آشنایی با نکات مهم در هنگام سخنرانی جهت جلب توجه مخاطبان

سخنوران خوب  دقیقا می دانند راجب به چه چیزی صحبت کنند و از روش‌ های خیلی متنوعی برای شروع سخنرانی، بسته به این که برای چه کسانی صحبت می کنند، چه کسی قبل از آن ها سخنرانی کرده و اینکه موضوع چیست و چیزهای این شکلی، استفاده می‌کنند. به این نکته توجه کنید که آنچه شما در سخنرانی خود بیان می کنید باید دربردارنده پاسخ بسیاری از سوال های شنونده باشد. در این مقاله چند راه پیشنهاد داده می شود که شما در هنگام سخنرانی می توانید یکی‌ از آنها یا تلفیقی از آنها را انتخاب کنید. با آکادمی بازار همراه باشید.

1.تشکر کردن از مخاطبان

ساده‌ ترین راه این است که در هنگام صحبت کردن از برگزارکننده‌ ها و مخاطبان تشکر کنید، مثلا بگویید: ممنون که امروز من را به اینجا دعوت کردید، باعث افتخار من است که امروز این جا در کنار بهترین‌ های این حوزه حضور دارم با این کار شما مخاطبان را در دست گرفتید، به علاوه، هنگامی که از برگزار کننده‌ ها تشکر می‌کنید، خیلی مشخص تشکر کنید، مثلا بگویید می‌خوام از “بیل اسمیت”، “سوزان اورگان” و “تام جونز” تشکر کنم؛ اسامیِ اصلی کسانی که بین مخاطبان هستند را نام ببرید؛ با آنهایی که تعامل داشتید؛ این کار حس هم تیمی بودن رو منتقل می‌کند.

2. با جملات مثبت شروع کنید

برخی تصور می کنند اگر سرد و بی روح صحبت کنند، می توانند توجه بیشتری را جلب کنند. درصورتی که اینگونه نیست. کاری که یک سخنران باید انجام دهد این است که بگوید: ممنون که من را دعوت کردید. میخواهم راجب یکی از بهترین اعصار در تاریخ صحبت کنم. انسان ها امروز می توانند بهتر از هر زمان دیگری تسلط بر بازار داشته باشند و این مسئله نسبت به گذشته تغییر کرده است. این شکلی شروع می کنند و آدم ها کنجکاو می شوند و با خود می گویند خیلی جالب است تا امروز به این مسئله فکر نکرده بودم.

جذب عشق با استفاده از ترفندهای قانون جذب (2)
بخوانید

3. از مخاطبان تعریف کنید

مثلا می توانید بگویید: باعث افتخار است که این جا در کنار شما هستم چون می دانم که شما از بهترین های این شرکت هستید خوشحالم که شانس صحبت کردن با شما را دارم.

سخنرانی کردن

4.اشاره به وقایع اخیر، اشاره به یک اتفاق تاریخی یا به یک شخص شناخته شده

مثلا راجب این موضوع صحبت کنید که روزنامه راجب فلان موضوع چه مطلبی را منتشر کرده است. این راه بسیار خوبی است زیرا در این صورت آدم ها به صحبت های شما توجه می کنند یا می توانید بگویید در همچین روزی در چهارم جولای 1976 بیانیه استقلال تصویب شد و روی زندگی همه ی انسان ها تاثیر گذاشت یا آیا میدانید فلان شخص که در فلان جا زندگی می کند فلان چیز را گفته و اینکه به چه اندازه حرف او مهم است.

5. یک مکالمه را تکرار کنید

می توانید در حین سخنرانی بگویید: سلام ممنون که من را دعوت کردید. الان داشتم با بیل اسمیت حرف می زدم او داشت با من درمورد موقعیتی که در کسب و کار با آن درگیر هستید صحبت می کرد و من به خودم گفتم که این بهترین مبحث برای شروع است.

سخنرانی کردن

6. با جملات شوکه کننده شروع کنید

مثلا یکی از بهترین چیزهایی که می توانید در ابتدای سخنرانی بگویید این است که: من شنیدم این جا تا دو یا سه سال آینده وارد یک کسب و کار جدید می شود یا همه ی ما از این صنعت کنار گذاشته می شویم اگر خود را ارتقا ندهیم. مثلا یک پزشکی در سخنرانی خود بیان کرد که آیا می دانستید که نیمی از پزشکان با نمره پایین تر از میانگین کلاس فارق التحصیل می شوند؟ همه افراد حاضر شوکه شدند. بعد از سخنرانی از او پرسیدند که این حرف را بر اساس چه اسنادی بیان کردی؟ او خندید و پاسخ داد که این یک قانون ریاضی است. همیشه نیمی بالاتر از حد میانگین هستند و نیمی پایین تر. این یک نوع بازی با جملات بود که حتی پزشکان حاضر در جلسه با 15 سال سابقه کاری متوجه آن نشدند.

7 دلیل که نشان می دهد داشتن ذهن آرام برای رسیدن به موفقیت ضروری است
بخوانید

7. به حضار امید بدهید یا با آنها شوخی کنید

شما می توانید به افراد حاضر در جلسه درمورد اینکه چه آینده ی درخشانی در انتظارشان است امید بدهید. سعی کنید سخنرانی خود را با چیزهای سرگرم کننده شروع کنید. مثلا شوخی کنید.

سخنرانی کردن

8. سوال بپرسید

می توانید بگویید حالا می خواهم یک سوال بپرسم. گاهی یک عده دست خود را بلند می کنند. مثلا شما از بهترین فروشنده های دنیا هستید حالا چه کسی دوست دارد در آمدش دوبرابر شود و حالا همه دست خود را بلند می کنند و بعد شما می گویید جای درستی آمدید و در این مدتی که با شما هستیم خواهم گفت چگونه می توانید این کار را انجام دهید.

9. با یک معضل شروع کنید، داستان بگویید یا پل بسازید

ساختن پل یعنی پیدا کردن اشتراکات، مثلا می توانید بگویید من مدت طولانی را روی این حوزه مطالعه کردم و یا قبل ها در این کسب و کار بودم و مسائلی که با آن مواجه هستید را تا حدودی می دانم یا می توانید بگویید: مثلا چند نفر در این جمع بچه دارند؟ من خودم دو تا بچه دارم و بودن با آنها خیلی لذت بخش است. در اینجا همه سر خود را به نشانه تایید تکان می دهند. این نشان می دهد که شما موفق شده اید به آنها بفهمانید که با یکدیگر هم سو هستید.

اگر دوست دارید تا مخاطبان و مشتری ها واقعاً به حرف های شما توجه کنند، باید اثرگذارترین و مفیدترین شیوه های صحبت کردن را بدانید. در بیشتر مکالمه ها درباره کسب و کار و یا حتی دیگر مکالمه های معمولی، تمرکز اصلی مشتری یا فرد مقابل معطوف به این است که این مکالمه چه فایده ای برای او دارد. پیشنهاد آکادمی بازار به شما این است که با بهره گیری از محصولات مفید و کاربردی قدرت ذهن، مهارت های خود را در جهت موفقیت مدیریت شخصی تقویت کنید. برای استفاده از این محصولات بر روی لینک زیر کلیک کنید:

دوره آموزشی غیر حضوری «معجزه قدرت ذهن»

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه