آشنایی با عواملی که اغلب ما را از تعیین اهدافمان باز می دارند

ما انسان ها موجوداتی هدف محور هستیم؛ هدف ما را به انجام کارها سوق می دهد؛ در حقیقت، هدف ها سوخت ماشین موفقیت ما هستند. اهداف ما را به انجام ، اقدام و عمل بر می انگیزانند و ما دلیل  و انگیزه ای برای بیدار شدن از خواب، خواهیم داشت. ما انسان ها به لحاظ ذهنی طوری خلق و مهندسی شده ایم که فرآیند تحقق اهداف را دنبال کنیم؛ لحظه ای به خودتان فکر کنید؛ ایا شما هم با دنبال کردن اهداف و سپس تحقق آن ها احساس رضایت و شادمانی و کامیابی می کنید؟ نکته تلخ ماجرا اینجاست که افرادی که هیچ هدفی برای خود تعیین نکرده اند، محکوم به کار و تلاش جهت تحقق ساختن اهداف دیگران می باشند.

خب؛ چرا باز هم عده ای از افراد بدون تعیین هیچ هدفی، به زندگی شان ادامه می دهند؟

متاسفانه، بیشتر افراد، بیشتر اهل حرف هستند و نه عمل؛ آنها اصلا این مقوله را جدی نمی گیرند. البته اشتباه نکنید؛ آنها هم دوست دارند موفق باشند و پتانسیل های درونی شان را عملی سازند اما خب، این کار مستلزم تلاش و کوششی است که آنها نسبت به آن، رغبتی ندارند.
آن ها فاقد آن اشتیاق و میل سوزان برای عملی ساختن برنامه ها و رسیدن به اهدافشان و ساختن آینده ایده آلشان می باشند. و خب؛ همه می دانیم که به عمل کار بر آید به سخندانی نیست.  
همه چیز، در نهایت به صداقت ما با خودمان بر می گردد؛ تا به امروز، با حرف زدن، به اینجا رسیده اید؛ آیا از شرایطتان راضی هستید؟ اگر نه، دیگر حرف زدن بس است؛ با حلوا حلوا کردن دهان شیرین نمی شود. از همین امروز، با اقدامات کوچک و البته مستمر، سعی کنید رفتار و عملتان را تغییر دهید تا شاهد تغییر در زندگی تان شوید.

بهترین ساعت در طول روز برای انجام کارها چه زمانی است؟
بخوانید


دلیل دیگر، این است که بسیاری از افراد از پذیرفتن مسئولیت زندگی خویش سرباز می زنند؛ آنها سعی می کنند تا با مقصر جلوه دادن سایرین و توجیهات، از زیر این بار شانه خالی کنند. در حقیقت، آنها منتظرند آن شنبه جادویی از راه برسد و خود به خود،‌ همه چیز به روال مطلوبشان عملیاتی شود. خب؛ فکر نمی کنید مقصر دانستن پدر و مادر، همکار، خواهر و برادر، یا معلم دوران کودکی دیگر بس است؛ آنها قطعا اشتباه کرده اند؛ اما خب، شما در عمل چه کرده اید؟ شما چه اقداماتی برای مواجهه یا مقابله با اقدامات اشتباه آنها در پیش گرفته اید؟
بیایید با خودمان صادق باشیم؛ الان دیگر بزرگ شده ایم؛ این ما هستیم که اینده مان را دست کم از این لحظه به بعد می سازیم؛ می خواهید چه کار کنید؟

Why do we refuse to set our goals?

یک دلیل دیگر برای عدم تعیین اهداف هم نگرانی و ترس از شکست خوردن و مورد تمسخر دیگران قرار گرفتن است. ترس از شکست اصولا خودش را با نواها و صداهای ذهنی دال بر «من نمی توانم» به ما نشان می دهد. شاید بسیاری از ما دوران کودکی پرچالشی داشته ایم؛ همان دوران که با صدای بلند می گفتیم می خواهیم در آینده فلان کاره شویم اما با خنده و تسمخر دیگران مواجه می شدیم؛ یا اینکه مورد انتقاد قرار می گرفتیم که مگر تو کی هستی که فکر می کنیم به چنین هدفی می رسی؟ شاید سالیان سال از آن روز ها گذشته باشد، اما به محض شروع نوشتن لیست اهدافمان، همان صدا ها را به وضوح می شنویم؛ احساس بی ارزشی یا کم ارزشی ناشی از شنیدن این صداها، ما را از نوشتن باز می دارد.

با کمک این 11 روش رویایتان را به واقعیت تبدیل کنید(3)
بخوانید

البته شاید بسیاری از آن افراد، نیت بدی نداشتند؛ شاید آنها قصد داشتند تا از ما در برابر بلند پروازی و آرمان گرایی هایمان محافظت کنند. هرچه که بود، امروزه، شاید پس از گذشت چندین و چند دهه،‌ ما باز هم ان صدا ها را می شنویم. در این مورد چطور؟ باید چه کرد؟ در قدم اول، باید نگرشتان را نسبت به شکست تغییر دهید؛ شکست، لازمه موفقیت است؛  شما با شکست خوردن، راه هایی که منجر به موفقیت نمی شوند را شناسایی می کنید. یک قدم دیگر این است که اهداف و ایده هایتان را با همه در میان نگذارید و آنها را اعلام نکنید؛ سپس، افرادی را بیابید و با آنها معاشرت کنید که شما را در مسیر محقق ساختن رویاهایتان یاری می کنند؛ شاید وقتش رسیده باشد که دوستان جدیدی پیدا کنید؛ دوستانی که همچون شما به قدرت اراده و تلاش ایمان دارند و شما را نیز به حرکت پیوسته و رو به جلو دعوت و تشویق می کنند.

حال که دلایل نهفته در پس عدم تعیین اهداف را شناختید، سعی کنید یک بار دیگر، با اگاهی از این موارد، اهدافتان را از نو بازنویسی کنید و ببینید که آیا هیچ کدام از این موارد، بر تعیین اهدافتان دخیل هستند یا خیر.

دستیابی به اهداف و آرزو ها از نگاه لس براون سخنران انگیزشی (2)
بخوانید

ثبت ديدگاه