویش پشت پا می زنند و به همین سادگی بسیاری از فرصت های موفقیت را از خود می گیرند. استاد احمد محمدی در سمینار موفقیت، ما را متوجه این می کنند که چه باورهای اشتباهی داریم که حتی خود ما هم از آنان خبر نداریم! و همچنین به شما خواهند آموخت که چگونه این باورها را با باورهای درست و پیش برنده به سمت موفقیت جایگزین نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سمینار موفقیت و محتوای آموزشی آن روی لینک زیر کلیک نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

 

معنا دادن به کار - برگزیده ای از فیلم مانی بال (Moneyball-2011)
بخوانید
1397/6/31 21:18:51شهریور 9ام, 1397|ویدئو ها|بدون ديدگاه

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه