آشنایی با تصمیم گیری شهودی و نقش آن در موفقیت

شم و شهود چیست؟ به زبان ساده، شم و شهود صدایی در درون شماست که می گوید “این کار را انجام بده/نده” یا “بس است دیگر؛ در صورت ادامه، مطمئنا از نتیجه کار پشیمان خواهی شد“. شم و شهود، راهنمای فردی در درون هر انسان است که از تجارب و محیط اطرافتان نشات می گیرد. در مقوله تصمیم گیری، شم و شهودتان می تواند بهترین دوست یا بد ترین دشمنتان شود؛ برای اینکه بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید، باید زمانی را صرف آموزش و یادگیری در جهت شناخت و فهم این احساس کنید. من در این مقاله، راه هایی را برای حصول این هدف با شما در میان خواهم گذاشت:

دایره دوستانتان را گسترش دهید

انسان ها اصولا با افرادی که عقاید، باورها، نظرات و تیپ شخصیتی مشابه خودشان دارند، احساس راحتی و نزدیکی بیشتری می کنند. ذهن ما طوری برنامه ریزی شده است که ما را به افرادی که باور های ما را تایید می کنند، پیوند می دهد. با این حال، یکی از راه های مهم و موثر در جهت آموزش شم و شهود این است که از منطقه امن خودمان فراتر برویم. به برقراری ارتباط با سایر افرادی که نظراتی مخالف نظر شما دارند، بیندیشید و نسبت به انجام این کار، اقدام کنید. نتیجه، باور کردنی نخواهد بود. با آشنایی با تفکرات آنها و وسعت دادن به دیدتان، ممکن است متوجه اشتباهات و قضاوت های نادرست در خودتان شوید.

خلاصه کتاب انجام کارها، هنر بهره وری به دور از استرس (1)
بخوانید

تفکر و ذهن ریاضی تان را تقویت کنید

این نوع تفکر، در میان افراد موفق، بسیار رایج است. این تفکر، به فرایند آموزش در چند حیطه و سپس، ایجاد مدل های ذهنی که آنها را به یکدیگر متصل می سازد، اشاره دارد. مزیت این روش این است که تفکرتان را به چالش کشیده و منجر می شود فراتر از راه حل های همیشگی عمل کرده و نیز شم شهودی شما را تقویت می کند.

فرآیند آموزش شهودتان را مکتوب کنید

استفاده از یک دفتر جهت ثبت رویداد ها، یکی از راه های فوق العاده جهت بررسی روند و پیشرفت برنامه آموزش شهودتان است. صرفا، بنویسید که در یک روز، چند بار تصمیم گرفتید به شم و شهودتان گوش دهید و از آنها پیروزی کنید و نتیجه حاصله چه بود. هر بار که نتایج منفی به دست آوردید، به خاطر بیاورید که باید روی مهارت هایی که آن جنبه از زندگی تان را بهبود می بخشند، بیشتر کار کنید.

Intuition Training For Better Decision Making

در جستجوی یافتن مربیان حرفه ای باشید

مربی شما باید فردی باشد که خودش، شم و شهود قوی ای دارد؛ در واقع، مربی، فرد باهوشی است که بر اثر اشتباهاتش در گذشته، اکنون کوله باری از تجربه به همراه دارد؛ وی می تواند به شما کمک کند تا آن اشتباهات را مرتکب نشوید و در عین حال، با درس نهفته در آنها هم آشنا شوید. این فرد را پیدا کنید و به آنها گوش فرا دهید. مطمئنا، درخواهید یافت که حتی صرف حضورتان در نزدیکی مربی مناسب خودتان، می تواند بر تفکر شما به شدت تاثیر مثبت بگذارد.

3 راه مواجه با ندای انتقادی درون و صلح با خویشتن(2)
بخوانید

بیس دانش خودتان را ایجاد کنید

هرچقدر دانش شما کمتر باشد، شم و شهودتان هم از قابلیت اتکای کمتری برخوردار خواهد بود. نتیجه نهایی هم اغلب، نتایجی ضعیف بر اساس برداشت های ناصحیح و ناقص خواهد بود. تجارب جدید کسب کنید و اجازه دهید مغزتان از طریق فرایند نروپلاستیسیتی –  neuroplasticity – به یک ماشین تفکر بدل شود.  کتاب هایی بخوانید که دانش شما را توسعه بخشیده و بر تجارب شما نیز می افزایند. شما حتی پس از شکست هم در خواهید یافت که شم و شهودتان، از اشتباهاتتان درس گرفته و این کار، شما را به سمت اتخاذ تصمیمات بهتر در آینده سوق می دهد.

در ایجاد عادات خوب در خود بکوشید

آموزش شم و شهودتان را به چشم پیشرفت و بهبود مستمر ببینید. بهترین راه برای این کار هم از طریق ایجاد عادات خوب می باشد. تحقیقات نشان می دهند که برای ایجاد عادات، به طور متوسطه، بسته به پیچیدگی مساله، به 21 روز زمان نیاز داریم؛ در نتیجه، موفقیت شما با قدرت اراده تان ارتباط مستقیمی دارد.

در ادامه، باید مجددا یادآوری کنم که شم و شهود قوی دارایی بسیار فوق العاده است که تاثیر مستقیمی روی سطح موفقیتتان در آینده دارد. زمان کافی را صرف تقویت این احساس کنید تا بتوانید با پیروی از همان صدای درونی، به اوج پرواز کنید.

چگونه برای کسب و کار خود سرمایه جذب کنیم؟
بخوانید

ثبت ديدگاه